در نشست شبکه ملی «جامعه و دانشگاه استان خوزستان» مطرح شد؛

ضرورت تدوین طرح جامع مدیریت بحران در استان خوزستان/ لزوم همکاری و استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در حوزه مدیریت بحران

۱۹ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۰ کد : ۴۶۶۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۲۷
در نشست "شبکه ملی جامعه و دانشگاه" که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد بر ضرورت تدوین طرح جامع مدیریت بحران در استان خوزستان و لزوم همکاری و استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در حوزه مدیریت بحران تأکید شد.
ضرورت تدوین طرح جامع مدیریت بحران در استان خوزستان/ لزوم همکاری و استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها در حوزه مدیریت بحران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، در این نشست دکتر سید ضیاء هاشمی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) بر لزوم همکاری و استفاده از ظرفیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها درحوزه مدیریت بحران و برنامه‌ریزی برای کاهش خطرات و بلایای طبیعی، تأکید کرد.
وی  اظهار کرد: بروز حوادث اخیر و سیل‌هایی که از ابتدای امسال خسارت‌هایی به برخی استان‌ها وارد کرده، می‌تواند فرصتی برای دانشگاه‌ها باشد تا با استفاده از ظرفیت‌های جامعه علمی راهکارهای اساسی برای برون‌رفت از مشکلات، اندیشید.
دکتر هاشمی بیان کرد: در استان خوزستان، دانشگاه شهید چمران اهواز از جایگاه والایی در حوزه‌های مختلف برخوردار است؛ همچنین عملکرد اتاق فکر این دانشگاه نشان‌دهنده این است که عملکرد مثبتی داشته و نتایج حاصل از نشست‌های این دفتر توانسته است به تصمیم‌گیری‌های کلان در کشور، کمک کند.
وی درباره مسائل مرتبط با مدیریت بحران، خاطرنشان کرد: در حادثه زلزله بم نیز مسئله نبود مدیریت بحران مطرح شد اما پس از مدتی فراموش گردید؛ درباره این رویداد اما این امیدواری وجود دارد که بتوان با همکاری دانشگاه‌ها درزمینهٔ مدیریت بحران برنامه‌ریزی و برای رویدادهای غیرمترقبه از پیش برنامه‌هایی را ارائه کرد.
دکتر  هاشمی تصریح کرد: مسائل مرتبط با سیل‌های اخیر از دو منظر قابل‌تأمل است؛ مسئله نخست عوارضی که در کوتاه‌مدت برای مردم ایجاد می‌کند و خرابی‌هایی که ایجاد می‌کند و مسئله دیگر عوارض اجتماعی سیل‌های اخیر است که از الآن به‌واسطه سنگ‌اندازی‌های رسانه‌های خارجی فارسی زبان و استفاده بیگانگان آغاز گردیده است.
 وی، ادامه داد: این رسانه‌ها تا پیش‌از این سدهای ساخته‌شده در کشور را عامل نابودی محیط‌‌زیست اعلام می‌کردند و امروز بیان می‌کنند که چرا سدهای بیشتری برای جلوگیری از این بحران در کشور ساخته نشده است. بی‌شک در روزهای آینده این هجمه‌ها از سوی رسانه‌های خارجی بیشتر خواهد شد.
 مدیرعامل سازمان خبرگزاری ایرنا، گفت: اگر دانشگاه‌ها خود را در شرایط بحران نشان ندهند، فلسفه وجودی آن‌ها به چالش کشیده خواهد شد! بحران فرصتی است که دانشگاه‌ها کارکرد اثرگذار خود را نشان دهند.
دکتر  هاشمی با اشاره به اینکه مدیریت بحران در شرایط مختلف، متفاوت است، اظهار کرد: همچنان که بحران اخیر در استان‌های لرستان و ایلام با خوزستان متفاوت بود؛ خوشبختانه مدیریت‌های رسمی ما انگیزه بیشتری برای همکاری با دانشگاه‌ها دارند و میزان رجوع به دانشگاه‌ها از سوی مسئولان ارشد کشور افزایش‌یافته است.
 وی، افزود: در حال حاضر به دلیل باور به دانشگاه‌ها داده‌های رسمی موثق‌تری در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود؛ از سوی دیگر نیز مسئولان فعلی دانشگاه‌ها با بخش مدیریتی کشور و استان‌ها ارتباط بهتری دارند.
دکتر هاشمی ادامه داد: مجموعه خبرگزاری ایرنا در استان خوزستان خوشبختانه ارتباط بسیار خوبی با دانشگاه شهید چمران اهواز دارد و به‌خوبی از ظرفیت‌های استادان دانشگاهی استفاده می‌شود. اینکه ما داده‌های قابل‌اعتماد علمی در حوزه‌های مختلف داشته باشیم از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها در تولید ایده و تحلیل نیز از جایگاه مهمی برخوردارند، بیان کرد: به‌عنوان‌مثال پس از بروز سیل اخیر در شیراز یکی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه شیراز ایده‌ای را ارائه نمود که بسیار موردتوجه قرار گرفت و به آرام کردن وضعیت کمک کرد و این مسئله به دلیل قابل موثق بودن جامعه علمی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ارائه مشورت‌های علمی موردتوجه هیئت‌وزیران و استانداران است و مدیرانی در کشور داریم که به این مشورت‌ها اهمیت می‌دهند و احساس نیاز به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان  بیشتر شده است.
 مدیرعامل سازمان خبرگزاری ایرنا، گفت: القای مطالبه و فشار مثبت و سازنده برای تغییر مسیر نیز مهم است؛ دانشگاه کانون قدرتی است که در این فرآیند موردتوجه قرار می‌گیرد و به‌عنوان یک مطالبه کننده جایگاه ویژه‌ای دارد. دانشگاه‌ها همچنین می‌توانند مشارکت‌کننده باشند و در حوزه‌های مختلف ورود نموده و الگوسازی نمایند.
وی تأکید کرد: در بحث تولید داده، مشورت و تحلیل زمینه‌های لازم در دولت وجود دارد و باید دانشگاه در این حوزه‌ها آمادگی‌های خود را اعلام نماید و خوشبختانه مدیریت‌ دولتی این ضرورت‌ها را احساس کرده است.
 در ادامه دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز درباره شبکه ملی جامعه و دانشگاه بیان کرد: این شبکه به بررسی مسائلی که در استان‌ها وجود دارد می‌پردازد تا با استفاده از نتایج آن به کاهش آسیب‌ها کمک کند.
 وی، افزود: طبیعی است مسائلی که امروز به‌عنوان سیل و .... با آن مواجه هستیم در این شبکه قابل‌بررسی است تا با بررسی آن شاهد کمتر شدن خسارت‌های این رویدادها باشیم.
 رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، ادامه داد: دانشگاه‌ها با وظایفی که امروز به آن‌ها سپرده‌شده است می‌توانند با بررسی این مسائل به حل این مشکلات کمک کنند.
در ادامه دکتر مسعود صفایی عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان خوزستان خواستار تدوین طرح جامع مدیریت بحران استان خوزستان شد.
وی با بیان اینکه در کشور و استان خوزستان با بحران‌های بسیاری مواجه هستیم که در برخی، رخداد آن در اختیار ما نیست و طبیعی هستند و برخی دیگر براثر رفتار ما روی می‌دهد،افزود: در هر دو مورد نوع مدیریت بحران بسیار مهم است؛ در حوزه مدیریت بحران با مشکلاتی مواجه هستیم و اگر قرار باشد نهادی در این زمینه به مسئولان کمک کند، آن نهاد دانشگاه است.
 دبیر شبکه ملی جامعه و دانشگاه استان خوزستان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ستاد مقابله با بحران و کمک‌رسانی به سیل‌زدگان استان خوزستان در دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل و کارگروه‌های آن نیز فعال هستند و باید بتوانیم به این مسئله بیندیشیم که چگونه در این شرایط به حل مشکلات کمک کنیم.
وی تصریح کرد: باید بدانیم در بحران‌ها و مشکلات بعدی چگونه با رخدادهای طبیعی مواجه شویم و مردم، مسئولان و دستگاه‌های اجرایی به وظایف خود آگاه باشند و آموزش‌های لازم نیز به اقشار مختلف داده شود.
 گفتنی است این نشست با حضور دبیران کمیته‌های شبکه ملی جامعه و دانشگاه، اعضای هیئت‌علمی و مدیران دانشگاه شهید چمران اهواز و سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) برگزار شد.
ل.م54