برای اولین بار در کشور صورت گرفت؛

ساخت اجکتورهایی در ابعاد بزرگ توسط محققان پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۰ کد : ۴۷۰۴۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۷۱۷
اجکتورهایی در ابعاد بزرگ، برای اولین بار در کشور، توسط پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری ساخته شد.
ساخت اجکتورهایی در ابعاد بزرگ توسط محققان پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری، دکتر اسماعیل پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری در این خصوص گفت: این اجکتورها با ایجاد خلأ وظیفه جابه‌جایی، تراکم و مخلوط کردن گازها، مایعات و ذرات جامد برعهده دارند و این محصول بیشتر در صنایع نفتی، گازی، شیمیایی و غذایی کاربرد دارد.
وی تاکید کرد: تاکنون، این دستگاه وارداتی بوده؛ رقبایی نیز برای ساخت این محصول در کشور وجود داشت ولی این نمونه محصول به سفارش یک شرکت غذایی برای اولین بار در کشور ساخته شده است.
دکتر پیرعلی اضافه کرد: این شرکت دانش‌بنیان با اشتغال‌زایی حدود ۱۰ نفر توانست در سال ۱۳۹۶ مجوز دانش بنیان را از معاونت علم و فناری ریاست جمهوری دریافت کند؛ و در حال حاضر موفق به تثبیت بازار خود در سطح کشور شود و نیاز بسیاری از پالایشگاه‌ها و شرکت‌های گازی و همچنین شرکت های فعال در حوزه صنایع غذایی را برطرف کند.
وی با اشاره به اینکه در شرکت‌های دانش‌بنیان بیشترین سرمایه دانش فنی، نوع‌آوری و تجربیات کارفرما است، اظهار کرد: این شرکت با اندک سرمایه مالی و تجهیزات کار خود را آغاز که پروسه رسیدن به ساخت اجکتورها حدود چهارسال سال از زمان استقرار در مجموعه پارک طول کشید.
رئیس پارک علم و فناوری چهار محال و بختیاری عنوان کرد: این شرکت با شبیه‌سازی توانست اجکتورهایی در ابعاد بزرگ را برای اولین بار در کشور تولید و ایران را از واردات این محصول بی‌نیاز کند.
وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر تولید با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و نیاز به حمایت‌های مالی و علی‌الخصوص معنوی در زمینه عدم واردات کالای مشابه خارجی هستند.
ل.م ۵۴