به همت محققان دانشگاه ایلام صورت گرفت؛

اختراع پماد التیام‌بخش سریع زخم‎های سوختگی

۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۷:۵۵ کد : ۴۶۵۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۶۷۵
پژوهشگران دانشگاه ایلام، موفق به اختراع پماد التیام‌بخش زخم‎های سوختگی شدند که نسبت به پمادهای موجود عملکرد و سرعت بهبودی بالاتری دارد.
اختراع پماد التیام‌بخش سریع زخم‎های سوختگی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزادت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، دکتر سلمان سلطانی دکترای بافت‌شناسی دانشگاه تهران و کارشناس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه ایلام در این خصوص گفت: با توجه به اینکه گیاهان دارویی اساس فارماکولوژی مدرن به حساب می‌آیند، لذا قبل از سنتز مواد دارویی جدید، گیاهان دارویی تنها منبع درمان بیماری‌‌ها به حساب می‌آمدند.
وی افرود: پس از ایجاد ضایعه در پوست و سایر نسوج، التیام یا ترمیم زخم یک فرآیند بهبودی است و یکی از اهداف علم پزشکی، ترمیم زخم در زمان کوتاه‌تر و با عوارض جانبی کمتر است، لذا کاهش زمان بهبود زخم و کاهش هزینه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار می‌باشد.
دکتر سلطانی تصریح کرد: هدف از اختراع این پماد، رسیدن به محصولی بود که دارای بالاترین سرعت در ترمیم و کمترین اثرات سوء بر روی زخم‌های سوختگی باشد و نسبت به پمادهای موجود عملکرد و سرعت بهبودی بالاتری داشته باشد.
وی اظهار امیدواری کرد با اختراع این محصول در زمینه ارتقای تکنولوژی تولید داروهای داخلی سهیم بوده، بومی سازی را در این زمینه توسعه دهیم و از خروج ارز نیز بکاهیم و از سوی دیگر، پس از کسب مجوزهای وزارت بهداشت، زمینه را برای تولید انبوه محصولات دارویی مؤثر برای بیماران فراهم نماییم.
گفتنی است این پماد مورد تأیید مرکز طب سنتی و گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار گرفته است.
ل.م ۵۴


( ۳ )