دومین همایش بین‌المللی ابن هیثم و نور در دانشگاه شهیدباهنر کرمان برگزار شد

۲۹ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۴ کد : ۴۶۸۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۷
دکتر علی اکبر ولایتی رئیس کمیته فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، با سفر به کرمان، دومین "همایش بین‌المللی ابن هیثم و نور" را افتتاح کرد.
دومین همایش بین‌المللی ابن هیثم و نور در دانشگاه شهیدباهنر کرمان برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقد از دانشگاه شهید باهنرکرمان، دکتر ولایتی در این مراسم در سخنانی با اشاره به جایگاه این شخصیت بزرگ اسلامی و با توجه به نام کامل این دانشمند مسلمان یعنی '' ابوعلی حسن بن حسن بن هیثم'' که در بصره به دنیا آمده و در قاهره از دنیا رفته است گفت: آن روز بصره تحت حکومت آل بویه بود و شیعه بودن او را از نام و کنیه اش به روشنی می توان یافت و تمامی آثار او نیز با حمایت خلفای شیعه فاطمی تالیف شده‌اند و بیش از ۱۰۰ اثر علمی در فیزیک، نور، نجوم و... به وی نسبت داده شده که نقش تاثیرگذاری را به دنبال داشته اند.
وی کتاب مناظر و المرایا را مهم‌ترین کتاب ابن هیثم دانست و بیان کرد: فیزیک نور مدیون مسلمانان است و این کتاب شهرتی بسیار یافته و نورشناسی قدیم اروپا بر اساس آن نوشته شده است.
دکتر ولایتی در ادامه با تاکید بر اینکه مبدع بسیاری از علوم از جمله نور مسلمانان و ایرانیان هستند و از یونان باستان وارد نشده است تصریح کرد: نور در قرآن به معانی مختلف حقیقی و مجازی از جمله خدا، دین اسلام، پیامبر، قرآن، هدایت الهی، معرفت و... به کار رفته و به همین نسبت تعابیر دانشمندان مسلمان از نور در طیف‌های فلسفی، عرفانی و علمی تقسیم می شود.
وی اواسط قرن سوم تا اواخر قرن پنجم را دوره طلایی تمدن اسلامی دانست و افزود: بین سالهای ۳۵۴ تا ۴۳۰، دوران طلایی تمدن اسلامی است و در این دوران دانشمندانی مانند ابوریحان، ابن هیثم، ابن سینا و... حضور دارند که موجب افتخار دنیای اسلام هستند.

 

جایگاه والای علمی ابن هیثم، ریشه در روش علمی و منش اخلاقی‌اش دارد

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان در دومین همایش بین المللی ابن هیثم و نور اظهار داشت: جایگاه والای علمی او ریشه در روش علمی و منش اخلاقی اش دارد. بدون رعایت دقایق و ظرایفی که در این دو حوزه وجود دارد و هر پژوهشگر و دانشمندی لازم است خود را آراسته به آن‌ها کند، رسیدن به قُلّه‌های دانایی و آگاهی غیر ممکن است.
دکتر محمدعلی طاهر در این همایش بین المللی که به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی و با حضور دکتر محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ایران، دکتر محمد جواد فدائی استاندار کرمان، جمعی از مدیران، مسئولان استانی و کشوری در تالار وحدت دانشگاه برگزار شد گفت: دانشگاه شهید باهنر کرمان مفتخر است همایش‌های متعددی را برگزار کرده که هر کدام در دنیای علم منشا آثار ارزشمندی بوده و اینک در آستانه برگزاری دومین همایش ابن هیثم و نور هستیم.
وی گفت: دانشگاه شهید باهنر به عنوان دانشگاه مادر و بزرگترین دانشگاه جنوب شرق کشور مطرح است در حال حاضر ۱۵۰۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد بیش از ۴۲۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و حدود ۱۰۰۰ دانشجو در مقطع دکتری تخصصی در بیش از ۳۰۰ رشته و گرایش تحصیلی مشغول به تحصیل هستند. اعضای هیأت عملی دانشگاه بیش از ۶۲۰ نفر که از این تعداد حدود ۱۰۰ نفر استاد تمام و بیش از ۱۵۰ نفر دانشیاراست. تابه‌حال این دانشگاه بیش از ۸۰۰۰۰ فارغ التحصیل در سه مقطع دکتری تخصصی، کارشناسی ارشد و کارشناسی داشته است.
دبیر همایش عنوان کرد: ابن هیثم تنها یک دانشمند و محقّق کم نظیر نیست هر چند که وُسعتِ دانش او در حیطه‌های مختلف اعجاب آور است، اما مهم‌تر از آن، عمق و ژرفای کار اوست که جلب توجّه می‌کند و از وی شخصیتی چند بُعدی ارائه می‌دهد. در نوشته‌های ابن هیثم کیفیّت یا طنین خاصی وجود دارد که خود نمایانگر حصر توجّه او به مطالب اصلی است. سبک بیانش روشن و بی‌شُبهه است و به نظر می‌رسد همانند جزیی از یک کل بزرگتر با واقعیاتی که وی آنها را تشریح می‌کند، به نحوی پیوند خورده است.

در۹دکتر طاهر تصریح کرد: ابن هیثم ریاضی دان، فیزیک‌دان و ستاره‌شناس بزرگ ایرانی است که علاوه بر ریاضیات و نور شناسی، در دانش‌هایی همچون کلام، فلسفه، منطق، اخلاق، ادبیات، موسیقی و پزشکی نیز در تاریخ علم و دانش بشری در دنیای اسلام و به طور کلی در جهان مشهور است. در منابع و آثارلاتینیِ قرونِ وُسطی از او با نام‌های اَونتان، اَوناتهان، و الهازن یاد شده است. بدون هیچ تردیدی ابن هیثم بزرگ‌ترین دانشمند و پژوهشگر در زمینه نور شناسی در فاصله زمانی میان بطلمیوس و ویتلو بوده است. علی‌رغم اهمیت فوق العاده‌ای که در تاریخ و تکامل علوم متعدد به‌خصوص نور شناسی دارد زندگی‌اش در هاله‌ای از ابهام فرو رفته و اطلاعات خیلی دقیق و کارگشایی از او در اختیار نداریم. همین قدر می‌دانیم که در سال ۳۵۴ هجری قمری در بصره به دنیا آمده و در سال ۴۳۰ هجری قمری در قاهره از دنیا رفته است. ابن هیثم پیشگام دانشمندان اهل تجربه و آزمایش است. براساس تحقیقات «نظیف بک»، پژوهشگر مشهور مصری، ابن هیثم در نظریات علمی خود به درستی از استقرا و تمثیل و قیاس استفاده می‌کرد؛ حتی در به کارگیری روش استقرای علمی، گذشته از تقدّم زمانی بر فرانسیس بیکن، دیدگاهی وسیع تر و عمیق تر از او نیز داشته است.

ل. م ۵۴


( ۱ )