معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم مطرح کرد:

برگزاری جشنواره‌های دانشجویی؛ عامل ایجاد نشاط و تحرک در دانشگاه‌ها /توسعه فعالیت‌های دانشجویی؛ زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۳:۱۰ کد : ۴۷۲۳۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۲۱
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برگزاری جشنواره‌های دانشجویی را عامل ایجاد نشاط و تحرک در دانشگاه‌ها دانست و گفت: رابطه مستقیمی بین توسعه فعالیت‌های دانشجویی و کاهش آسیب‌های اجتماعی وجود دارد.
برگزاری جشنواره‌های دانشجویی؛ عامل ایجاد نشاط و تحرک در دانشگاه‌ها /توسعه فعالیت‌های دانشجویی؛ زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، دکتر غفاری چهارشنبه در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور در شیراز، اظهار داشت: برگزاری رویدادهای هنری مشارکت دانشجویان را ارتقا می‌دهد و مصونیت بیشتری برای مجموعه نسبت به آسیب‌های اجتماعی نیز حاصل می‌کند.
وی ادامه داد: دانشجویان بیش از ۱۲۰ دانشگاه سراسر کشور در هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور در شیراز شرکت و آثار خود را اعم از فیلم نامه، فیلم کوتاه و عکس برای رقابت به دبیرخانه هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور ارسال کردند.
وی ادامه داد: هشتمین دوره این جشنواره که در شیراز برگزار شد به لحاظ کمی و کیفی رشد قابل توجهی نسبت به دوره‌های گذشته داشته که امیدواریم این مشارکت همچنان استمرار داشته باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: دانشگاه به عنوان یک دستگاه علمی و خاص نمی‌تواند به تنهایی اهداف مدنظر را پیش ببرد و این نیاز احساس می‌شود که ارگان.های دیگر نیز در بخش‌های مختلف به کمک دانشگاه بشتابند.
وی با اشاره به برگزاری هشتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور گفت: از ابتدای شروع به کار این جشنواره از سالیان گذشته تاکنون حمایت‌های زیادی از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر برای برگزاری این جشنواره شده است.
وی عنوان کرد: در جهان کنونی باید با کمک از حوزه.هایی که بیشترین نقش را در زندگی مردم دارند برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی اقدام شود.
دکار غفاری با بیان اینکه اثرگذاری هنرهایی مانند فیلم، سینما و عکس در زندگی مردم زیاد است، افزود: امروزه باید جامعه را نسبت به تهدیدها روز آگاه و حساس کرد که این ظرفیت در هنر وجود دارد.
وی ادامه داد: آثار هنری که تولید می شود تنها متعلق به هنرمند نیست و مخاطب آن تمام مردم هستند.
وی سلامت اجتماعی جامعه را امر مهمی دانست که در حوزه سیاست.گذاری بسیار اهمیت دارد و گفت: کیفیت زندگی زمانی ارتقا می یابد که کمترین آسیب در جامعه وجود داشته باشد و بدون این اصل مهم بالندگی محقق نخواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: سلامت روانی جامعه سنگ بنای توسعه هر کشوری است و هر اندازه که محیط‌های علمی و دانشگاهی سالم‌تر باشند آن جامعه نیز پوینده، بالنده و سالم.تر خواهد بود.
وی دانشجویان را قشری دانست که دارای نفوذ بالایی در جامعه هستند و اظهار داشت: قشر دانشجو می.تواند بیشترین اثرگذاری را بر اجتماع پیرامون خود داشته باشد.
دکتر غفاری عنوان کرد: توانمند سازی و ارتقای فعالیت های جمعی و داوطلبانه در دانشگاه به گسترش فضای سالم‌تر در این محیط کمک خواهد کرد.
در بخش ویژه عکس هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور، حمید شاه بدی، شاهوا احمدی و مهدی اصفهانی به ترتیب مقام اول تا سوم را به دست آوردند و همچنین زهرا حیدری، مهرداد فتحی و کیوان جعفری نیز در بخش آزاد عکاسی با تلفن همراه به ترتیب جایگاه اول تا سوم را کسب کردند.
در بخش آزاد عکاسی با دوربین نیز، ساجد حق شناس حائز رتبه اول شد، جواد رضایی و پژمان مولایی به ترتیب دوم و سوم شدند.
در بخش فیلمنامه، حامد طالبیان با فیلم بوم سفید در بخش ۱۰۰ ثانیه، جعفر صیادی با فیلم جادوی عشق در بخش پویا نمایی، آمنه منشی زاده برای ساخته ای با عنوان پریوش، در بخش تجربی احسان شادمانی برای فیلم بالین، در بخش فیلم مستند فریدون عربی برای فیلم لاله و در بخش ویژه با موضوع اعتیاد و آسیب های اجتماعی اعظم مرادی برای فیلم آرزوی گمشده حائز جایگاه برتر شناخته شدند.
جایزه بهترین فیلمبرداری این دوره جشنواره نیز به حامد حسینی سنگری برای فیلمبرداری فیلم تشریح و در بخش تدوین نیز عماد خدابخش برای تدوین همین فیلم به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.
لوح تقدیر و تندیس بهترین بازیگر مرد این جشنواره نیز به علیرضا ثانی فر برای بازی در فیلم تشریح و جایزه بهترین بازیگر زن به شادی کررودی برای بازی در فیلم مثل بچه آدم، اهدا شد.
همچنین جایزه بهترین فیلمنامه این جشنواره به آرین وزیری برای فیلمنامه مثل بچه آدم رسید و آرین وزیری دفتری نیز برای فیلم مثل بچه آدم به عنوان بهترین کارگردان شناخته شد.
هیات داوران این جشنواره، فیلم تشریح به کارگردانی سیاوش شهابی را به عنوان بهترین فیلم داستانی انتخاب کردند و همچنین جایزه ویژه هیات داوران جشنواره به محمدرضا امین عابدی و امیر حسین شاکری برای تهیه فیلم آتو، تعلق گرفت.
هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور که با عنوان امید برگزار شد، پس از حدود چهار ماه فعالیت، با معرفی برترین ها در شیراز به کار خود پایان داد.
هشتمین دوره جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور با ۲ موضوع آزاد و آسیب های اجتماعی و در بخش های فیلمنامه نویسی، عکس و فیلم کوتاه برگزار شد.
نرگس آبیار، پریناز ایزدیار، هومن بهمنش، احمد الستی، محمد آفریده و حامد طالبیان از جمله داورهای هشتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور بودند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷