به میزبانی دانشگاه یزد صورت گرفت؛

برگزاری چهارمین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۷ کد : ۴۶۲۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۳
چهارمین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک با حضور ۶۷ نفر در قالب ۳۶ تیم از ۱۲ دانشگاه سراسر کشور در دانشگاه یزد درحال برگزاری است.
برگزاری چهارمین دوره مسابقات ملی دانشجویی طراحی مهندسی و هنری پارچه و پوشاک

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر محمدجواد عبقری مسئول برگزاری این دوره از مسابقات اظهار داشت: این مسابقات ملی که به همت انجمن علمی دانشجویی گروه مهندسی نساجی دانشگاه یزد در سه بخش طراحی بافت پارچه، چاپ و لباس در حال برگزاری است و دانشجویان در سطح کشور با رشته های نساجی و هنر به شکل گروهی در سه روز به رقابت می‌پردازند.
وی افزود: به منظور ارزیابی طرح های ارائه شده، داوری ها در دو مرحله و با بهره گیری از داوران مجرب علمی و صنعتی انجام خواهد شد و نهایتاً به گروه های ممتاز و برگزیده در هر بخش جوایز ارزنده ای اهدا می گردد.
دکتر عبقری هدف از برگزاری این مسابقات را تسهیل ارتباط صنعت و دانشگاه و توانمند سازی دانشجویان، آشنایی بیشتر دانشجویان طراح و صنعتگران با طرح های ارائه شده، کاربردی کردن طرح ها و استفاده از آنها در صنعت، ارتقای سطح کیفی طرح های پارچه و چاپ، ایجاد انگیزه در بین دانشجویان به منظور کاربردی نمودن دروس تئوری، افزایش مهارت و خلاقیت شرکت کنندگان با ایجاد حس رقابت و ارتباط دانشجویان مهندسی نساجی و رشته های مرتبط در دانشگاه های کشور با یکدیگر و تبادل اطلاعات و نظرات مفید در این زمینه عنوان کرد.
وی همچنین اعتبار بخشیدن و احیای سنن هنری ایران در ارتباط با این ۳ بخش، آماده کردن متخصصان توانا برای بهره گیری از میراث غنی فرهنگی و هنری در زمینه طراحی لباس و نقش و چاپ پارچه، نگاه به مد، لباس و پوشش و طراحی پارچه و چاپ به شکلی علمی، مکتوب کردن قوانین نا نوشته برای یکسان سازی قوانین طراحان و تقویت روحیه کار گروهی در میان دانشجویان را از دیگر اهداف مسابقات دانست.
دکتر عبقری تصریح کرد: برگزاری مسابقات و نمایشگاه طراحی بافت پارچه، چاپ و لباس گامی است موثر، تا با برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه این مهم را تسهیل بخشد و راه را برای آنها هموار سازد.
به گفته وی صنعتگران با بازدید از این نمایشگاه می‌توانند طرح های مطلوب را انتخاب کنند و با حضور شرکت های مختلف، بازار رقابتی مناسب را برای جذب طرح های برگزیده ایجاد کنند. دانشجویان نیز با برقراری تعامل مناسب با صنعتگران و با نیاز سنجی، راهکارهای مناسب برای ارتقای تولید صنعتی را بیابند و از طراحی نمونه های بدون کاربرد جلوگیری شود.
دکتر عبقری گفت: در این دوره از مسابقات سعی شده تا باتجمیع ایده‌های طراحان در هر سه بخش طراحی بافت پارچه، چاپ پارچه و طراحی لباس نهایتاً به پوششی متناسب با الگوهای اسلامی و ایرانی و نیز برگرفته از سنتهای این شهر تاریخی دست یابیم.
ل.م ۵۴