به میزبانی دانشگاه شهیدباهنر کرمان؛

نخستین کنفرانس ملی ارزیابی علم؛ ارزیابی پژوهش‌های علمی برگزار شد

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۸ کد : ۴۷۰۴۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۰۸
اولین کنفرانس ملی ارزیابی علم، ارزیابی پژوهش های علمی (مسائل، ابزار و روش‌ها)، به میزبانی دانشگاه شهیدباهنر کرمان برگزار شد.
نخستین  کنفرانس ملی ارزیابی علم؛ ارزیابی پژوهش‌های علمی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهیدباهنر کرمان، دکترمژده سلاجقه رئیس اولین همایش ارزیابی علم اطلاعات و عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدباهنر کرمان گفت: رشته علم اطلاعات در کنار همه موضوعات علوم و متخصصان و کتابداران می‌تواند یک راهکار مثبت برای پیشبرد پژوهش‌ها باشد. ارزیابی علم اطلاعات برای متخصصان علم از زمان گردآوری اطلاعات، تولید و مصرف اطلاعات کاربرد دارد و در زمینه پژوهش‌ها که با چالش‌های گوناگونی در مسائل، علم سنجی و ابزار و روش‌هایی که به‌کار می‌رود روبرو است که با برگزاری این همایش بتوانیم زمینه کیفیت را در موارد پژوهش بکار گیریم.
وی هدف اصلی این همایش را، ارزیابی اطلاعات به عنوان یکی از بخش‌های تحقیقات علمی و ارزیابی اطلاعات برشمرد که هیچ پژوهشی بدون ارزیابی معنا پیدا نمی کند و از زمان انتخاب مسئله و موضوع پژوهش و منابع و یا جامعه و داده‌ها و نتایج آنها نیازمند ارزیابی اولیه اطلاعات است.
رئیس همایش ارزیابی علم عنوان کرد: ارزیابی پژوهش‌های علمی در واقع از لحاظ کار پژوهشی و نتایجی که گرفته شده و مصرف اطلاعات دارای اهمیت است که امیدوارم این همایش نتیجه مثبتی برای جامعه علمی داشته باشد.
در ادامه دکتر نظام آبادی‌پور معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهیدباهنرکرمان گفت: بنده به عنوان معاون پژوهشی دانشگاه، هیچ علمی به اندازه علم اطلاعات به‌کارم نیامده و هر امری به خصوص مسائل پژوهشی، به ارزیابی اطلاعات و ارزیابی علمی و مفاهیم مرتبط به آن وابسته است و از این ایده که همکاران در برگزاری این همایش داشتند تقدیر و قدردانی می‌کنم.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه شهیدباهنر کرمان بالغ بر 15هزار دانشجو دارد که از این تعداد حدود 5هزار دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند و همچنین در بحث‌های علمی بالغ بر 1500 مقاله در سال منتشر می‌شود که نتیجه این فعالیت ها و مجموع طرح‌های صنعتی باعث شد که دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال گذشته برای اولین بار رتبه 938 در رتبه بندی لایدن، در بخش تاثیر گذاری براشتغال در تایمز را رتبه 301 پلاس و بحث‌های مربوط به پژوهش در تایمز رتبه 900 را کسب کند که همگی این آمار از علم اطلاعات و پژوهش های علمی نشأت می‌گیرد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: اگر بخواهیم از نظر علمی و پژوهشی چیزی را بسنجیم و تاثیر آن را ببینیم باید به علم اطلاعات و پژوهش‌های علمی آن مراجعه کنیم.
ل.س42/ل.م54
 


( ۱ )