توسط محققان دانشگاه ارومیه صورت گرفت؛

اختراع دستگاه پایشگر پتانسیل خاموش جهت حفاظت از خوردگی لوله‌های فولادی نفت و گاز

۱۹ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۱ کد : ۴۶۳۸۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۳۵
محققان دانشگاه ارومیه با اختراع دستگاه پایشگر پتانسیل خاموش تحولی عظیم در حفاظت از لوله‌های انتقال نفت و گاز ایجاد کردند.
اختراع دستگاه پایشگر پتانسیل خاموش جهت حفاظت از خوردگی لوله‌های فولادی نفت و گاز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، دستگاه پایشگر پتانسیل خاموش عنوان اختراع جدید «دکتر علی حسن زاده» دانشیار دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه است که در جهت حفاظت از خوردگی لوله‌های فولادی نفت و گاز با هزینه‌ای برابر یک بیستم و با دقت عملی چندین برابر از روش‌های متدوال تحولی عظیم به وجود خواهد آورد.
وقتی لوله فولادی گاز بدون پوشش و یا پوشش داری در خاک یا آب قرار می‌گیرد بر اثر یک سری واکنش‌های الکترو شیمیایی خورده می‌شود و برای جلوگیری از این خوردگی معمولاً لوله با تزریق جریان حفاظت می‌شود در اثر تزریق جریان، لوله‌ها پلاریزه شده و پتانسیل (ولتاژ) جدیدی به خود می‌گیرند که طبق استاندارهای بین المللی این ولتاژ نباید از یک عدد خاص (منفی ۸۵/۰ ولت نسبت به CSE با کم کردن افت ولتاژ در خاک) خیلی کمتر یا بیشتر بشود.
به همین جهت یکی از ماموریت‌های شرکت گاز برای حفاظت از خوردگی لوله‌های فولادی گاز اندازه گیری این ولتاژ به صورت مداوم و متناوب در مسیر لوله‌های گاز و از طریق علمک ها یا از نقاط تست می‌باشد که اگر مقدار آن از حد فوق الذکر خیلی زیاد یا کم باشد مشکلات دیگری تولید می‌کند و یا لوله‌ها خورده خواهند شد و در نهایت خسارت زیادی را به شرکت گاز تحمیل خواهد شد و در اندازه گیری این ولتاژ یک ولتاژ مزاحم (یعنی افت ولتاژ در خاک) وجود دارد و مقدار آن مشخص نبوده و در هر مکانی با توجه به مقاومت خاک آن منطقه متغیر است. به ولتاژ اندازه گیری شده توسط نفرات شرکت گاز ولتاژ روشن گفته می‌شود که این افت ولتاژ در آن تصحیح نشده است. به ولتاژ اندازه گیری شده‌ای که از آن مقدار افت ولتاژ در خاک کسر شده باشد پتانسیل خاموش گفته می‌شود. یکی از نیازهای بسیار مهم شرکت‌های نفت و گاز اندازه گیری مقدار دقیق پتانسیل خاموش لوله‌های فولادی گاز است.
برای اندازه گیری مقدار دقیق پتانسیل خاموش لحظه‌ای، دکتر حسن زاده دانشیار دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه توانسته است با ابداع روشی جدید و با ساخت دستگاه پایشگر پتانسیل خاموش لوله‌های مدفون در خاک تحت حفاظت کاتدی نفت و گاز، مقدار دقیق این پتانسیل را بدون قطع کردن جریان الکتریکی حفاظتی که مشکلاتی بوجود می‌آورد در هر لحظه اندازه گیری کند.
این دستگاه که با این روش جدید کار می‌کند قابلیت‌ها و مزایای زیادی از جمله قابلیت نمایش پتانسیل روشن در محل، قابلیت نمایش پتانسیل عاری از افت ولتاژ در خاک Edc (IR-free) یا همان پتانسیل خاموش لحظه‌ای، قابلیت نمایش وضعیت خاک محل علمک از نظر رسوب گذاری یا حمله قلیایی پوشش از طریق مقاومت متناوب Rs ، قابلیت نمایش سرعت خوردگی Corrosion rate (CR) و قابلیت مشخص نمودن سطح حفاظت کاتدی از طریق اندازه گیری میزان سرعت خوردگی در سال، قابلیت مشخص کردن سطح حفاظت کاتدی تحت تاثیر جریان متناوب از طریق نمایش نمودارهای استانداردISO 18086 ، قابلیت مشخص نمودن میزان احتمال خوردگی متناوب AC در مکان‌های مختلف با مقایسه چند نمودار با یکدیگر را دارد.
همچنین قابلیت نمایش عملکرد کاهش دهنده‌های اثر خوردگی متناوب AC از قبیل دستگاه‌های الکترونیکی (SSD) و یا ادوات الکتروشیمیایی (PCR) و آندهای قربانی کار گذاشته شده در کنار خط لوله در محل خطر، قابلیت مشخص نمودن عملکرد بازدارنده‌ها و ضد یخ در محلول مخازن هیترهای CGS، قابلیت مشخص نمودن عملکرد بیوساید ها در آب تست هیدرواستاتیک در برابر خوردگی میکروبی MIC و در نهایت قابلیت کالیبراسیون خارجی و GPRS سر خود دستگاه را دارا می‌باشد.
خدمات پس از فروش در داخل کشور، امکان گارانتی، داشتن نرم افزار تحلیگر خوردگی همراه و قیمت تمام شده در حد یک بیستم نسبت به نمونه خارجی از جمله مزیت‌های دیگر این روش است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 


( ۲ )