توسط محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری؛

اولین بهبوددهنده رشد ویژه قارچ دکمه‌ای در کشور تولید و تجاری‌سازی شد

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۹ کد : ۴۶۹۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۸۱
پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، برای نخستین بار در کشور موفق به تولید و تجاری‌سازی اولین بهبوددهنده رشد ویژه قارچ دکمه ای شدند.
اولین بهبوددهنده رشد ویژه قارچ دکمه‌ای در کشور تولید و تجاری‌سازی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دکترکامران قاسمی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری طبرستان که در حوزه کشاورزی در استان مازندران فعالیت می‌کند، گفت: این طرح فناورانه به تازگی از سوی پژوهشگران این شرکت تولید و هم‌اکنون در مرحله تجاری‌سازی است.
وی، با تأکید بر اینکه در حال حاضر این محصول مورداستفاده سالن داران قارچ دکمه‌ای قرارمی‌گیرد، گفت: پژوهش روی ایده تولید “بهبوددهنده رشد قارچ دکمه ای” در اسفند سال ۱۳۹۵ آغاز شد و با مساعدت مرکز رشد واحدهای فناوری طبرستان، در پاییز سال ۱۳۹۷، آزمون‌های نهایی محصول در چندین سالن تجاری قارچ دکمه‌ای در سطح استان مازندران با موفقیت به پایان رسید. این مکمل غذایی به‌عنوان اولین فرآورده مکملی مخصوص قارچ دکمه‌ای در کشور بوده و مشابه خارجی نیز ندارد.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری تصریح کرد: در پژوهش‌های صورت گرفته مشخص شد که با استفاده از این مکمل غذایی میزان عملکرد قارچ دکمه‌ای در واحد سطح تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد که تحولی بزرگ در افزایش عملکرد قارچ دکمه‌ای محسوب می‌شود.
دکتر قاسمی تصریح کرد: از دیگر قابلیت‌های این محصول می‌توان زودرسی، کاهش پشت‌بازی و افزایش سفتی بافت قارچ را برشمرد.
وی در ادامه افزود: هم اکنون این محصول در دسترس تولیدکنندگان قارچ استان مازندران قرار داشته و در آینده نزدیک معرفی و عرضه آن در سایر استان‌های کشور نیز آغاز خواهد شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴
 


( ۱ )