با حضور رایزنان فرهنگی و اهالی علم دو کشور ایران و ایتالیا؛

نشست علمی «نبوغ لئوناردو داوینچی» برگزار شد

۲۷ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۴ کد : ۴۶۸۲۷ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۹۹۸
برنامه علمی «نبوغ لئوناردو داوینچی» به همت سفارت ایتالیا در ایران و با همکاری موزه ملی علوم و فناوری و موزه ملی ایران، به مناسبت روز بین‎المللی پژوهش ایتالیا در جهان و هم‎زمان با پانصدمین سال درگذشت این دانشمند ایتالیایی با حضور فعالان و رایزنان فرهنگی و اهالی علم دو کشور ایران و ایتالیا در موزه دوران اسلامی برگزار شد.
نشست علمی «نبوغ لئوناردو داوینچی» برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از موزه ملی علوم و فناوری، ابتدای این نشست که با موضوع «نقش منابع جدید در بازخوانی آثار لئوناردو داوینچی» برگزار ‎شد، دکتر جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران، داوینچی را نابغه عصر رنسانس دانست که مرزهای زمان و مکان را در نوردیده است و همچنان اندیشه‎هایش شالوده عصر علمی معاصر محسوب می‎شود و این خاصیت علم است که افرادی مانند ابوعلی سینا، خوارزمی و داوینچی همچنان زنده‎اند و به راستی آنان زبان نامیرای گفت و گوی تمدن‎ها هستند و می‎توانند سوءتفاهم‎های ملت‎ها را از بین ببرند و دهکده جهانی را محقق سازند.
در ادامه، دکتر جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری گفت: این گردهمایی رویداد مشترکی است بین موزه ملی علوم و فناوری ایران، موزه ملی ایران و سفارت ایتالیا در ایران که به مناسبت پانصدمین سال درگذشت لئوناردو داوینچی برای بحث روی ابعاد کم‎تر شناخته شده این ستاره ایتالیایی برگزار می‎شود تا به نقش وحدت‎آفرین و ارتباط بین تمدنی این دانشمند و نیز دیگر دانشمندان بزرگ جهان توجه ویژه شود.
دکتر جلیلی تاکید کرد: این نابغه همه قرن‎ها همانند ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، گالیله و بسیاری از نوابغ بشری همیشه در تاریخ زنده خواهند ماند و آثار و خدمات علمی آن‎ها همواره چراغ راه آیندگان خواهد بود. لئوناردو داوینچی برای هر شخصی از هر ملیتی قابل احترام است.
دکتر جلیلی افزود: امروز بواسطه پیش‎رفت فناوری فاصله‎ها کوتاه شده است، اما بشر با چالش‎ها و حاکمانی روبروست که باعث خطر جنگ و نابودی هستند و در این زمان بیش از همیشه به انسان‎های وحدت‎بخش مانند لئوناردو نیاز داریم تا بتوانند حس یکی بودن را به ملت‎ها منتقل کنند تا انسان به جایگاه خود که همان اشرف مخلوقات است نزدیک شده و بر مرزهای نژادی و سرزمینی غلبه کند. جلیلی تاکید کرد: علم و فناوری همواره باعث از بین رفتن مرزها بوده و دانشمندان عامل ارتباط ملت‎ها بوده‎اند.
رئیس موزه ملی علوم و فناوری در پایان ضمن تصریح بر اینکه ایرانیان مردمانی علم دوست و علم پرور بوده‎اند و موزه ملی علوم و فناوری ایران همواره در تلاش بوده تا با برگزاری انواع برنامه‎های علمی در مسیر گفت و گوی علمی دولت‎ها و ملت‎ها قدم بردارد، از برگزارکنندگان این برنامه علمی از جمله اعضای سفارت ایتالیا در ایران، همکاران موزه ملی ایران و موزه ملی علوم و فناوری تقدیر و تشکر کرد.
سخنران بعدی این نشست پیر لوئجی زامپورلینی معاون سفیر ایتالیا در تهران بود که ضمن ابلاغ سلام و پیام سفیر ایتالیا در ایران، به تلاش رایزنان علمی-فرهنگی ایتالیا برای معرفی دانشمندان این کشور و آثار و اندیشه‎های آن‎ها به جهانیان اشاره کرد و گفت: ۱۱۶ مراسم مشابه در ۷۸ کشور برگزار شده و در همین چارچوب و با همکاری وزارت بهداشت ایران و دانشگاه علوم پزشکی، تصمیماتی برای ایجاد ساختار ثابت درباره همکاری‎های علمی میان ایران و ایتالیا اتخاذ شده است که قطعاً این همکاری‎های علمی و فرهنگی پلی خواهد بود میان دو کشور که باعث اتحاد می‎شود.
وی تصریح کرد: طبیعتاً همه ما نمی‎توانیم داوینچی باشیم چون او یک نابغه بود اما کنجکاوی خاص این دانشمند می‎تواند الهام‎بخش تمام جوانان باشد تا آینده را بسازیم.
در این نشست دکتر جوسپپینا فریللو دکترای معماری و دکترای پژوهشی مطالعات در ایران درخصوص «منابع فارسی در بازسازی تاریخی لئوناردو»، پروفسور رومانو گاتتو استاد دانشگاه باسیلیکاتا در زمینه «نقش هِرون در مکانیک لئوناردو»، آافردو بوککارو استاد دانشگاه فدریکو دوم ناپولی دپارتمان معماری، رئیس مرکز تحقیقات تاریخی شمایل نگاری در شهرستان اروپا و پروفسور محمد باقری استاد دانشگاه تهران به ایراد سخنرانی پرداختند.
ل.م ۵۴


( ۱ )