با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

آیین بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی برگزار شد

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۲ کد : ۴۶۹۱۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۰۲
مراسم بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس دانشگاه شیراز، استاندار فارس، اقشار مختلف مردم، سعدی‌دوستان و سعدی‌شناسان، در جوار مرقد این شاعر شیرین سخن برگزار شد.
آیین بزرگداشت زادروز سعدی شیرازی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، وزیر علوم در این آیین اظهار داشت: هفت قرن است که بر خوان سعدی مهمان هستیم و به او دل بسته‌ایم و کلام و اندیشه‌اش را پاس می داریم.
وی افزود: همدلی و مهمان‌نوازی مردم شیراز در حادثه سیل اخیر نشان از پیوند فرهنگی ۷۰۰ ساله است.
دکتر غلامی خاطر نشان کرد: سخنان سعدی مرزهای شرق و غرب را درنوردیده است و آثارش، عصاره و بازتاب فرهنگ ایرانی و اسلامی است.
وزیر علوم، عشق و دوستی را بارزترین عنصر اندیشه سعدی توصیف کرد و گفت: بازتاب این مهرورزی در جای جای آثار سعدی تجلی یافته است.
وی افزود: به راستی که شما مردمان خردمند شیراز در زیر سایه بلند سعدی و حافظ، دو قله رفیع زبان و ادب فارسی از بختی بلند و اقبالی مبارک بهره‌مندید و بی شک خوش آواز گی شما مردمان شیراز مینو طراز، به واسطه تابش نور معرفتی این بزرگان است که در پیدا و پنهان زندگی تان ساری و جاری گردیده است.
دکتر غلامی تصریح کرد: سعدی خداوندگار زبان فارسی است و آثارش از چنان آوازه ای برخوردار است که مرزهای شرق و غرب را درنوردیده و مجذوبان کلام خویش را مسحور بلاغت، فصاحت و شیوایی حدیث شکرین خود ساخته است.
به گفته وی، آثار سعدی تبلور هنری کامل از احساس و عاطفه است؛ از نوع عاطفه غنی انسانی یعنی بیان احساس به جمال و کمال مطلق از هر نوعی که می‌تواند وجود داشته باشد. آرمان‌گرایی وی در مفاهیم مختلف چون عدالت‌خواهی، مدارا، راست اندیشی، صداقت و عشق، در لابلای کلیات وی قابل مشاهده است و از همه مهم‌تر او شاعر فرهنگ است و مروج عقلانیت انسانی، دانش را قدر می شناسد و هنرمند را در صدر می‌نشاند.
آیت الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، دکتر مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، دکتر کورش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی‌شناسی، دکتر رحیمی، استاندار فارس هم در این آیین به تمجید از سعدی شیرازی پرداختند.
ل.م ۵۴/