به مناسبت آغاز سال جدید و باهدف تجلیل از چهره های شاخص آموزش عالی صورت گرفت؛

وزیر علوم میهمان منزل ۴ استاد برجسته دانشگاه‌های کشور

۲۲ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۴ کد : ۴۶۷۳۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۹۵۵
دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با همراهی برخی از معاونان وزارتخانه و چند تن از روسای دانشگاه‌ها به مناسبت آغاز سال نو، با حضور در منزل چهار تن از اساتید برجسته، نام آشنا و پیشکسوت آموزش عالی، با آنها دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر علوم میهمان منزل ۴ استاد برجسته دانشگاه‌های کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدارها که وزیر علوم را دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت های اُمنا و هیئت ممیزه مرکزی، دکتر مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری و دکتر علیرضا عبداللهی نژاد مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم و نیز روسای دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی و صنعتی امیرکبیر همراهی می‌کردند، دکتر غلامی با استاد دکتر سیروس شمیسا، چهره ماندگار ادبیات فارسی و استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر سیدکمال‌الدین نیک روش، چهره ماندگار و استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر یوسف ثبوتی چهره ماندگار و استاد برجسته فیزیک و دکتر سپیده خویی استاد برجسته دانشگاه تهران در رشته پلیمر دیدار و گفت‌وگو کرد.
نخستین دیدار دکتر غلامی و هیئت همراه با دکتر سیروس شمیسا چهره ماندگار ادبیات و استاد بازنشسته دانشگاه علامه طباطبائی انجام شد. در این دیدار که دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی نیز حضور داشت، وزیر علوم، نقش استادان پیشکسوت و برجسته دانشگاه‌های کشور را در پیشبرد اهداف آموزش عالی و دستیابی ایران به رتبه های بالای علمی در عرصه بین المللی "تاثیرگذار و تعیین کننده" توصیف کرد و گفت: هدف از انجام این دیدارها در سال جدید، قدرشناسی و تجلیل و تکریم استادان و دانشمندان برجسته کشور است که باید به صورت یک سنت حسنه و به صورت مستمر تداوم یابد.
دکتر سیروس شمیسا نیز در این نشست صمیمانه با ابراز خوشوقتی از حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در منزل وی، به توضیح فعالیت‌ها و سوابق علمی خود پرداخت و از توجه دکتر غلامی به جایگاه و نقش استادان پیشکسوت و برجسته کشور، قدردانی کرد.
دکتر سیروس شمیسا ۲۹ فروردین ماه ۱۳۲۷ در رشت به دنیا آمد. وی عضو هیئت علمی بازنشسته دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی است و در سال ۱۳۸۰ به عنوان «چهره ماندگار ادب فارسی» مورد تقدیر قرار گرفته است. نام سیروس شمیسا نزد فارسی پژوهان، نام دیرآشنایی است. این نویسنده و استاد ادبیّات فارسی تاکنون بیش از ۴۰ اثر گران‌بها خلق کرده است. از نکات قابل توجه در آثار وی تقسیم‌بندی‌های دقیق و علمی اوست و از این منظر شمیسا نقش بسیار مهمی در بازآفرینی و تئوریک ساختن مباحث مهم و مغفول مانده ادبی ما داشته است و در این باره توانسته است به گونه‌ای آکادمیک و قابل فهم برای دانشجویان ادبیات، مباحث مهم و کلیدی ادبیات فارسی را تشریح و تبیین کند.
در ادامه دیدارهای نوروزی، وزیر علوم و هیئت همراه با چهره‌های نام‌آشنا و پیشکسوت، دکتر سیدکمال‌الدین نیکروش، دکتر یوسف ثبوتی و دکتر سپیده خویی در منزل آنان دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدارها که دکتر معتمدی و دکتر نیلی احمدآبادی، روسای دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران نیز حضور داشتند، وزیر علوم از خدمات دکتر ثبوتی چهره ماندگار و استاد برجسته فیزیک در راستای تاسیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان قدردانی کرد.
دکتر یوسف ثبوتی متولد سال ۱۳۱۱ در شهر زنجان، دارای دکترای تخصصی فیزیک و اخترفیزیک از دانشگاه شیکاگو امریکا، و استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان است.
وی چاپ چندین کتاب و بیش از یکصد مقاله در مجلات بین‌المللی (اکثر آنها در استروفیزیکال جورنال آمریکا، و مجله استرونومی و استروفیزیک اروپا می‌باشد) را در کارنامه فعالیت‌های پژوهشی خود دارد.
چهره ماندگار در سال ۱۳۸۰، استاد نمونه کشوری، دریافت جایزه مهندس افضلی پور برای پژوهش برجسته در فیزیک، دریافت جایزه آکادمی علوم جهان سوم، دفتر منطقه‌ای آسیای مرکزی و جنوبی، عضویت در آکادمی علوم جهان سوم از سال ۱۳۶۶ تاکنون، تجلیل انجمن فیزیک ایران و نامگذاری کنفرانس فیزیک سالانه ۱۳۸۱ به نام کنفرانس دکتر ثبوتی، برخی از افتخارات وی می‌باشد.
دکتر سید کمال‌الدین نیک‌روش نیز متولد سال ۱۳۲۳ در شهر تهران، دارای دکترای مهندسی برق از دانشگاه ایالتی میسوری در کلمبیا آمریکا و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.
از جمله دستاوردهای پژوهشی وی می‌توان به تالیف بیش از ۲۰۰ مقاله علمی و تحقیقاتی که عمدتاً در مجلات معتبر علمی داخلی و خارجی به چاپ رسیده، انتشار چندین کتاب دانشگاهی و صدها پروژه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که تحت سرپرستی وی انجام پذیرفته است، اشاره کرد.
چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۲، استاد نمونه کشوری، پژوهشگر نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دریافت لوح کنگره جهانی اتوماسیون امریکا در سال ۲۰۰۴، دریافت لوح تقدیر تحقیقاتی IEEE بخش ایران در سال ۲۰۱۳ و دریافت لوح استاد برجسته مهندسی در آموزش مهندسی برق و کامپیوتر از طرف فرهنگستان علوم در سال ۱۳۹۴، برخی از افتخارات دکتر نیک‌روش به شمار می رود.
دکتر سپیده خویی نیز دارای دکترای تخصصی شیمی پلیمر از دانشگاه صنعتی اصفهان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است.
از جمله دستاوردهای پژوهشی وی می‌توان به تالیف بیش از ۶۷ مقاله علمی و تحقیقاتی که عمدتاً در مجلات معتبر علمی داخلی و خارجی به چاپ رسیده، تألیف چندین کتاب، و بیش از ۷۰ پروژه کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که تحت سرپرستی وی انجام پذیرفته است، اشاره کرد.
شایان ذکر است دکتر منصور غلامی از زمان تصدی مسئولیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت دوم دکتر روحانی و براساس یک سنت حسنه، در روزهای کاری پس از تعطیلات نوروز با حضور در منزل چند استاد برجسته و پیشکسوت کشور از خدمات و زحمات آنان به ساحت دانشگاه و عرصه علم و فناوری تجلیل می کند.
در سال گذشته نیز دکتر غلامی با حضور در منزل استادان برجسته ای همچون دکتر شفیعی کدکنی، دکتر اکرمی و دکتر مصطفی محقق داماد با آنها دیدار و از خدمات و تلاش های ارزنده علمی، آموزشی و پژوهشی شان تقدیر کرد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱۰ )