قائم مقام وزیرعلوم در دومین همایش بین‌المللی دانشگاه‌های سبز تاکید کرد:

حرکت از منبع بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۶ کد : ۴۷۱۷۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۸۷
قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: توسعه شهرهای پایدار به منظور حفظ اکوسیستم‌های طبیعی و حرکت از منبع‌بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است.
حرکت از منبع بنیان به سمت دانش‌بنیان یکی از ضرورت‌های امروز کشور است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر عبدالرضا باقری امروز سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه دومین همایش بین‌المللی دانشگاه‌های سبز در دانشگاه اصفهان، اظهار داشت: مدیریت سبز در دانشگاه‌ها با محوریت حفظ اکوسیستم طبیعی و استفاده درست منابع در چند سال گذشته در کشور رواج یافته است.
وی با بیان اینکه حفظ توسعه پایدار در این قالب بسیار مورد توجه است، تصریح کرد: در دنیا اقدامات بسیاری در حوزه مدیریت سبز انجام شده که باید از این دستاوردها برای توسعه کشور استفاده کنیم.
دکتر باقری افزود: در چند سال گذشته تنها منبع استفاده برای انرژی در کشور منابع خدادادی بوده است. باید توسعه شهرهای پایدار محیط زیست‌محور در اولویت اقدامات کشور قرار گیرد.
قائم مقام وزیرعلوم، با بیان اینکه وارد عصری می‌شویم که هرکس می‌تواند محیط زندگی خود را بهبود ببخشد، تاکید کرد: در این حوزه دانشگاه‌ها پیشرو هستند و باید بتوانند موارد را در جامعه تسری دهند.
وی با بیان اینکه در دنیا مؤلفه‌های مختلفی برای توسعه پایدار شهرها استفاده می‌شود، در توضیح این مولفه‌ها گفت: بازنگری در سیستم‌های حمل و نقل یکی از مؤلفه‌های توسعه پایدار شهرهاست. در حال حاضر روزانه تعداد بسیاری خودرو در دانشگاه‌های کشور تردد دارند. باید تمهیداتی برای کنترل ورود و خروج خودروها در دانشگاه‌ها بیاندیشیم.
دکتر باقری ادامه داد: برای مثال تجربه موفق لندن با وضع قوانین مالیاتی و یا تجربه پاریس در ترویج دوچرخه سواری می‌تواند در دانشگاه‌های کشور استفاده شود.
وی دومین مقوله را کاهش مصرف آب در کاهش مصرف انرژی اعلام کرد و گفت: ذخیره آب‌های فصلی و بازچرخانی آب‌های موجود دانشگاه یکی از اقداماتی است که می‌تواند در دانشگا ه‌ها اجرا شود.
به گفته وی سومین مقوله توسعه شهرهای پایدار، انقلاب در فناوری روشنایی است که با هوشمند کردن سیستم‌های روشنایی در دانشگاه‌ها می‌توان به مصرف بهینه انرژی کمک کرد.
قائم مقام وزیرعلوم، تصریح کرد: توسعه فضای سبز با استفاده از کاشت درختان مناسب اقلیم منطقه بسیار حائز اهمیت است، زیرا با این کار علاوه بر جلوگیری از تخریب منابع زیرزمینی، به حذب دی‌اکسید کربن موجود در هوا کمک خواهیم کرد.
دکتر باقری ادامه داد: هر درخت در یک سال، ۵۰ کیلوگرم دی اکسید هوا را از بین می‌برد، کاشت درختان مناسب اقلیم منطقه یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در کاهش آلودگی هوا نقش دارد.
وی پنجمین مؤلفه را تعبیه سیستم‌های بازیافت شیشه و کاغذ اعلام کرد و گفت: مورد ششم نیز استفاده از انرژی‌های پاک با حذف تدریجی سوخت‌های فسیلی و هفتمین مؤلفه حذف تدریجی کاغذ و پلاستیک است که خوشبختانه در این حوزه‌ها در دانشگاه‌های کشور اقداماتی انجام شده و نیازمند توسعه بیشتر است.
قائم مقام وزیرعلوم، خاطرنشان کرد: در این سمینارها باید برنامه‌ریزی حذف آلاینده‌های محیط زیست را به صورت تدریجی انجام دهیم و این اقدام باید از دانشگاه آغاز و به تدریج در جامعه گسترش یابد.
وی گفت: دیگر مولفه نیز تغییر نگرش در تغذیه و استفاده از گیاه به‌جای گوشت است. بر اساس تحقیقات انرژی مصرف گیاه به مراتب از انرژی پروتئین‌های گوشتی بیشتر است. علاوه بر اینکه مصرف بیشتر گیاه سلامتی بیشتری به دنبال دارد.
دکتر باقری دیگر اقدام را توسعه آگاهی‌های عمومی از طریق تولید محتوا و رسانه‌های گروهی دانست و گفت: علاوه بر این مولفه‌ها که از اقدامات دانشگاه برای رسیدن به مدیریت سبز است، وزارت علوم باید بتواند با سیاست‌گذاری درست مشوق ورود دانشگاه‌ها باشد و با ایجاد نظام رتبه بندی در این راستا گام بردارد. جمع‌آوری تجارب دانشگاه‌ها و ارائه و ترویج مدیریت سبز در قالب همایش‌های علمی نیز از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.
گفتنی است "دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز" با حضور دانشمندان و دانشجویان ملی و بین المللی این حوزه، از امروز به مدت دو روز در دانشگاه اصفهان در حال برگزاری است.
رونمایی از سامانه مدل ملی تراز سبز، رونمایی از تمبر همایش و برگزاری نشست‌های تخصصی و سخنرانی‌های مختلف از جمله برنامه‌های جانبی دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز در دانشگاه اصفهان بود.
در حاشیه این همایش، همچنین دستاوردهای دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان کشور و جهان در ۴۸ غرفه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷