با حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم؛

دانشگاه‌های برتر در حوزه مدیریت سبز معرفی و تقدیر شدند

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۳:۲۱ کد : ۴۷۲۳۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۶۳۶
آیین اختتامیه دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز با حضور دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، دکتر نوروزی شهردار اصفهان و دکتر طالبی رییس دانشگاه اصفهان در این دانشگاه برگزار گردید و از ۱۰ دانشگاه برتر در حوزه مدیریت سبز تقدیر شد.
دانشگاه‌های برتر در حوزه مدیریت سبز معرفی و تقدیر شدند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، در این مراسم دکتر ولی‌اله میرخانی معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان و دبیر اجرایی همایش، ضمن تبریک روز کارگر به همه کارگران زحمت‌کش اظهار داشت: برگزاری این همایش‌ها بهانه‌ای است برای فرهنگ‌سازی در جامعه به منظور حفظ و حراست از محیط زیستی که هم اکنون ما میراث دار آن هستیم.
وی افزود: وظیفه ما پیش‌گیری از تخریب این میراث بزرگ است تا به نحو مطلوب به دست آیندگان بسپاریم.
دبیر اجرایی همایش خواستار سرلوحه قراردادن امر پیش‌گیری از تخریب محیط زیست شد و تصریح کرد: اگر پیش‌گیری باشد نیازی به درمان نیست.
دکتر میرخانی ضمن تاکید بر اهمیت کار کارشناسی در حوزه زیست محیطی خواستار اقدام‌های مشترک در راستای بهبود وضعیت موجود شد و اظهار داشت: در بحث زیست‌محیطی پیشنهاد می‌شود، اقداماتی که انجام می‌دهیم مخرب نباشد و قبل از انجام هر اقدامی در حوزه زیست‌محیطی به جوانب مثبت و منفی آن توجه ویژه داشته باشیم.
وی درباره اجرای طرح‌های تولید انرژی و برق در برخی از دانشگاه‌ها، اظهار داشت: هدف دانشگاه‌ها از این کار، درآمدزایی نیست بلکه فرهنگ‌سازی برای تولید انرژی پاک، کمک به حفظ محیط‌زیست و کاهش بار نیروگاه‌های فسیلی است.
دبیر اجرایی همایش، ضمن اشاره به اجرای طرح جمع‌آوری و پساب خاکستری در دانشگاه اصفهان از صرفه جویی ۲۰۰ هزار لیتر آب در دانشگاه خبر داد.
وی بیان داشت: دانشگاه اصفهان، با حدود ۲۸۰ هکتار زمین و ۷۰ سال قدمت یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور است و با توجه به این موضوع که خیلی از ساختمان‌های این دانشگاه قدیمی هستند، موضوع اتلاف انرژی یکی از چالش‌های اصلی در زمینه مدیریت سبز دانشگاه به حساب می آید.
دکتر میرخانی افزود: خوشبختانه طی سال‌های اخیر مدیریت دانشگاه اقدامات بسیار خوبی در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مواد و حفظ محیط زیست که به اختصار مدیریت سبز نامیده می‌شود در دانشگاه اصفهان انجام داده است.
معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: برخی از این اقدامات برای اولین بار در سطح دانشگاه‌های کشور در دانشگاه اصفهان انجام شده و امور فنی دانشگاه اصفهان این آمادگی را دارد که به منظور ترویج مدیریت سبز، تجربیات خودش را به راحتی در اختیار سایر دانشگاه‌ها قرار دهد.
دبیر اجرایی همایش خاطرنشان کرد: یکی از این کارها سیستم ذخیره‌سازی سرمایش یا آیس بانک در موتورخانه‌های دانشکده‌های زیست شناسی و علوم تربیتی جدید است که اساس کار این سیستم به این صورت است که در ساعاتی از شبانه روز و عموماً" شب ها که سیستم سرمایش ساختمان در حال کارکردن حداقل یا آماده باش به سر می برد، آیس بانک با تولید و ذخیره سازی یخ مقدار زیادی از انرژی برودتی را در خودش ذخیره می کند و سپس در اوج ساعات مورد نیاز عمدتاً" ظهر و عصر تابستان با آزاد سازی برودت ذخیره شده علاوه بر کمک به سیستم سرمایش باعث پیک مصرف و نهایتاً" با کوچک‌تر شدن و کاهش دستگاه ها نقش به سزایی در مصرف انرژی و کاهش هزینه دارد.
دکتر میرخانی با بیان اینکه شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب خوابگاه، استفاده مجدد از آب خاکستری تصفیه شده به منظور آبیاری فضا سبز دانشگاه و سایر مصارف صرفه‌جویی در مصرف آب از اهداف این پروژه است گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و مشکلات کمبود آب، همچنین با توجه به وسعت فضای سبز دانشگاه و خطر خشک شدن درخت‌ها موضوع استفاده از آب خاکستری از اهمیت زیادی برخوردار است.
معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید در اقدام‌های عملی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و ارائه آموزش های لازم در این زمینه در میان نهادهای مختلف، پیشگام باشند.
در ادامه دکتر مهران زینلیان دبیر علمی همایش نیز ضمن اراقه گزارش مبسوطی از اهداف و محورهای همایش اظهار داشت: انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیریت آب و پساب، مدیریت مصرف انرژی، مدیریت پسماند، حمل و نقل سبز، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجربه های ملی و بین المللی و طراحی پردیس‌های دانشگاهی پایدار را از محور های کلیدی این همایش قلمداد نمود و افزود: در این همایش ۸۲ مقاله از طریق سایت دریافت که از این میان ۲۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۹ مقاله نیز به صورت پوستر ارایه شد.
وی تصریح نمود: حداقل سه داور و ۸ کمیته تخصصی برای دریافت و پذیرش مقالات تلاش‌های شبانه‌روزی داشتند.
دبیر علمی همایش همچنین برپایی ۴۵ غرفه از دستاوردهای دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان را از فعالیت های مهم و قابل توجه همایش در راستای تعاملات فی مابین دانشگاه و صنعت قلمداد نمود و افزود: با برگزاری نمایشگاه‌های جانبی فرصتی فرآهم شد تا نهاد های دولتی، مراجع تصمیم‌گیری، دانشگاه ها و صنایع بتوانند تعاملات بیشتری با هم داشته باشند.
دبیر علمی همایش بین المللی دانشگاه سبز با بیان اینکه سه ضلع اصلی این رویداد، دانشگاه ها، صنایع و دولت هستند، تصریح کرد: کارشناسان و مسوولان سازمان های مدیریت و برنامه ریزی، آب، برق و وزارت نیرو و برخی صنایع و شرکت های خصوصی در این همایش حضور فعال دارند.
دکتر زینلیان یکی از بروندادهای این رویداد را ارتباط بیشتر با صنعت به ویژه در بخش مدیریت مصرف آب و کنترل آلاینده های زیست محیطی عنوان و اضافه کرد: طرح های خوبی در این زمینه با تعدادی از شرکت های خصوصی و واحدهای صنعتی بزرگ در اصفهان تعریف شده و در حال اجراست.
گفتنی است در مراسم اختتامیه دومین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز، دانشگاه زنجان به عنوان میزبان سومین همایش بین المللی دانشگاه سبز معرفی شد و همچنین بیانیه دومین همایش دانشگاه سبز قرائت گردید.
در ادامه از دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، تهران، شهید مدنی آذربایجان، تربیت مدرس، زنجان، تبریز، بوعلی سینا، کاشان، فردوسی مشهد و اصفهان به عنوان دانشگاه برتر در حوزه مدیریت سبز و غرفه‌های برتر اولین نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز تقدیر به عمل آمد.
غرفه دانشگاه ارومیه، دانشگاه ولی عصر رفسنجان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه گیلان و دانشگاه اصفهان به عنوان غرفه‌های برتر نمایشگاه جانبی دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۴ )