با هدف بررسی زمینه‌های توسعه همکاری‌های علمی؛

سفیر ترکیه در ایران با رئیس دانشگاه تبریز دیدار و گفت‌وگو کرد

۲۵ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۳ کد : ۴۶۷۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۸
پروفسور دریا اورس سفیر جمهوری ترکیه در ایران به منظور بررسی زمینه‌های توسعه همکاری‌های علمی، با دکتر میررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز دیدار و گفت‌وگو کرد.
سفیر ترکیه در ایران با رئیس دانشگاه تبریز دیدار و گفت‌وگو کرد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تبریز، دکتر مجیدی، در این دیدار که به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد، ضمن تشریح برخی ظرفیت‌های این دانشگاه در حوزه‌های مختلف اظهار داشت: دانشگاه تبریز در سال ۱۳۲۶ با تاسیس دو دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت خود را آغازکرد و در حال حاضر با داشتن ۲۱ دانشکده، چندین دانشکده اقماری، پردیس بین المللی، ۱۰ پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۳۰۰ آزمایشگاه، ۸۰۰ نفر عضو هیئت علمی و بیش از ۲۰ هزار نفر دانشجو یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی، سطح یک و برتر کشور است.
دکتر میررضا مجیدی در ادامه توسعه همکاری‌های بین المللی و قرار گرفتن در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا را از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و یادآور شد: دانشگاه تبریز جزو اولین دانشگاه‌هایی بود که در اتحادیه‌های بزرگ بین‌المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز(KUNIB) حضوری فعال داشته است.
وی گفت: این دانشگاه در حال حاضر نیز در عرصه‌های جهانی بسیار فعال بوده و هم اکنون با ۱۶۰ دانشگاه از کشورهای مختلف دنیا قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری دارد که از این تعداد نزدیک ۶۰ دانشگاه از کشور جمهوری ترکیه است.
رئیس دانشگاه تبریز تاکید کرد: دانشگاه تبریز آماده هر گونه توسعه همکاری علمی و آموزشی با دیگر دانشگاه‌های جهان و به ویژه با کشورهای منطقه از جمله با کشور دوست و همسایه ترکیه است.
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه کشور ایران و ترکیه به خاطر داشتن تاریخ، تمدن و فرهنگ اشترکات زیادی دارند، تصریح کرد: امروزه پایدارترین ارتباطات و همکاری‌های مشترک در بین کشورها و ملت‌ها، ارتباطات علمی و دانشگاهی است و از این رو، دو کشور دوست و همسایه به خاطر مشترکات فراوان می‌توانند، همکاری‌های خوب و نزدیکی در جهت رفاه و توسعه دو کشور با هم داشته باشند.
پروفسور دریا اورس سفیر جمهوری ترکیه در ایران نیز در این نشست با ابراز خرسندی از دیدار خود با رئیس و جمعی از دانشگاهیان دانشگاه تبریز با بیان اینکه برای اولین بار است که به شهر تبریز سفر کرده و در جمع دانشگاهیان دانشگاه تبریزحضور پیدا می کند، یادآور شد: استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و در راس آنها شهر تبریز به خاطر همسایگی و نزدیکی و به خصوص به دلیل وجود مشترکات تاریخی و فرهنگی همیشه مورد توجه و علاقه ملت ترکیه بوده است.
وی با تاکید بر اینکه ملت ترکیه همیشه و در همه حال به ملت ایران علاقه‌مند و ارادت خاصی دارند، تصریح کرد: کشور جمهوری ترکیه علاقه‌مند به همکاری در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه همکاری دانشگاهی در تولید علم و فناوری با ایران است.
سفیر جمهوری ترکیه در ایران در ادامه با اشاره به توانایی‌های تولید علم و فناوری در بین دانشگاه‌های ترکیه و ایران گفت: دانشگاه‌های دو کشور در تولید علم در منطقه و جهان در جایگاه بهتری قرار دارند که با توسعه همکارهای دانشگاهی می توان از این ظرفیت هم به نفع دو کشور استفاده کرد.
پروفسور اورس تصریح کرد: دانشگاه‌های ترکیه آماده هر گونه توسعه همکاری با دیگر دانشگاه‌های کشور ایران و از جمله با دانشگاه تبریز است که این همکاری می‌تواند در زمینه تبادل استاد، دانشجو، برگزاری همایش، اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک، فرهنگی باشد.
در این نشست همچنین جمعی از اعضای کارگروه توسعه همکاری های بین‌المللی در حوزه قفقاز و ترکیه دانشگاه تبریز ضمن بیان ارائه نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود خواستار توسعه همکاری دانشگاهی بین دو کشور از جمله در زمینه‌های، تسهیل در تبادل استاد، دانشجو، فرصت مطالعاتی، استفاده از منابع علمی، برگزاری دوره‌های مشترک، همایش، اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک، توسعه دیپلماسی علمی و فرهنگی و احیای اشترکات تاریخی و فرهنگی مشترک شدند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴