با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نشست خیّرین آموزش عالی برگزار شد

۲۲ تیر ۱۳۹۳ | ۱۵:۲۴ کد : ۴۶۵۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۷۸
نشست جمعی از خیّرین آموزش عالی همزمان با میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) با حضور دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل این وزارتخانه برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت عل...
با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نشست خیّرین آموزش عالی برگزار شد
نشست جمعی از خیّرین آموزش عالی همزمان با میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) با حضور دکتر رضا فرجی دانا  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل این وزارتخانه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدحسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در این نشست با اشاره به اینکه ورود واقفین و خیرین به آموزش عالی قدمتی دیرینه دارد گفت: گستردگی حضور خیرین و واقفین عمدتا مربوط به یک دهه گذشته می شود و دانشگاه تهران در این امر بسیار تأثیرگذار بوده است.
وی با تأکید  بر این نکته که علی رغم فعالیت گسترده خیرین در آموزش عالی در یک دهه گذشته، نسبت خیرین آموزش عالی به سایر حوزه ها مثل آموزش و پرورش و مسجدسازی کمتر است افزود: در حوزه آموزش عالی 400 خیر دانشگاه ساز فعال هستند که حدود 150 مجموعه آموزشی را در مساحتی بالغ بر 471 هزار و 254 متر مربع با هزینه ای بالغ بر 50 میلیارد تومان ساخته و به بهره برداری رسانده اند.
رئیس کمیته خیرین وزارت علوم افزود: بودجه دانشگاهها کفاف ساخت و ساز هزینه های ساخت ساختمانها را نمی دهد و اتمام ساختمانی که کلنگش به زمین زده می شود با توجه به تورم، ممکن است تا 20 سال به طول انجامد. خیرین دانشگاه ساز علاوه بر ساخت ساختمان دانشکده، خوابگاه و امکانات رفاهی به دنبال تجهیز آزمایشگاههای دانشگاهها و ساخت پارک های علم و فناوری هستند.
وی اظهار امیدواری کرد: همان طور که حضور خیرین، آموزش و پرورش را از بحران فیزیکی نجات داد و باعث اصلاح کیفیت شد، حضور خیران در آموزش عالی هم می تواند چنین نقشی ایفا کند.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه در سال جاری جشنواره بزرگ تقدیر و تجلیل از حامیان آموزش عالی برگزار خواهد شد تصریح کرد: امسال ویژه نامه خیرین هم منتشر و از تمبر خیرین حامی آموزش عالی رونمایی خواهد شد.
وی با اشاره به تدوین اساسنامه خیرین آموزش عالی در جهت هدفمندی و انسجام حضور خیرین اظهار داشت: تشکیل بنیاد حامیان آموزش عالی که به صورت ستادی در مرکز کار می کند از سوی دکتر عباس مصلی نژاد (یکی از بزرگترین خیران آموزش عالی) در حال راه اندازی است و این امر سبب می شود کمک های خیرین و واقفین در مجموعه آموزش عالی به نحو مطلوبی توزیع شود.
دکتر امید با بیان اینکه بنیادهای دانشگاهی در کشور در حال شکل گیری است خاطر نشان کرد: بنیاد حامیان آموزش عالی مکانیزم های تشویقی نیز برای دانشگاه هایی که در این زمینه فعالیت های خوبی ارائه کنند در نظر گرفته است.
وی تأکید کرد: سعی ما این است که گفتمان خیرین و حامیان آموزش عالی به گفتمان غالب تبدیل شود و در این یک سال تلاش زیادی برای برقراری ارتباط و استفاده از رهنمودهای این بزرگواران در دستور کار قرار داشته است.