وزیر علوم در بازدید از دانشگاه الزهرا(س) مطرح کرد:

تلاش وزارت علوم در راستای بهبود زیست دانشجویان و افزایش کیفیت خوابگاه‌ها

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۱۹ کد : ۴۷۲۴۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۴۰
دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آخرین روز از هفته سراهای دانشجویی، در بازدید از دانشگاه الزهرا(س) گفت: تلاش‌های ۵ سال اخیر وزارت علوم در راستای بهبود زیست دانشجویان و افزایش کیفیت خوابگاه‌ها بوده است.
تلاش وزارت علوم در راستای بهبود زیست دانشجویان و افزایش کیفیت خوابگاه‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه الزهرا (س)، دکتر غلامی در این بازدید، کیفی‌سازی دانشگاه‌های آزاد اسلامی و غیر انتفاعی، انحلال رشته‌هایی که مطالبه ای برای آنها نیست، انفکاک دانشگاه علمی و کاربردی از دستگاه‌های دولتی و ارتقای دانشگاه‌ها به نسل سوم را از جمله طرح‌های اصلی و مدنظر وزارت علوم عنوان کرد.
وی ادامه داد: تلاش‌های ۵ سال اخیر وزارت علوم در راستای بهبود زیست دانشجویان و افزایش کیفیت خوابگاه‌ها بوده است و امیدواریم با کمک خیرین بتوان از حیث کمی و کیفی خوابگاه‌ها را ارتقا دهیم همانطور که در سال ۹۷ با کمک خیرین به نتیجه رسیده است.

 

* پنجاه درصد خوابگاه‌های تهران نیازمند ارتقای کیفی هستند
دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز با اشاره به ارتقای کیفی بیش از پانصد خوابگاه طی سه سال اخیر اظهار داشت: در سال ۹۷، ۲۶ طرح خوابگاهی از طریق طرح کمک رهن انجام شده است. دانشگاه الزهرا (س) علیرغم داشتن ۲۴۰۰ ظرفیت خوابگاهی همچنان نیازمند افزایش تعداد خوابگاه است.
وی گفت: امسال المپیاد ورزشی دختران دانشجو به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) در تهران برگزار می‌شود و از آنجایی که ورزش‌های همگانی بسیار مورد توجه وزارت علوم هستند امیدواریم با کمک فرمانداری و استانداری تهران، دانشگاه الزهرا (س) میزبانی خود را با بالاترین سطح کیفی به عمل رساند.

 

* تمرکز بر رشته‌های میان رشته‌ای و برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی برای دانشجویان
در ادامه دکتر مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا (س) ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و سیر تحولات اخیر دانشگاه، با اشاره به پشت سر گذاشتن ۵ دوره برنامه عملیاتی، تمرکز بر رشته‌های میان رشته‌ای و برگزاری دوره‌های مهارت‌افزایی برای دانشجویان را بخشی از برنامه‌های دانشگاه عنوان کرد.
وی با اشاره به تلاش روزافزون و تصویب طرح‌های مختلف به منظور هوشمند‌سازی دانشگاه، کسب جایگاه ۱۳ و قرار گرفتن در بین ۱۶ دانشگاه برتر بین المللی را حاصل تلاش‌های پژوهشی اساتید و دانشجویان این دانشگاه دانست.
دکتر ملانظری پس از تبیین طرح راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه و تمرکز بر فعالیت‌های پژوهشی ادامه داد: علیرغم فضای ۱۴ هکتاری در دانشگاه الزهرا (س)، سرانه فضای آموزشی برای دانشجویان از استاندارد پایینی برخوردار است و تقریباً هر دانشجو ۴ متر مربع فضا در اختیار دارد.
وی ادامه داد: به منظور تامین امکانات زیرساختی دچار محدودیت هستیم و علیرغم تلاش مجدانه و رفع تصرف اغیار از اراضی دانشگاه هنوز هم ۵۰ درصد آن در تصرف عدوانی قرار دارد که برای خلع ید از آنها محتاج حمایت وزارتخانه و استانداری هستیم که تدابیری در جهت حمایت‌های مالی و تامین سرپناه برای متصرفین نیازمند و تدابیر صریح اجرایی برای رفع دیگر متصرفین در نظر بگیرند.
دکتر محسنی بندپی استاندار تهران نیز ضمن تبریک روز کارگر و روز معلم، با اشاره به لزوم مشکل گشایی پژوهش‌ها از جامعه اظهار کرد: همانگونه که وزارت علوم، تحصیلات عالیه و تکمیلی را منحصر به دانشگاه‌ها نمود، باید تمامی سازمان‌های اجرایی را مکلف کنیم تا بودجه پژوهشی خود را با نظارت دانشگاه‌ها هزینه کنند.

 

* دانشگاه الزهرا (س) میزبان و مترصد برگزاری چهارمین المپیاد ورزش همگانی دختران
با توجه به موفقیت‌های ملی و بین‌المللی دانشجویان و تلاش‌های مدیران ورزشی دانشگاه الزهرا (س)، برگزاری چهارمین المپیاد ورزش همگانی دختران به این دانشگاه واگذار شد و حکم ریاست ستاد حمایت و پشتیبانی برگزاری المپیاد از سوی دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دکتر محسنی بندپی، استاندار تهران و حکم سرپرستی این المپیاد از سوی دکتر صدیقی معاون وزیر و رئیس امور دانشجویان به دکتر ملانظری دانشگاه الزهرا (س) اعطا گردید.
در انتهای این نشست ضمن اهدای تندیسی از دانشگاه الزهرا (س)، به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار و فرماندار تهران، میهمانان به بازدید از کتابخانه مرکزی و خوابگاه‌های دانشجویی پرداختند.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۴ )