وزیر علوم در جمع تشکل‌های صنفی، دانشجویی و علمی دانشگاه گیلان:

فضای دانشگاه ها نیازمند شور و نشاط دانشجویی است

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۶ کد : ۴۶۵۰۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۵۸
دکترمنصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع نمایندگان تشکل های صنفی، سیاسی و علمی دانشگاه گیلان گفت: فضای دانشگاه ها نیازمند شور و نشاط دانشجویی است.
فضای دانشگاه ها نیازمند شور و نشاط دانشجویی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان، دکترغلامی با بیان اینکه موضوع توجه به جوانان و بیانیه اخیر مقام معظم رهبری موسوم به گام دوم محور اصلی است، اظهار کرد: بایستی به دست خودمان این امانت‌ها را به دست جوانان بدهیم؛ در انتصابات یک سال و نیم گذشته، رؤسای دانشگاه‌ها متوسط ۱۰ سال نسبت به پیشینیان خود جوان‌تر هستند.
وزیرعلوم، بیان داشت: در زمان حاضر، ۲۵ درصد از اعضای هیأت علمی زن هستند و طی پنج سال گذشته، ۳۸ درصد استخدام‌های اعضای هیأت علمی زنان بودند که به تدریج به مدیریت‌ها نیز راه می‌یابند؛ ضمن این که در وزارت علوم چهار تا پنج مدیر کل از زنان هستند.
دکترغلامی در بخش دیگری از سخنان خود کانون‌ها و انجمن‌های علمی را مجموعه بسیار ارزشمندی دانست و خاطرنشان کرد: اینکه این انجمن‌ها و کانون‌ها جمع زیادی از دانشجویان را به سمت فعالیت اجتماعی و فرهنگی می‌کشانند، ارزشمند است.
وی با بیان این که نیاز است تا تشکل‌های صنفی اعضای هیأت علمی با صبر و حوصله جایگاه خودشان را نشان دهند، تصریح کرد: تشکل‌های صنفی اعضای هیأت علمی بایستی جایگاه‌شان را از باب این که حرکت آنها کارشناسی و هم افزایی است، تثبیت کنند.
دکترغلامی با بیان این که دانشگاه‌های بزرگ ما دانشجویان با شرایط علمی آموزش می‌دهند، اظهار داشت: آموزش‌های کاربردی ما محدود به چند دانشگاه مانند علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای است.
وی در ادامه گفت: این که بخش بیرونی نمی‌تواند بلافاصله فارغ التحصیلان را به کار گیرد، بخشی برای آن است که باید ببینیم که آنها ساز و کاری با سطح آموزش ما دارند یا نه، که البته با استفاده از برنامه‌های مهارت افزایی سعی شده که این سازوکارها به شکلی تدبیر شود.
وزیرعلوم، با بیان این که دانشگاه‌های ما رویکرد خوبی به سمت حل مسائل کشور دارند، تصریح کرد: کنسرسیومی از دانشگاه‌های بزرگ کشور با سازمان حفاظت محیط زیست ایجاد شده؛ قرارداد کلانی برای حل مسائل محیط زیستی منعقد گردیده و احیای دریاچه ارومیه، تالاب انزلی، موضوعات خشکسالی و کم آبی و ریزگردهای خوزستان جزو برنامه‌هاست.
دکترغلامی با اشاره به موضوع ساماندهی آموزش عالی در کشور و اجرای آن از سال آینده اظهار داشت: استادان، دانشجویان همه بایستی برای تحقق این مهم تلاش کنند و جامعه نیز باید این موضوع را بپذیرد.
وی با تاکید براین که گفتمان همراهی و همدلی در دانشگاه‌ها بایستی بیش از پیش توسعه یابد، اضافه کرد: امید، نیاز جامعه ما است و باید توجه داشته باشیم که نا امید کردن، خیانت به کشور است.
ادای احترام به شهدای گمنام دانشگاه، افتتاح طرح محوطه سازی دانشکده هنر و معماری، غرس یک اصله نهال در دانشگاه، بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه، اتصال دانشگاه به شبکه علمی کشور و افتتاح ایستگاه بین المللی مطالعات اکوسیستم مناطق مرطوب با همکاری آکادمی علوم چین، حضور در جلسه کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان، نشست با مدیران دانشگاه و نمایندگان تشکل‌های صنفی، سیاسی و علمی از دیگر برنامه‌های سفر دکترغلامی به دانشگاه گیلان بود.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷