معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد:

آموزش حفظ محیط‌زیست باید جزو دروس اجباری همه دانشگاه‌ها باشد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۸ کد : ۴۷۱۷۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۶۹
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: آموزش حفظ محیط زیست باید جزو دروس اجباری همه دانشگاه‌ها باشد.
آموزش حفظ محیط‌زیست باید جزو دروس اجباری همه دانشگاه‌ها باشد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر عیسی کلانتری امروز سه‌شنبه در دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز در تالار پیامبر اعظم دانشگاه اصفهان اظهار داشت: ۹۹ درصد مدیران و تصمیم گیران کشور فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند که باید آموزش‌های لازم در راستای بهبود محیط زیست را دریافت نمایند.
دکتر کلانتری در ادامه افزود: این همایش و امثال آن راهکاری برای اعمال مدیریت سبز در دانشگاه‌ها و آموزش حفظ محیط زیست به دانشجویان است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اگر در دانشگاه به محیط زیست اهمیت ندهیم و دانشجو را به عنوان مدیر آینده کشور به گونه‌ای تربیت نکنیم که نسبت به محیط زیست بی‌توجه باشد کشور به نتیجه نخواهد رسید.
دکتر کلانتری بیان داشت: آموزش حفظ محیط زیست باید جزو دروس اجباری همه دانشگاه‌ها باشد و از وزارت علوم می‌خواهیم این آموزش را در برنامه آموزشی این مراکز لحاظ کنند.
وی با تقدیر از اقدامات وزارت نفت برای ارتقای کیفیت سوخت خودروها افزود: ما عادت کرده بودیم تمام شهرها آلوده باشد اما وقتی مدیران وزارت نفت برای بهینه‌سازی سوخت توجیه و آگاه شدند که سالانه تلفات زیادی به دلیل کیفیت پایین سوخت در کشور می‌دهیم تلاش‌های خود را برای ارتقای کیفیت بنزین و گازوئیل انجام دادند و متوسط آلودگی این دو سوخت در دو سال گذشته بسیار پایین آمده است و برای اولین بار در سال گذشته در کلان شهرها یک روز به دلیل آلودگی هوا تعطیل نشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در سال جاری تاکنون ۲۳ روز هوای سالم داشته‌ایم که به دلیل بهینه شدن سوخت‌های فسیلی در کشور بوده است.
به گفته کلانتری آموزش حفظ محیط زیست وظیفه دانشگاه‌های سبز است و تمام دانشجویان باید به مقوله حفظ محیط زیست آشنا شوند.
وی با اشاره به سیلاب اخیر کشور گفت: در سیلاب اخیر هزاران میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شد در حالی که صد میلیارد متر مکعب به آب کشور اضافه شد که ۳۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد بنابراین نباید کفران نعمت کنیم بلکه باید برای جلوگیری از این خسارت‌ها و استفاده بهینه از این نعمت خدادادی برنامه داشته باشیم.
دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز امروز به مدت ۲ روز با حضور شماری از اندیشمندان و دانشجویان ملی و بین المللی این بخش در دانشگاه اصفهان آغاز شد.
دانشگاه سبز (green university) مکانی است که همه فعالیت‌های آن بر اساس چشم انداز توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی صورت می‌گیرد و همچنین نشان دهنده مسؤولیت مهم آموزش عالی در راستای توسعه جامعه است.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱ )