گسترش همکاری‌های پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با تکنوپارک‌های ترکیه

۲۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۷ کد : ۴۶۵۷۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۱۷۴
تیمی متشکل از هیئت رئیسه پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی و شرکت‌های مستقر در این پارک، در راستای توسعه همکاری‌های متقابل علمی و فناوری با کشورهای منطقه و ایجاد زمینه دستیابی شرکت‌های مستقر در پارک به بازارهای بین‌المللی از تکنو پارک، دانشگاه فنی و نمایشگاه صنایع استانبول بازدید کردند.
گسترش همکاری‌های پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با تکنوپارک‌های ترکیه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، در حاشیه این بازدید جلسه‌ای با هیئت رئیسه تکنو پارک استانبول برگزار شد و طرفین در زمینه استفاده از ظرفیت‌های متقابل و تبادل اطلاعات در زمینه فناوری‌های مبتنی بر دانش و راه‌های افزایش ارتباط با یکدیگر با هدف استفاده از مهارت‌ها و تجارب طرفین به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.
دکتر عبدالرضا واعظی رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این دیدار ضمن معرفی پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، ظرفیت‌های علمی و فناوری پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی را برای حاضرین در جلسه تشریح کرد و نمایندگان شرکت‌های مستقر در پارک نیز محصولات و خدمات خود را ارائه نمودند.
وی پیشنهادهای پارک را برای همکاری با تکنو پارک استانبول بیان کرد که این امر مورد استقبال مسئولان تکنوپارک استانبول قرار گرفت و توافقاتی در زمینه استقرار شرکت‌های پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در تکنوپارک و بالعکس و همچنین همکاری‌های علمی و تجاری در زمینه فناوری‌های جدید و ایجاد و توسعه فضاهای کار آفرینی و نوآوری با مشارکت شرکت‌های فناور دو طرف به عمل آمد.
در ادامه هیئت اعزامی از بخش‌های مختلف تکنو پارک استانبول و برنامه‌های توسعه ای این پارک بازدید و با فناوران و صاحبان شرکت‌های پیشرو مستقر در تکنو پارک استانبول گفت‌وگو و مذاکره کردند.
تکنو پارک استانبول به عنوان هاب نوآوری ترکیه در مجاورت فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن saw استانبول به وسعت ۲۵۰ هکتار تاسیس شده و دارای ۶۲ هزار مترمربع فضای دفتری برای استقرار ۱۰۰ شرکت و ۵۰ استارت آپ می‌باشد.
این پارک توسط وزارت صنایع دفاع و اتاق بازرگانی استانبول برای کمک به توسعه تکنولوژی در ترکیه در سال ۱۹۸۷ تاسیس شده و پس از تکمیل مراحل ساخت، قابلیت ارائه خدمات برای بیش از هزار شرکت و ۳۰ هزار واحد تحقیق و توسعه را خواهد داشت. مرکز رشد جدید این پارک یکی از بزرگترین مراکز رشد اروپا و خاورمیانه و آفریقا محسوب می‌شود و امکان حمایت از ۳۰۰ شرکت استارت آپی را دارد. دسترسی آسان به خدمات بانک‌ها، فروشگاه‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کترینگ و آژانس‌های مسافرتی و امکانات ورزشی از مزایای دیگر این پارک است.
هیئت اعزامی از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در این سفر همچنین از دانشگاه فنی استانبول و پارک فناوری این دانشگا (Ari techno park) ، بازدید کردند و با مسئولان و کارشناسان این پارک به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.
پارک فناوری آری در منطقه ای به وسعت از ۱،۶۵۵،۰۰۰ مترمربع با ۱۰ ساختمان تاسیس شده است که بیش از ۲۵۰۰ پروژه تحقیق و توسعه موفقیت آمیز و ۴۰ میلیون دلار صادرات برای ترکیه داشته است. هم اکنون در این پارک، ۲۷۶ شرکت تحقیق و توسعه فعال می باشند.
بازدید از نمایشگاه صنایع استانبول (WIN EURASIA Metalworking) از دیگر برنامه‌های این سفر بود. این نمایشگاه یک نمایشگاه بین‌المللی پیشرو در حوزه صنایع تولیدی محسوب می‌گردد که از ۶ نمایشگاه مختلف شامل نمایشگاه "فلزکاری" "عملیات سطحی" "جوش" "سیستم های یکپارچه سازی حرکت و انتقال" "الکترونیک" "حمل و نقل و ذخیره سازی مواد" تشکیل شده است.
ل.م ۵۴/