با حضور وزیر علوم نخستین ساختمان سبز کشور با مصرف انرژی صفر افتتاح شد

۲۴ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۷:۰۳ کد : ۴۶۵۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۱۱
با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نخستین ساختمان سبز کشور در پژوهشگاه مواد و انرژی افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پژوهشگاه مواد و انرژی از سال 91 برای ساخت ساختما ...
با حضور وزیر علوم نخستین ساختمان سبز کشور با مصرف انرژی صفر افتتاح شد
با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نخستین ساختمان سبز کشور در پژوهشگاه مواد و انرژی افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  پژوهشگاه مواد و انرژی از سال 91 برای ساخت ساختمان انرژی خالص صفر با عنوان «ساختمان سبز» اقدام کرد؛ این ساختمان از طریق تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر و پاک، انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌کند و به عنوان اولین ساختمان انرژی صفر در ایران معرفی شده است .
در فاز اول این طرح که مربوط به مطالعه و بررسی طرح بوده است، راهکارهای احداث ساختمان انرژی صفر مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ساختمانی طراحی شد که مصرف انرژی آن به حداقل رسیده است.
انرژی مورد نیاز این ساختمان از طریق انرژی‌های تجدید‌پذیر تامین می‌شود و تمام راه کارهای بهینه‌سازی همچون عایق‌کاری دیوار و جداره‌ها، استفاده از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی و روشنایی با راندمان بالا و بکارگیری لامپ‌های LED در این ساختمان لحاظ شده است.
ساختمان مذکور بادوهزار متر مربع زیربنا در دو طبقه و کاربری‌های آموزشی و پژوهشی در  کنار استفاده از رویکرد انرژی در طراحی و معماری دارای المان های متنوعی نظیر بادگیر و گلخانه نیز می باشد که علاوه بر بازنمایی ایده های معماری سنتی، تلفیق آن با جنبه های مدرن ساختمان در خور توجه است و استفاده هوشمندانه از بادگیر در ساختمان سبب کاهش مصرف انرژی ساختمان در فصول میانی شده است.
استفاده از طراحی غیر فعال خورشیدی و جهت‌گیری بهینه ساختمان، عایق‌کاری کامل ساختمان و جلوگیری از وجود پنل‌های حرارتی، استفاده از پنجره بهینه با سطح نور گذر متناسب، استفاده حداکثر از نور روز و نوردهی به کمک سیستم LED و استفاده از بادگیر گلخانه برای تنفس طبیعی ساختمان و کاهش بارهای حرارتی در فصول میانی سال از جمله ویژگی‌های این ساختمان به شمار می‌رود.
 

( ۱ )