در پژوهش مشترک محقق دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگران چینی بررسی شد؛

ارتباط ساعتی آلاینده‌های هوا با مراجعان اورژانس در چین

۲۵ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۴ کد : ۴۶۷۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۶۶
در پژوهش مشترک فاطمه میوانه، دانشجوی دکترای آب و هواشناسی شهری دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگرانی از دانشگاه‌های ووهان، ژیجیانگ، علوم و تکنولوژی ووهان، بیمارستان مرکزی بائوان، ارتباط ساعتی آلاینده های هوا (ذرات معلق PM۲.۵, PM۱۰) با مراجعان اورژانس(EDV) در چین بررسی شد.
ارتباط ساعتی آلاینده‌های هوا با مراجعان اورژانس در چین

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، در این مقاله برای اولین بار و با نگاه جدیدی به بررسی ارتباط ساعتی آلاینده های هوا (ذرات معلق PM2.5, PM10) با مراجعین اورژانس (EDV) در چین پرداخته شده است.
با توجه به این که شهرهای چین از آلوده ترین مناطق جهان به حساب می آیند، این مطالعه در شهر Shenzen و در بین مراجعان اورژانسی انجام شده است. نتایج نشان مطالعه نشان داد آلاینده‌های هوا در فصل سرد بیشترین اثرات نامطلوب بر سلامت را داشته است و کودکان نیز در معرض‌ترین گروه در بین بیماران مراجعه کننده بودند.
نتایج این پژوهش در مقاله‌ای تحت عنوان:
Hourly associations between exposure to ambient particulate matter and emergency department visits in an urban population of Shenzhen,China در مجله معتبر atmospheric environment از انتشارات الزویر چاپ شده است. این مجله دارای IF: ۳.۷۰۸ بوده و جزو ۱۰ مجله برتر در زمینه مربوط می باشد. و دارای رتبه Q1 در نشریات علمی است.
علاقه‌مندان برای دسترسی به مقاله می‌توانند به لینک زیر مراجعه کنند.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1352231019302365
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴