به میزبانی دانشگاه خوارزمی؛

کنگره بین‌المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده آغاز به کار کرد

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۷:۵۲ کد : ۴۶۹۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۵
کنگره بین‌المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده به میزبانی دانشگاه خوارزمی از سوم لغایت پنجم اردیبهشت ماه ۹۸ در هتل اسپیناس پالاس در حال برگزاری است.
کنگره بین‌المللی سیستم‌های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده آغاز به کار کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی،این کنگره بین‌المللی با حضور صاحب‌نظران و محققان حوزه‌های کلان داده‌ها و سیستم‌های محاسباتی کلان مقیاس از داخل و خارج از کشور در حال برگزاری است.
در آیین افتتاحیه این کنگره بین‌المللی دکتر حبیبی رئیس دانشگاه خوارزمی ضمن عرض خیر مقدم به حاضران و تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: حضور دانشمندان فرهیخته در این کنگره علمی باعث مباهات است و دانشگاه خوارزمی مفتخر است که در یکصدمین سال تأسیس خود میزبان متخصصان و صاحب نظران در حوزه تحلیل کلان داده ها و سیستم های محاسباتی است.
وی افزود: امروز پیشرفت علم در تمام حوزه ها با سرعت زیاد در حال پیشرفت و توسعه است تحلیل داده ها نیز از این امر مستثنی نیست و هر روز تأثیر آن در زندگی بشر در زمینه های مختلف رو به افزایش است. کنگره بین المللی سیستم های کلان مقیاس محاسباتی و تحلیل کلان داده‌ها سابقه 26 ساله دارد و برگزاری این دوره از کنگره در ایران فرصت مغتنمی در اختیار صاحب نظران ایرانی و بین المللی قرار می دهد تا با بحث و تبادل نظر پیرامون آخرین دستاوردهای آن امکان بهره‌مندی از سخنرانی‌های فاخر مهمانان بین‌المللی برای همه صاحب‌نظران و علاقمندان فراهم شود.
به گفته دکتر حبیبی، دانشگاه خوارزمی این کنگره را با هدف ایجاد هم افزایی در حوزه سیستم های پردازشی و تأکید بر مدیریت داده در کشور برگزار می‌کند و امیدوار است همه مهمانان خارجی و همچنین داخلی حداکثر بهره را از مباحث علمی نوین در این حوزه ببرند همچنین امیدوارم این کنگره نقطه عطفی در بحث ساماندهی و برنامه ریزی راهبری در این حوزه در کشور باشند.
وی در ادامه به معرفی دانشگاه خوارزمی پرداخت و گفت: دانشگاه خوارزمی امسال یکصدمین سال خود را جشن می گیرد این دانشگاه در سال 1297 با اهداف تربیت معلم تأسیس شد هم اکنون دانشگاهی جامع با 16 دانشکده و 10 موسسه و مرکز پژوهشی بیش از 500 عضو هیئت علمی و بیش از 13 هزار دانشجو و بالغ بر 260 رشته گرایش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خدمات خود را به جامعه علمی کشور ارائه می کند.
در ادامه مهندس جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پردازشگری کامپیوتر پیچیده‌ترین ابزار انسان در بهره برداری از طبیعت است پس از دستیابی به پردازشگری کامپیوتر هر روز شاهد شگفتی های جدید برای جامعه بشری هستیم.
وی افزود: هر چقدر قدرت پردازش در یک مجموعه افزایش پیدا کند توانایی آن مجموعه بیشتر می شود و یکی از شاخص های کشور توانایی پردازش است.
به گفته مهندس جهانگرد، طببیعتأ در هر مجموعه‌ای برپا شدن توانایی پردازشگری بسیار پیشرفته نیازمند نیروی انسانی توانمند است که امیدواریم دانشگاه های کشور این ظرفیت و توانایی را در سرمایه انسانی فراهم کنند. تاکنون پردازش‌هایی که در سطح جهانی دیده شده با مقیاس دیتا محاسبه شده و آنچه پیش رو هست این واقعیت است که بشر بتواند سرمایه‌گذاری کند و محاسبات در سطح  و مقیاس اگزا انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: برپا شدن مقیاس اگزا به ما این اجازه را می دهد که کم کم وارد عرصه هوا فیزیک شویم تجربه ای که هنوز بشر به آن دست نیافته است. پردازشگرهای سه بعدی یا چهار بعدی، شناخت بهتر نجوم و اتفاقاتی که در جهان هستی به‌وجود آمده همگی مستلزم قدرت پردازشگرهای پیشرفته است.
 معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در شرایط کنونی در کشور ما هم نیاز به پردازشگرهای پیشرفته برای صنایع فضایی، هوایی، هوا شناسی، مخازن نفت، فعالیتهای دارو سازی، ژنتیک و مدیریت بحرانهای بزرگ مانند سیلاب ها وجود دارد.
وی افزود: به همین دلیل کشور ما نیاز دارد سرمایه گذاری بیشتری در این عرصه انجام شود و می­بایست در دو بخش سرمایه گذاری شود بخشی شامل تکنیک و تکنولوژی ساختhpc  است  و بخش دیگر کاربران و واسطه هایی هستند که hpc  را بتوانند  برای نیازمندان بخش صنعت و خدمات قابل وصول کنند.
شایان ذکر است در این کنگره بین‌المللی در راستای تامین ابعاد صنعتی و کاربردی کنگره، کارگاه‌های تخصصی و عملیاتی در خصوص مباحث کلان داده‌ها و سیستم‌های محاسباتی کلان مقیاس در حوزه‌های مختلف مانند بانکداری، نفت و گاز، صنعت و غیره طراحی شده است که توسط متخصصانی از اسپانیا، لهستان، فرانسه، آلمان و ایران برگزار خواهد شد.
همچنین در حاشیه این کنگره، نمایشگاه تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه تحلیل داده و سیستم‌های رایانشی نیز برگزار می‌شود.
گفتنی است سخنرانان بین‌المللی کنگره TopHPC2019 که تا روز پنجشنبه 5 اردیبهشت 97 ادامه دارد، از کشورهای آمریکا، کانادا، سوئد، ایتالیا، هنگ کنگ، روسیه، آلمان، فرانسه، هلند و اتریش هستند.
ل.م54