با رونمایی داشبورد مدیریتی طرح‎های پژوهشی، بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور نظام‌مند می شود

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۷ کد : ۴۷۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۹۰
با رونمایی «داشبورد مدیریتی طرح‎های پژوهشی» امکان تحلیل، مقایسه، گزارش‎گیری، و پی‎گیری روند تغییرات اطلاعات طرح‎های پژوهشی کشوردرپژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران فراهم ‌می‎شود. به گزارش روابط عمومی...
با رونمایی «داشبورد مدیریتی طرح‎های پژوهشی» امکان تحلیل، مقایسه، گزارش‎گیری، و پی‎گیری روند تغییرات اطلاعات طرح‎های پژوهشی کشوردرپژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران فراهم ‌می‎شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، داشبورد مدیریتی طرح‎های پژوهشی، با بهره‌گیری از فناوری هوش سازمانی از گنجینه اطلاعات سامانه سمات ملی بهره می‌برد و بخشی از رصدخانه پژوهش و فناوری ایرانداک و ابزاری مدیریتی و راهکاری تصمیم‎یار در حوزه علم، پژوهش، و فناوری کشور است.
سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی ملی (سمات ملی) که درسال 1385 راه‌اندازی شده، جایگاه داده‌های علمی و پژوهشی تولید شده در داخل کشوراست واین شبکه اطلاعاتی ابزار و جایگاهی را برای یکپارچه‌سازی اطلاعات پژوهشگران، سازمان‌ها و نهادها، و نشریات علمی کشور فراهم‌ می‌آورد و فراداده‌هایی مانند نام پدیدآوران، نامه نشریه‌ها، را دریافت می‌کند.
همچنین پیاده‌سازی داشبورد مدیریتی طرح‌های پژوهشی کشور با ساده‎سازی و ایجاد درک سریع دیداری، برجسته‌سازی نقاط کلیدی و حذف جزئیات درباره وضعیت طرح‏های پژوهشی کشور،  تصمیم‌گیری درباره این موضوع را برای سیاست‌گذاران آسان‌تر می‎کند.
کاربرد این داشبورد درسطح ملی است زیرا امکان بازبینی کلی و سریع وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور را فراهم می‌سازد و به مدیران برای سیاست‌گذاری‌ها کمک شایانی می‌کند.
افزون براین، بهره‌گیری از فناوری هوش سازمانی، امکان گزارش، نمایش، تحلیل و مقایسه آماری طرح‎های پژوهشی را بر پایه معیارهایی چون دوره‌های زمانی اجرای طرح، شمار طرح‎های پژوهشی، اعتبارطرح‎ها، سازمان‌های ثبت‌کننده و همچنین کمیسیون ‌های تخصصی بررسی‎کننده طرح‎ها به دست می‎دهد.
داشبورد مدیریتی طرح‌های پژوهشی با بیش از 30 شاخص و در شش زیرصفحه یک نگاه، شمار طرح‌های پژوهشی، اعتبارات، نقشه، نگاه مقایسه‌ای و جدول گزارش‌ساز طراحی شده است.
گفتنی است، «داشبورد مدیریتی طرح‎های پژوهشی» را پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با پشتیبانی دبیرخانه شورای‌عالی عتف و مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور طراحی و پیاده‎سازی کرده است و این داشبورد درتاریخ 1 شهریور ماه 1395 در تالار سخن ایرانداک رونمایی می‌شود.

( ۲ )