به مناسبت روز درختکاری صورت گرفت؛

رونمایی از سامانه مکانیزه آبیاری درختان در پارک علم و فناوری استان اردبیل

۱۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۷:۴۳ کد : ۴۶۳۰۳ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۲۳۵
سامانه مکانیزه آبیاری درختان به مناسبت روز درختکاری امروز (جمعه) با حضور مدیرکل دفتر نوآوری و کسب و کارهای نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استاندار و جمعی از مدیران استانی در پارک علم و فناوری استان اردبیل رونمایی شد.
رونمایی از سامانه مکانیزه آبیاری درختان در پارک علم و فناوری استان اردبیل

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری استان اردبیل، دکتر حبیب ابراهیم پور رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل در این آیین اظهار داشت: اختراع فناوری اینترنت اشیاء توسط یکی از هسته‌های فناور مستقر در این پارک از اختراعات برتر حوزه کشاورزی می باشد که قابلیت آن توسط مدیر هماهنگی امور ترویج کشاورزی جهاد کشاورزی اردبیل بازدید و تایید شده است.
وی از این اختراع، به عنوان اختراع برتر در سطح ملی یاد کرد و افزود: از مزایای دیگر این اختراع، می توان به جلوگیری از تبخیر آب، کاهش چشم گیر مصرف آب، جلوگیری از بیماری‌های درختان و محصولات، به دلیل تقویت ریشه، وصول محصول یکدست و صادراتی و عدم نیاز به دخالت نیروی انسانی در آبیاری اشاره نمود.
در ادامه اکبر بهنام جو استاندار اردبیل با اشاره به اینکه این اختراع، ۷۵ درصد از هدررفت آب در حوزه کشاورزی جلوگیری می کند، گفت: با توجه به قابلیت بالای این اختراع، بایستی کار مشترکی توسط صاحبان این طرح با شهرداری اردبیل در زمینه تجاری سازی گیاهان آپارتمانی انجام گیرد و در رابطه با آبیاری بهینه گلخانه و باغات، لازم است شرکت کشت و صنعت مغان نیز در جریان این اختراع ملی قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: با عنایت به ظرفیت پارک علم و فناوری استان اردبیل در زمینه توسعه کشاورزی و گردشگری، توصیه می شود فناوران خود را در راستای رفع احتیاجات کشاورزی و باغداری با توجه به شرایط آب و هوایی منحصر به فرد اردبیل، بسیج کنند و طرح‌های عملیاتی شبیه طرح رونمایی شده را برای اجرایی شدن در سطح استان ارائه نمایند.
دکتر حسام زندحسامی مدیرکل دفتر نوآوری و کسب و کارهای نوین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ضمن تاکید بر حمایت از طرح های عملیاتی در حوزه آب و کشاورزی از اختراع فوق، به عنوان یک طرح برتر ملی یاد کرد و گفت: فناوران پارک‌های علم و فناوری، طرح های خود را در اختیار دولتمردان قرار می دهند تا برای برون رفت از بحران آب در منطقه و ارتقای کشاورزی مکانیزه، تلاش عملیاتی و اجرایی توسط آنان صورت گیرد.
ل.م ۵۴/


( ۳ )