به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

تولید پانسمان‌هایی برای ترمیم انواع زخم‌ها

۱۷ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۳ کد : ۴۶۶۴۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۷۵
یکی از شرکت‌های مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از زیست پلیمرها به ساخت پانسمان‌هایی دست یافتند که با ایجاد فاکتورهای رشد درون‌سلولی، امکان ترمیم انواع زخم‌ها و سوختگی‌های نوع یک و دو را فراهم می‌کند.
تولید پانسمان‌هایی برای ترمیم انواع زخم‌ها

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این شرکت با هدف ایجاد نوآوری در سلامت، فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۹۴ در این زمینه آغاز کرده است و طی ۸ سال پژوهش و تحقیق به تکنولوژی پیشرفته‌ای در زمینه طراحی و تولید پانسمانی نوین با ساختار مشابه پوست انسان دست یافتند.
تولید اولین محصول قدرتمند خود، با عنوان پانسمان ماتریکس کلاژن TEBADERM® از جمله محصولات این شرکت است که در راستای کاهش هزینه‌های بیماران تولید شده است.
پانسمان ماتریکس کلاژن دارای ساختار مشابه ماتریکس خارج سلولی و زیست پلیمرها است که، از طریق ایجاد محیط طبیعی برای سلول‌های بدن، شرایطی بهینه و بدون استرس را برای سلول‌ها فراهم می‌کند. این امر منجر به حضور فاکتورهای داخلی رشد سلولی و افزایش پایداری آنها در محل آسیب دیده شده و درنتیجه باعث افزایش سرعت تقسیم سلولی و روند ترمیم زخم می‌شود.
این پانسمان، ماتریکس منعطف و با قابلیت قرارگیری روی انواع سطوح زخم است ضمن آنکه با بهره‌گیری از تکنولوژی منحصر به فرد به کار رفته در تولید آن باعث کاهش احتمال بروز حساسیت و عدم آسیب بافتی هنگام تعویض پانسمان می‌شود.
چسبندگی مناسب به سطح زخم، کنترل بصری زخم، حفظ رطوبت مناسب، جذب اگزودا ناشی از زخم، امکان برش مناسب با سایز زخم، افزایش سرعت ترمیم از دیگر ویژگی‌های پانسمان تولید شده است.
پانسمان ماتریکس کلاژن در درمان تمامی انواع زخم‌ها از جمله زخم‌های دیابتی بدون عفونت، زخم بستر، سوختگی درجه یک و ۲، زخم‌های ناشی از شیردهی، زخم اگزوداتیو حاد و مزمن و زخم‌های نروپاتیک مؤثر است.
از دیگر کاربردهای این محصول دانش‌بنیان می‌توان به زخم‌های ناشی از آرتریت روماتوئید، انواع خراش‌ها و بریدگی‌ها، مناطق پیوندی پوست و زخم‌های سیاهرگی و سرخرگی اشاره کرد.
پانسمان های ماتریکس کلاژن تحت شرایط GMP و طبق استانداردهای ISO13485، ISO9001 و FDA-QSR در مقیاس صنعتی قابل تولید است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴