با حضور وزیر اسبق نیرو، هجدهمین همایش سالیانه بتن و جشنواره بتن و زلزله افتتاح شد

۲۸ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۵ کد : ۴۶۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۲
با حضور مهندس بیطرف وزیر اسبق نیرو و رئیس سازمان نظام مهندسی تهران،  هجدهمین همایش سالیانه بتن و جشنواره بتن و زلزله در مجموعه فرهنگی ورزشی شرکت نفت افتتاح شد به گزارش روابط عمومی وزارت علوم...
با حضور وزیر اسبق نیرو، هجدهمین همایش سالیانه بتن و جشنواره بتن و زلزله افتتاح شد
با حضور مهندس بیطرف وزیر اسبق نیرو و رئیس سازمان نظام مهندسی تهران،  هجدهمین همایش سالیانه بتن و جشنواره بتن و زلزله در مجموعه فرهنگی ورزشی شرکت نفت افتتاح شد 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در  مراسم افتتاحیه هجدهمین همایش سالیانه بتن و جشنواره بتن و زلزله ،  مهندس بیطرف وزیر اسبق نیرو و رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با اشاره صنعت سد سازی به عنوان صنعتی که نقش بتن و سیمان در آن کاربرد زیادی دارد گفت: ایران یکی از کشورهای مهم و پیشرو در صنعت  سد سازی است .
وی در تشریح ضرورت سد سازی و مزایای آن گفت: ایران از کشورهای با بارندگی کم در دنیاست که این بارش تنها در برخی فصول است لذا برای اینکه به  منابع آبی در همه فصول دسترسی داشته باشیم باید آن را ذخیره کنیم که این امر از طریق سدهای مخزنی صورت می گیرد.
وزیر اسبق نیرو با اشاره به مصرف 100میلیارد مترمکعب آب در کشور در هرسال گفت: اگر با سد سازی، آب های روان رودخانه ها را مهار نکنیم باید استفاده بیشتری از منابع زیر زمینی بکنیم که این مصرف بیشتر از استاندارد جهانی خواهد بود.
وی مزیت دیگر سد سازی را مهار سیلاب های فصلی دانست که از خسارات سنگینی جلوگیری کرده است ، همچنین تولید انرژی برق آبی بدون مصرف سوخت های فسیلی از دیگر مزایای سد به شمار می رود.
دکتر برنجیان رئیس هجدهمین همایش سالیانه بتن نیز در این برنامه گفت: برگزاری این  همایش برای همدلی و همگرایی بیشتر دانشگاهیان و مهندسان عمران برای خدمت رسانی به کشور صورت می گیرد و بستری برای آشنایی با آخرین دانش روز دنیا در خصوص بتن و سازه های بتنی است.
وی افزایش مقاومت بتن و ابداع روش های تولید بتن نیز با تاکید بر توسعه پایدار و حفظ محیط زیست را گفتمان غالب صنعت بتن دنیا دانست و با اشاره به تولید مقاوم ترین بتن ساده در ایران در سال های گذشته، سطح دانش علمی کشور در این رشته را مطلوب ارزیابی کرد.
در ادامه این مراسم، مهندس اسماعیل قادری فر مدیرکل تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در سال های اخیر تولید علمی خوبی در دنیا داشته ایم و در نمایه های بین المللی معتبر جایگاه خوبی را کسب کرده ایم ولی باید این دانش به محصول و ارزش افزوده تبدیل شود.
وی تاکید کرد : باید از فضای پسا برجام برای انتقال دانش فنی پیشرفته ، ایجاد شرکت های دانش بنیان ، تولید و صادرات محصولات دانش بنیان برای صادرات استفاده کنیم.
مدیرکل تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با برگزاری استارت آپ ها و تشکیل هسته های نوآور می توان به سوی تاسیس شرکت های دانش بنیان اقدام کرده و از پتانسیل بالای نسل جوان و دانش آموخته کشور استفاده کرد که معاونت علمی از شکل گیری این فرآیند حمایت می کند.
در ادامه این برنامه استاندارد ملی و اجباری ویژگی بتن آماده و نقش بازرسی کیفیت فرآیند تولید و واحدهای تولیدی رونمایی شد و از فعالان نمونه صنعت ساختمان و راه سازی و دانشجویان برتر رشته های مهندسی عمران تجلیل شد.
گفتنی است: برگزاری مسابقات مختلف ساخت سازه های بتنی و تولید بتن مقاوم بین تیم های دانشجویی و همچنین برگزاری ساخت سازه های معماری با استفاده از قوطی های مواد غذایی با عنوان کن استراکشن از دیگر بخش های هجدهمین همایش سالیانه بتن است.