به میزبانی دانشگاه خوارزمی؛

نخستین جشنواره پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی برگزار شد

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۶ کد : ۴۶۵۲۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۴۴
نخستین جشنواره پایان نامه‌های ایران شناسی به همت واحد فناور فیفتاو (نخستین نمایشگاه و تور آکادمی بین المللی در جهان) مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه خوارزمی برگزار شد
نخستین جشنواره پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه خوارزمی، در این جشنواره، دکتر بهادر باقری معاون زبان فارسی و ایران شناسی مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم گفت: ایران آن چنان که باید در جهان شناخته نشده و مجموعه فیفتاو راهی است برای شناساندن ایران زیبا و مدرن به جهان، مجموعه‌ای که به دور از هرگونه فعالیت سیاسی و بدون حمایت دولت در عرصه فرهنگ و علم تلاش می‌کند.
وی تازگی و نو بودن این جشنواره توسط بخش خصوصی (فیفتاو) را قابل تقدیر دانست و افزود: واحد فناور فیفتاو (نخستین نمایشگاه و تور آکادمی بین المللی در جهان) مستقر در دانشگاه خوارزمی از افرادی تشکیل شده است که در قالب هسته‌های فناوری دانش‌بنیان در زمینه معرفی ایران به خارج از کشور فعالیت می‌کنند.
دکتر باقری ادامه داد: این افراد تلاش می کنند تا ایران را به گردشگرها شناسانده و چهره ای مناسب در اذهان ایجاد کنند.
وی خاطر نشان کرد: واحد فناور فیفتاو دانشگاه خوارزمی در تلاش است تا جاذبه های تاریخی و گردشگری ایران را به دنیا بشناساند.
در ادامه آرمین حیدریان دبیر جشنواره با اشاره به یکصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه خوارزمی و بزرگداشت شاعر نام آشنا، نظامی گنجوی اظهار کرد: این جشنواره که ۱۷ آذرماه آغاز شده، در عین نوپا بودن در مرحله نخست تعداد قابل توجهی پروپوزال از رشته های مختلف مرتبط با ایران شناسی را از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی و آزاد دریافت کرد که پس از داوری اولیه ۸ پروپوزال مجوز حضور در مرحله بعدی را به دست آورد.
حیدریان افزود: در مرحله دوم پایان نامه ها توسط هیات داوران بررسی و در نهایت ۳ پایان نامه منتخب اعلام شد.
دبیر نخستین جشنواره پایان نامه‌های ایران شناسی برگزاری نخستین‌ها در هر عرصه را با کمبودها و مشکلاتی عنوان کرد و گفت: فیفتاو تمام تلاش خود را در جهت بهتر برگزار کردن جشنواره پایان نامه های ایران شناسی در دوره های بعد به کار خواهد گرفت تا بتواند با تمام قوا معرف کشورمان در عرصه های گوناگون علمی، فرهنگی و هنری در سطح جهان باشد.
در پایان با اهدای تندیس ویژه فیفتاو، لوح تقدیر، یک جلد کتاب نفیس ایران‌شناسی از برندگان برتر نخستین جشنواره بین‌المللی پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی فیفتاو تجلیل شد.
گفتنی است نتایج داوری پایان‌نامه‌های رسیده رتبه نخست را به هیچیک اختصاص نداده و یک پایان‌نامه رتبه دوم و دو پایان‌نامه به دلیل نزدیکی امتیاز، به‌طور مشترک، رتبه سومی را به خود اختصاص دادند.
ل.م ۵۴
 


( ۱ )