برای اولین بار توسط محققان دانشگاه ارومیه صورت گرفت؛

تولید و انتشار «توزیع لینوکس» مخصوص تحلیل‌گران شبکه‌های اجتماعی

۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۹ کد : ۴۶۵۷۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۶۱۴
محققان دانشگاه ارومیه، برای اولین بار موفق به تولید و انتشار «توزیع لینوکس» مختص تحلیل‌گران شبکه‌های اجتماعی شدند.
تولید و انتشار «توزیع لینوکس» مخصوص تحلیل‌گران شبکه‌های اجتماعی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، شبکه‌های اجتماعی تبدیل، جزو لاینفک زندگی روزمره شده‌اند چرا که اجازه تولید محتوا توسط خود کاربران را می‌دهد. از این رو داده‌های منتشر شده در این شبکه‌ها ارزش بسیار بالایی داشته که در صورت تحلیل و مورد بررسی قرار گرفتن، می‌تواند نتایج بسیار مهم را در بر گیرد.
میر سامان تاجبخش، دانشجوی دکترای رشته فناوری اطلاعات دانشگاه ارومیه در حین انجام رساله دکتری خود با راهنمایی دکترجمشید باقرزاده رئیس دانشکده برق کامپیوتر و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه ارومیه در ارتباط با «پیشنهاد هشتگ در شبکه‌های اجتماعی توسط روش‌های شباهت معنایی» با ابزار مربوط به شبکه‌های اجتماعی کار و مجموعه ابزارهای مفید برای جمع‌آوری داده از اینترنت و تحلیل شبکه‌های اجتماعی را در قالب یک توزیع مخصوص لینوکسی موسوم به «SoNebuntu» منتشر کرد.
در حوزه تحلیل شبکه‌های اجتماعی، SoNebuntu اولین توزیعی است که ابزارهای کاربردی برای تحلیل گران شبکه‌های اجتماعی را دارد.
با انتشار این توزیع در وب‌سایت مختص توزیع به آدرس http://sonebuntu.com استقبال شایسته‌ای از آن در سطح متخصصان این امر شده است. این توزیع در دو نسخه معمولی و سبک ارائه شده که در نسخه سبک، سیستم عامل بسیار کم حجم‌تر و برای تحلیل داده‌های عظیم بسیار مناسب‌تر است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: ارومیه


( ۳ )