معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خبر داد:

اجرای طرح شناسایی مزیت‌های سرمایه‌گذاری در ۱۰ استان کشور

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۲ کد : ۴۷۲۲۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۸۶
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در اولین نشست تخصصی جلبک در دانشگاه خلیج فارس، اظهار داشت: طرح شناسایی مزیت‌های سرمایه گذاری در ۱۰ استان کشور در حال اجراست.
اجرای طرح شناسایی مزیت‌های سرمایه‌گذاری در ۱۰ استان کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خلیج‌فارس، دکتر برومند امروز (چهارشنبه) در این نشست که با حضور دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر عبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس، شرکت‌های فعال در حوزه جلبک، اساتید و دانشجویان برگزار شد، گفت: طرح شناسایی مزیت‌های سرمایه‌گذاری با توجه به اسناد بالادستی و تمرکز بر اقتصاد دانش‌بنیان در ۱۰ استان به صورت آزمایشی آغاز شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، افزود: در پی شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان‌ها و بر اساس اسنادی مانند سیاست‌های برنامه ششم توسعه و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و با تمرکز بر اقتصاد دانش‌بنیان طرحی را آغاز کردیم که بر اساس آن مزیت‌های هر استان برای سرمایه‌گذاری مشخص شود.
وی ادامه داد: اکنون این طرح در ۱۰ استان از جمله بوشهر به صورت آزمایشی آغاز شده است و با مشارکت دانشگاه‌های معین هر استان، استانداری، سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان‌ها و سازمان برنامه و بودجه کشور، شورای علوم تحقیقات و فناوری و گروه‌هایی از دانشگاه‌ها در حال اجراست.
دکتر برومند هدف از اجرای این طرح را تمرکز بر سرمایه‌گذاری با توجه به مزیت‌های هر استان عنوان کرد و یادآور شد: در استان بوشهر با توجه به شرایط موجود، بر طرح‌هایی در حوزه شیلات، دریا و انرژی تمرکز خواهد شد و از شرکت‌هایی که در این زمینه‌ها کار می‌کنند حمایت خواهد شد.
دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم با اشاره به تلاش این ستاد برای توسعه فعالیت‌های علمی و فناوری در حوزه جلبک، بیان کرد: ستاد نقشه راهی تهیه کرده که هم اقتصاد زیستی را شکل می‌دهد، هم اشتغال ایجاد می‌کند و هم باعث تولید فناوری جدید خواهد شد.
دکتر قانعی با تشریح اولویت‌های این نقشه راه، افزود: در مرحله نخست با توجه به زمین‌های مستعد پرورشی که در ساحل خلیج فارس و مکران داریم، تغذیه آبزیان با جلبک باید گسترش یابد، تا آبزیان با هزینه کمتر و کیفیت بهتر پرورش یابند و مشکل تامین خوراک آن‌ها نیز که یکی از مسائل اصلی پرورش دهندگان است برطرف شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: اکنون سه شرکت داخلی با سرمایه خودشان وارد میدان شده و برای تولید این محصول قرارداد بسته‌اند که تصمیم داریم با اتصال شرکت‌های دانش بنیان تازه کار و استارتاپ‌ها به شرکت‌های بزرگ، اقتصادی ۵۰۰ میلیون دلاری در این حوزه شکل بگیرد.
همچنین در حاشیه این نشست، نمایشگاه تخصصی ویژه معرفی محصولات و شرکت‌های فعال در حوزه جلبک با حضور ۱۴ شرکت دانش بنیان برگزار گردید.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷