توسط محققان دانشگاه سمنان؛

«تخریب اتیل بنزن با تیتانیا/ سیلیکای دوپ شده» ثبت اختراع شد

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۵ کد : ۴۷۰۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۶۶
«تخریب اتیل بنزن با تیتانیا/ سیلیکای دوپ شده» توسط محققان پردیس علوم و فناوری‌های نوین و دانشکده شیمی، نفت و گاز دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه ثبت اختراع شد.
«تخریب اتیل بنزن با تیتانیا/ سیلیکای دوپ شده» ثبت اختراع شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: اختراع «تخریب اتیل بنزن با تیتانیا/ سیلیکای دوپ شده» توسط دکترنرجس کرامتی عضو هیئت علمی پردیس علوم و فناوری های نوین، ندا شیرزاد طاقانکی دانش آموخته کارشناسی ارشد از دانشکده نانوفناوری، دکترمحسن مهدی پور قاضی عضو هیأت علمی دانشکده شیمی، نفت و گاز و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل ثبت اختراعات کشور به شماره 98166 به ثبت رسید.
دکترکرامتی در توضیح این اختراع گفت: در این اختراع، برای اولین بار دی اکسید تیتانیوم اصلاح شده از طریق دوپ همزمان با گونه های فلز و نافلز (مس و نیتروژن) بر پایه مزوپور سیلیکا بفرم آئروژل به روش سل-ژل و در فشار محیط سنتز و برای تخریب آلاینده اتیل بنزن به کار برده شد.
وی افزود: از مزایای این روش می‌توان به استفاده از پیش ماده ارزان قیمت برای سیلیکا (سدیم سیلیکات)، عدم نیاز به تجهیزات خاص و گران قیمت برای سنتز به دلیل استفاده از فرآیندهای سل- ژل و خشک‌سازی آئروژل در فشار محیط، همچنین دستیابی به ساختار بلوری از تیتانیا و مساحت سطح بالا از فوتوکاتالیست اشاره کرد.
از این محصول می‌توان برای تصفیه پساب‌های صنعتی و تبدیل آنها به مواد کم خطرتر مانند دی اکسید کربن و آب با فرایند فوتوکاتالیستی استفاده کرد.
ل.س42/ل.م54