با هدف ترویج فرهنگ پوشش ایرانی اسلامی در دانشگاه‌ها؛

نخستین نمایشگاه منطقه‌ای توانمندی‌های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی در دانشگاه کوثر برگزار شد

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۵ کد : ۴۷۰۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۱۵
رئیس دانشگاه کوثر بجنورد، عنصر محوری در طراحی لباس را خلاقیت عنوان کرد و گفت: طراحان باید ضمن وفاداری به سنت‌های گذشته و ارزش های مدل‌های قبل، در جهت خلق مدل‌های جدید منطبق با فرهنگ، هویت و نیازهای روز جامعه تلاش کنند.
نخستین نمایشگاه منطقه‌ای توانمندی‌های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی در دانشگاه کوثر برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کوثر، دکتر علیرضا حسینی، رئیس دانشگاه کوثر بجنورد در آیین افتتاحیه نخستین نمایشگاه منطقه‌ای توانمندی‌های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی، با بیان اینکه در این نمایشگاه دانشجویان دختر و کارآفرینان استان‌های مختلف تولیدات خود را برای عرضه به نمایش گذاشته اند، هدف از این برنامه را الگو سازی در حوزه مد، لباس و صنایع دستی، پاسداشت هویت ایرانی و اسلامی و ایجاد زمینه ترویج فرهنگ پوشش ایرانی اسلامی در دانشگاه‌ها عنوان کرد.
وی با بیان اینکه ارتقای توانمندی ها، مهارت های دانشجویان دختر و ورود به فضای کسب و کار از دیگر اهداف این نمایشگاه است، اظهارداشت: در این نمایشگاه تلاش شده خلاقیت هنرمندان این حوزه به منصه ظهور برسد.
وی با تأکید بر اینکه فرهنگ اسلامی با در اختیار گرفتن هنر اسلامی توانسته شاخصه های مهمی را ترویج دهد، افزود: در تعریف مد باید گفت هنر ترکیب طراحی و زیباشناسی برای خلق یا ایجاد پوشاک و زیورآلات که تحت تأثیر نگرش های اجتماعی و فرهنگی است و در رنگ، شکل و فرم تنوع دارد.
رئیس دانشگاه کوثر بجنورد، به مشکلات عدیده طراحان مد و لباس اشاره کرد و اظهارداشت: نبود جایگاه مناسب و تعریف شده برای شغل طراحی در کشور، عدم ارتباط مناسب طراحان با تولید کنندگان، کپی رایت از طرح ها و عدم حمایت از طراحان و عدم امکان ادامه تحصیل در مقاطع علمی بالاتر از جمله ضعف هاست که امید داریم هرچه سریع تر حل شود.
دکتر حسینی گفت: دانشجویان دختر استان های مختلف کشور با برپایی ۵۳ غرفه توانمندی های خود را در زمینه مد، لباس و صنایع دستی در این نمایشگاه به معرض دید علاقه مندان و هنرمندان گذاشتند.
رئیس دانشگاه کوثر در آیین افتتاحیه این نمایشگاه منطقه ای اظهار کرد: ۱۸ غرفه نیز در نمایشگاه به کارآفرین های استان اختصاص یافت.
دکترحسینی اظهار داشت: کارگاه های طراحی لباس اجتماع بانوان با ایده از نقوش سنتی استان خراسان شمالی، اریگامی روی پارچه، مولاژ، پارچه سازی، متریال شناسی و خلاقیت در لباس، مروارید بافی، چهل تکه دوزی، آشنایی با نرم افزارهای طراحی لباس، قطره های رنگی، در روزهای مختلف برپایی نمایشگاه در زمان های مختلف در سالن جنبی نمایشگاه برگزار می شود.
وی گفت: کارگاه های مفهومی و نمادین پوشاک در بستر تاریخ، سفال، پارچه بافی، مشبک، منبت ظریف نگاره و کرسی نظریه پردازی هنر معاصر ایران با محوریت طراحی مد، لباس و میزگرد تخصصی با موضوع مدگرایی، پوشش سنتی و هنجارهای اسلامی و راهکار های همسازی و هم افزایی نیز در این نمایشگاه برگزار می شود.
وی اظهار داشت: به سه شرکت‌کننده برتر نمایشگاه جوایزی اهدا شده و غرفه اول توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یکی از نمایشگاه های خارج از کشور اعزام می شود.
دکتر حسینی افزود: در این نمایشگاه دانشجویان دختر و کارآفرینان از استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، مازندران، گلستان، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و سیستان و بلوچستان دست آفرینه های خود را به نمایش گذاشتند.
این نمایشگاه با همکاری وزارت علوم، تحققیات و فناوری، معاونت فرهنگی این وزارتخانه و معاونت امور زنان و خانواده دفتر ریاست جمهوری و با حضور محمد علی کیانی مدیر کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی برگزار شد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴