با رونمایی سامانه «شاخص» درایرانداک، دسترسی سیاست‌گذاران به شاخص‌های پایش ارزیابی علم و فناوری تسهیل شد

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۵۶ کد : ۴۷۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۷۵
سامانه منابع اطلاعات شاخص‌های پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری (شاخص) با هدف تسهیل دسترسی سیاست‌گذاران و پژوهشگران به شاخص‌های پایش ارزیابی علم و فناوری با حضور دکتربهزاد قره‌یاضی رئیس امورپژوهشی و...
سامانه منابع اطلاعات شاخص‌های پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری (شاخص) با هدف تسهیل دسترسی سیاست‌گذاران و پژوهشگران به شاخص‌های پایش ارزیابی علم و فناوری با حضور دکتربهزاد قره‌یاضی رئیس امورپژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور درپژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر لیلا نامداریان مجری طرح سامانه «شاخص» ضمن معرفی این سامانه گفت: این سامانه با هدف تسهیل دسترسی سیاست‌گذاران و پژوهش گران به شاخص‌های پایش ارزیابی علم و فناوری راه‌اندازی شده است.
وی افزود: با پالایش شاخص‌های یافت شده با حذف همانندها و ویرایش نام برخی از آنها، 845 شاخص، در شش بعد و 38 مؤلفه به‌دست آمد.
دکترنامداریان گفت: ابعاد به دست آمده، سرمایه انسانی علم، فناوری، و نوآوری، انتشارات علمی و اشاعه دانش، فناوری، نوآوری و رقابت‌پذیری، نهادها و محیط علم، فناوری، و نوآوری و منابع مالی علم، فناوری، و نوآوری و سرمایه‌گذاری هستند که شاخص‌ها را در خود جای می‌دهند.
مجری طرح سامانه «شاخص» خاطرنشان کرد: 18 نهاد درگیر در سامانه پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری لحاظ شده است که این نهادها در سه طبقه فرابخشی، مجری و پشتیبانی دسته‌بندی شده‌اند. سپس دکترقره‌یاضی با کلیک بر روی وبگاه سامانه شاخص، این سامانه را رونمایی کرد و از تلاش‌های صورت گرفته در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران برای طراحی و اجرای این سمانه ودیگر فعالیت‌های علمی و فناورانه ایرانداک قدردانی کرد.
دکتر قره‌یاضی درپایان از بخش‌های مختلف ایرانداک دیدن کرده و با سایر فعالیت‌های آن آشنا شد.
گفتنی است این مراسم با حضور دکتربهزاد قره‌یاضی رئیس امور پژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دکتر علیدوستی رئیس پژوهشگاه، استادان و کارکنان در ایرانداک برگزار شد.