چاپ مقاله پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در مجله معتبر نیچر

۱۹ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۶ کد : ۴۶۶۷۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۳۵
جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با همکاری محققان دانشگاه EPFL سوئیس موفق به چاپ مقاله‌ای در مجله معتبر نیچر شدند.
چاپ مقاله پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در مجله معتبر نیچر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر نیما تقوی‌نیا استاد دانشکده فیزیک، دکتر راحله محمدپور دانشیار پژوهشکده علوم و فناوری نانو و فیروزه عبادی دانشجوی دکترای پژوهشکده علوم و فناوری نانو از دانشگاه صنعتی شریف با همکاری محققان دانشگاه EPFL سوییس موفق به چاپ مقاله‌ای با عنوان "Origin of apparent light-enhanced and negative capacitance in perovskite solar cells "، " منشا، ایجاد خازن منفی و وابسته به نور در سلول های خورشیدی پروسکایتی"در مجله معتبر نیچر شدند.
بر اساس این گزارش، سلول‌های خورشیدی پروسکایتی به دلیل بازدهی بالا و قیمت ساخت پایین به عنوان یکی از مهم‌ترین انواع سلول‌های خورشیدی نسل جدید مطرح هستند و در سال‌های اخیر تحقیقات وسیعی بر روی این نوع سلول خورشیدی در حال انجام است.
یکی از اثرات غیرمعمول که در این نوع سلول خورشیدی دیده می‌شود وجود هیسترزیس در نمودارهای ولتاژ-جریان و نیز ظهور خازن منفی در نمودارهای امپدانس الکتروشیمی است که علت وجود آنها چند سالی است به عنوان یک معما بین محققان این حوزه مطرح بوده است.
 در مقاله اخیر که با همکاری پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف در پژوهشکده علوم و فناوری نانو و دانشکده فیزیک و پژوهشگران دانشگاه EPFL انجام شد، علت وجود این خازن ظاهری با توصیف وجود بارهای تجمع یافته یونی که در واقع کنترل کننده جریان هستند توضیح داده شده است.
این تحقیق در حقیقت ارتباط بین عملکرد فوتوولتائیک این نوع سلول‌ها را با هدایت یونی در مواد پروسکایتی توصیف می‌کند.
انتشارات نیچر شامل خانواده‌ای وزین از مجلات در حوزه‌های محتلف علمی است که مجله Nature Communications با ضریب تاثیر 12.8 یکی که از معتبرترین مجلات این انتشارات می‌باشد.
از این مقاله با عنوان خبری "Mystery of negative capacitance in perovskite solar cells solved"، "معمای علت وجود خازن منفی در سلول های خورشیدی پروسکایتی حل شد" در سایت‌های خبری مختلف مانند ScienceDaily، worldpronews و نیز سایت خبری دانشگاه EPFL به عنوان همکاری دانشگاه صنعتی شریف با این دانشگاه درج شده است.
دسترسی به مقاله از طریق لینک زیر میسر می‌باشد:
https://www.nature.com/articles/s41467-019-09079-z
س.س51/ل.م54
 


( ۲ )