توسط پژوهشگران دانشگاه نیشابور صورت گرفت؛

ساخت دریچه‌های هوابند جهت تعبیه در کانال‌های هوارسانی تاسیسات مهم کشور

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۱۴ کد : ۴۶۹۵۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۶۳
محققان دانشگاه نیشابور موفق به ساخت دمپرهای(شیر) هوابند (Bubble Tight Damper) به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مورد نیاز جهت تعبیه در کانال‌های هوارسانی تاسیسات مهم کشور شدند.
ساخت دریچه‌های هوابند جهت تعبیه در کانال‌های هوارسانی تاسیسات مهم کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه نیشابور، دکتر امیرآبادی عضو هیئت علمی دانشگاه نیشابور در این خصوص اظهار داشت: لزوم جداسازی هوای آلوده و میکروبی از هوای تمیز یکی از ضروریات اصلی بسیاری از آزمایشگاه‌ها و صنایع پیشرفته است؛ در این تاسیسات فراهم آوردن محیط کنترل شده (Safe Environment) یک الزام اولیه می باشد.
وی افزود: ادامه توسعه بسیاری از صنایع دانش محور، استراتژیک و دفاعی کشورمان نه تنها نیازمند فراهم آوردن محیط ایزوله آزمایشگاهی و تولیدی است بلکه در صورتی که این مراکز به درستی از محیط خارج ایزوله نشوند خود می‌توانند تهدیدی برای جامعه و محیط زیست محسوب شوند.
دکتر امیرآبادی تصریح کرد: از منظر دیگر به منظور بالا بردن سطح ایمنی و محافظت در برابر بیماری‌های واگیر در بیمارستان‌ها، اتاق‌های ایزوله به‌کار رفته برای بستری بیماران نیاز به کنترل دقیق هوای خروجی از این اتاق‌ها هستیم. همچنین در پناهگاه ها به منظور محافظت در برابر تهاجم‌های میکربیولوژیکی از سوی دشمن در زمان حمله‌های میکروبیولوژیکی لازم است هوای آلوده ورودی به داخل پناهگاه را کنترل کنیم.
شیرهای هوابند به کار رفته در کانال‌های هوارسانی بیمارستان‌ها (اتاق‌های ایزوله که برای نگهداری بیماران مبتلابه بیماری‌های واگیر) یا آزمایشگاه‌های ایزوله (Bio-safety Lab3) از جمله مهم‌ترین مواردی می‌باشند که به دلیل کاربرد در صنایع دفاعی و تاسیسات اتمی مورد تحریم واقع شده است.
صنایع و مراکز تحقیقاتی که بر روی فناوری‌های پیشرفته همانند اپتیک، لیزر، داروسازی‌ها، الکترونیک، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی (Bio Safety Labs) که بر روی بیماری‌های انسان و بیماری‌های مشترک انسان و دام کار می کنند، اتاق ایزوله بستری بیماران مبتلا به بیماری‌های واگیر برخی از مراکزی هستند که ضرورت دارد از درب‌های هوابند مخصوص و دریچه هوابند در کانال‌های هوارسانی استفاده کنند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴

 


( ۱ )