با حضور وزیر علوم ، وضعیت دانشجویان ایرانی در بلاروس بررسی شد

۲۶ تیر ۱۳۹۵ | ۰۰:۵۲ کد : ۴۶۳۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۴۴
در نشستی با حضور دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ،وضعیت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در بلاروس مورد بررسی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دراین نشست که با حضور هیئت ایر...
با حضور وزیر علوم ، وضعیت دانشجویان ایرانی در بلاروس بررسی شد
در نشستی با حضور دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ،وضعیت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در بلاروس مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دراین نشست که با حضور هیئت ایرانی ، محمدرضا صبوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلاروس و دانشجویان ایرانی مقیم بلاروس در ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر مینسک برگزار شد ، دکتر فرهادی در پاسخ به پرسش های دانشجویان اظهار داشت: توجه به کیفیت و سطح علمی دانشگاه های ارائه دهنده خدمات آموزشی به دانشجویان باید در اولویت قرار گیرد.

وزیر علوم کشورمان همچنین با تاکید بر تاثیر گذار بودن همکاری ها و اقدام های انجام شده سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلاروس برای تسهیل در شرایط تحصیلی و زندگی دانشجویان ایرانی در دانشگاه های این کشور گفت: با توجه به توافق های انجام شده آموزشی و دانشگاهی با مقام های بلاروسی، فرصت های بیشتری برای همکاری های آموزشی بین دو کشور ایجاد خواهد شد.

دکترفرهادی همچنین از دانشجویان خواست ضمن افزایش توان علمی خود، با توجه به جایگاه مطلوب بلاروس در عرصه های فناوری های نو، از فرصت حضور در این کشور برای آموختن هر چه بیشتر استفاده و زمینه های همکاری در بخش های مختلف را بررسی کنند.

سپس دکتراحمد غلامی نماینده وزارت علوم و رایزن دانشجویان ایرانی در روسیه و بلاروس ، در این نشست با اشاره به حضور گسترده دانشجویان ایرانی در این کشور ، بر لزوم افزایش شناخت قوانین و مقررات دانشگاهی و دانشجویی در بلاروس تاکید کرد.

وی افزود: زمینه های فراوانی برای ارتباط علمی ایران و بلاروس وجود دارد و تلاش می شود، دانشجویان از فرصت های موجود در این کشور بیشترین بهره علمی و آموزشی را ببرند.

در پایان این نشست نیز حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پرسش های دانشجویان بویژه ضوابط علمی در دانشگاه های بلاروس و ایران، سطح بالای آموزش پزشکی در جمهوری اسلامی و همکاری آینده دو کشور در بخش های آموزشی پاسخ داد.

در این نشست دانشجویان پرسش هایی را در زمینه چگونگی تطابق و ارزیابی علوم دانشگاهی در بلاروس و ایران، تحصیل در مدارج بالاتر و گذراندن دوره های تخصصی مطرح کردند.

لزوم آشنایی با مقررات دانشگاهی و اطلاع رسانی در باره نظام آموزش عالی بلاروس و همچنین ضرورت رایزنی و هماهنگی بیشتر تهران و مینسک برای تسهیل روند جذب دانشجویان ایرانی نیز از خواسته های دیگر دانشجویان بود.

گفتنی است در جریان سفر سه روزه هیئت ایرانی به ریاست وزیر علوم، افزون بر ششمین نشست کمیسیون همکاری ها و امضای اسناد آموزشی، علمی و فناوری تنظیم شده، دکتر فرهادی نیز دیدارها و مذاکراتی با وزیر آموزش و رئیس کمیته دولتی علوم و فناوری بلاروس و روسای چند دانشگاه برتر این کشور انجام داد.

همچنین در جریان این سفر، دستور کار اولیه هفتمین نشست کمیسیون همکاری های آموزشی، علمی و فناوری دو کشور که سال 96 در تهران برگزار خواهد شد، مورد بررسی قرار گرفت.

 ​