در کنگره ارتباط میان دولت، صنعت و دانشگاه مطرح شد؛

ضرورت یافتن روش‌های تقویت تعامل بین دولت، صنعت و دانشگاه در اکوسیستم نوآوری

۱۱ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۲ کد : ۴۶۱۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۱۵
رئیس دانشگاه یزد در آیین اختتامیه ۲۱ امین کنگره ارتباط میان دولت، صنعت و دانشگاه که با حضور جمعی از مسئولان کشوری، استانی و دانشگاهی دردانشگاه یزد برگزار شد، با بیان ضرورتِ یافتنِ روش‌های تقویت کننده ارتباط بین دولت، صنعت و دانشگاه، بستر و زمینه جست‌و‌جوی این تعامل نهادی را در اکوسیستم نوآوری دانست.
ضرورت یافتن روش‌های تقویت تعامل بین دولت، صنعت و دانشگاه در اکوسیستم نوآوری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکترمحمدصالح اولیا اظهار داشت: تجارب چند سال اخیر نشان می‌دهد چنانچه این ارتباط شکل بگیرد نیازی به ایجاد روابط به صورت دستوری و اجباری نخواهد بود و فرآیندها و روندها به صورت طبیعی عمل خواهند کرد که ارتباطات نهادی نیز خود به خود محقق می‌شود.
رئیس دانشگاه یزد ادامه داد: هدف اصلی از برقراری ارتباط نهادی بین این سه بخش تبادل ارزش است که هدف نهایی این تبادل ارزش نیز توسعه استان و در سطح کلان توسعه کشور است.
در این نشست دکترمحمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با ارائه سخنرانی خود در «باب علم سنجی و ارتباط میان دولت، صنعت و دانشگاه» این محور را جزو یکی از سیاست‌های بالادستی دانست که هدف آن تولید ارزش و ثروت از طریق علم است.
وی همچنین به بررسی انگیزه‌های دانشگاه و صنعت از برقراری ارتباط با یکدیگر پرداخت.
دراین مراسم دکترمحمدعلی طالبی استاندار یزد نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این کنگره در یزد، اهمیت این رویداد را در توجه ویژه به مسائل و معضلات کشور دانست.
وی با بیان اینکه ارتباط و تعامل سازنده میان سه بخش دولت، صنعت و دانشگاه موجب توسعه هر چه بیشتر کشور می‌شود یزد را نمونه خوبی از این تعامل دانست و گفت: تعامل و ارتباط میان این سه بخش در استان یزد به خوبی صورت گرفته است و این مسئله موجب شده دانشگاه یزد بتواند روند توسعه را شتاب بخشد.
دکترطالبی در با اشاره به لزوم بررسی سیاست‌های اتخاذ شده در هر دوره بیان داشت: باید با نگاهی به گذشته سیاست‌های خود را مورد ارزیابی قرار داده و با برجسته کردن نقاط مثبت و از بین بردن نقاط ضعف بتوانیم سیاست‌های بهتری را در راستای توسعه کشور به کار بگیریم.
وی سیاست‌گذاری، راهبری و هدایت را از وظایف دولت در این راستا دانست و خواستار تعامل بیش از پیش این سه نهاد شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴