با حضور پژوهشگران تراز اول ملی و بین‌المللی صورت می‌گیرد؛

برگزاری دومین کنفرانس بین‌المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا(OWC) به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی

۲۹ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۸:۰۹ کد : ۴۶۸۶۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۷۹
دومین کنفرانس بین‌المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا(OWC) "، ۷و۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
برگزاری دومین کنفرانس بین‌المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا(OWC) به میزبانی دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید بهشتی، دکتر سید محمدسجاد صدوق، دبیر علمی کنفرانس در این خصوص گفت: دومین کنفرانس بین‌المللی بیسیم نوری غرب آسیا با حضور پژوهشگران تراز اول ملی و بین‌المللی به‌منظور تبادل آخرین یافته‌های پژوهشی در حوزه مهندسی مخابرات نوری بیسیم به میزبانی دانشکده مهندسی برق دانشگاه شهید بهشتی و با مشارکت دبیرخانه دائمی این کنفرانس که در دانشگاه Northumbria کشور انگلستان مستقر است، برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اهمیت برگزاری این کنفرانس گفت: استفاده از نور مرئی و نامرئی در انتقال داده های مخابراتی یکی از فناوری ها نوظهور و آینده دار در مهندسی مخابرات است که در آینده‌ای نزدیک محصولات آن به بازار عرضه خواهد شد؛ این رویداد مهم علمی بین‌المللی، فرصتی است تا آخرین یافته‌های مرتبط با مخابرات نوری بیسیم در قالب مقاله و سخنرانی‌ها مطرح و با دانش‌پژوهان این حوزه علمی به اشتراک گذاشته شود.
دبیرعلمی کنفرانس افزود: گردآوری محققان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در تمامی زمینه‌های مرتبط با فناوری OWC از دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی برای ارائه، به اشتراک‌گذاری و بحث و تبادل‌نظر در مورد آخرین یافته‌های تحقیقاتی از اهداف دومین کنفرانس بین‌المللی بیسیم نوری غرب آسیا است.
دکتر صدوق، با اشاره به سابقه برگزاری کنفرانس گفت: نخستین کنفرانس مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا اردیبهشت ۱۳۹۶ به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، با توجه با حضور موفق و چشمگیر استادان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید بهشتی در این کنفرانس و با عنایت به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های دانشگاه، پیشنهاد میزبانی دانشگاه شهید بهشتی به کمیته هادی کنفرانس مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا ارسال شد و پس از بررسی ها و بازدیدهای کمیته مذکور از زیرساخت‌های دانشگاه، میزبانی کنفرانس دوم در یک فضای رقابتی با سایر دانشگاه‌های متقاضی به دانشگاه شهید بهشتی سپرده شد.
دبیر علمی کنفرانس در خصوص تعداد مقالات واصل شده بیر دبیرخانه دومین کنفرانس منطقه‌ای مخابرات نوری بیسیم بیان کرد: قریب ۶۰ مقاله تخصصی به دبیرخانه کنفرانس ارسال‌شده است که پس از داوری، ۲۰ مقاله به‌صورت شفاهی و در قالب ۴ نشست تخصصی و ۱۶ مقاله به‌صورت پوستر ارائه خواهند شد.
وی با برشمردن ویژگی های کنفرانس دوم تاکید کرد: مقالات ارائه شده در این کنفرانس در"پایگاه استنادی انجمن مهندسان برق و الکترونیک جهان IEEE"نمایه خواهند شد. پایگاه مذکور یکی از معتبرترین پایگاه‌های استنادی مهندسی حوزه برق، الکترونیک، فوتونیک و لیزر است که استانداردها و ضوابط سختگیرانه‌ای برای نمایه نمودن مقالات ارائه شده در کنفرانس را دارد و بی تردید نمایه شدن یافته های کنفرانس دوم در این پایگاه استنادی بر اعتبار این رویداد علمی خواهد افزود.
دکتر صدوق تأکید کرد: کمیته علمی دومین کنفرانس بین‌المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا، متشکل از مشهورترین استادان و محققان پیش‌رو در حوزه مخابرات بیسیم نوری (OWC) از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا تشکیل شده است؛ ۲ سخنران کلیدی از کشورهای اسپانیا و ژاپن و۴ سخنران مدعو از دانشگاه‌های معتبر انگلستان، پرتغال و یونان آخرین یافته‌های تحقیقاتی را ارائه خواهند داد؛ برگزاری نشست‌های تخصصی متشکل از صاحب‌نظران ملی و بین‌المللی حوزه صنعت و دانشگاه و کارگاه‌های تخصصی مرتبط با سیستم‌های مخابرات نوری و الکترونیک نوری از بخش‌های مهم کنفرانس مذکور خواهد بود.
وی افزود: حرکت به سمت فراکانس‌های بالاتر از امواج مغناطیسی و استفاده از نور برای ارسال اطلاعات، یکی از روش های آینده‌دار و نوظهور در مهندسی مخابرات است. پیش از این، روشنایی مهم‌ترین کاربرد نور بود اما در فناوری مخابرات بیسیم نوری (OWC) که موضوع محوری این کنفرانس است، جابه جایی داده از طریق نور بدون هیچ مداخله فیزیکی صورت خواهد گرفت، به بیان ساده تر در این روش چراغ ها به یک فرستنده مخابراتی تبدیل خواهند شد.
دکتر صدوق، بالا بودن نرخ ارسال اطلاعات و پهنای باند بسیار وسیع، عدم نیاز به مجوز از سازمان های نظارتی برای استفاده، امنیت بالا در برابر هک و شنود و عدم تداخل با فرکانس‌های رادیویی و غیره، عدم تاثیر بر بدن انسان و قابلیت استفاده در فضاها و مکان‌های پرمخاطره مانندبیمارستان ها و داخل هواپیماها را از مهم‌ترین قابلیت ها و ویژگی های مخابرات بیسیم نوری برشمرد.
ل.م ۵۴