با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی ، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز به بهره برداری رسید

۲۹ دی ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۸ کد : ۴۶۱۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۴
آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز، با حضور حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، نائب رییس مجلس شورای اسلامی، مهندس علیلو، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی و دکتر سعید شبستری، معاون سیاسی امنیتی اس...
آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز، با حضور حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، نائب رییس مجلس شورای اسلامی، مهندس علیلو، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی و دکتر سعید شبستری، معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدرضا پور محمدی، رئیس دانشگاه تبریز در این مراسم با بیان اینکه این آزمایشگاه با زیر مجموعه های نانو فناوری، سلولهای بنیادی و زیست فناوری، شیمی مدرن، فیزیک مدرن، مواد پیشرفته، لرزه نگاری و علوم شناختی (عصب شناختی) به بهره برداری می رسد، گفت: برای تجهیز و راه اندازی این آزمایشگاه حدود 10 میلیارد تومان هزینه شده است.
وی افزود: این آزمایشگاه عضو شبکه شاعای وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شبکه نانو و شبکه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است،که با بهره گیری از پتانسیل های موجود قطعا در پیشبرد اهداف فناوری در منطقه، پیش رو خواهد بود. رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز نیز با اشاره به تجهزات موجود در این آزمایشگاه گفت: از جمله تجهیزات موجود در آزمایشگاه نانو فناوری می توان به دستگاه میکروسکوپ الکترونی  SEM-TESCAN  MIRA3-FEG- اشاره کرد که این دستگاه یکی از ابزارهای قدرتمند مورد استفاده در رشته های مختلف از جمله فناوری نانو می باشد که با کمک بمباران الکترونی تصاویر اجسامی به کوچکی 10 نانومتر را برای مطالعه تهیه می کند.
دکتر اکبر تقی زاده، وجود دستگاه DLS و AFM را از دیگر تجهیزات آزمایشگاه نانو فناوری این آزمایشگاه بیان کرد و افزود: دستگاه DLS توانایی اندازه گیری سه مشخصه ذرات یا ملکولها در محیط مایع را دارد و این دستگاه، کاربردهای زیادی در رشته‌های مختلف دارد که می‌توان به صنعت رنگ، داروسازی، پتروشیمی، مواد‌ غذایی و ... اشاره کرد و با بکار بردن تکنولوژی منحصر بفرد در این دستگاه می توان پارامترهای همچون اندازه ذره (Particle size)، پتانسیل زتا (Zeta potential) و وزن ملکولی (Molecular weight) را در دامنه وسیعی از غلظت ها اندازه گیری کرد.
وی دستگاه AFM را از دیگر تجهیزات مهم این آزمایشگاه عنوان کرد و یادآور شد: دستگاه AFM نیز میکروسکوپی است که از نیروی یونی و رانش اتم ها در جهت ساخت تصویر مجازی از سطح جسم بهره می جوید و اغلب "چشم نانوتکنولوژی" نامیده می شود و امروزه استفاده های زیادی از AFM در ابعاد مولکولی و اتمی در رشته های علوم نانو و نانوتکنولوژی می شود و AFM بطور گسترده برای بررسی توپوگرافی سطح انواع مختلفی از نمونه ها بکار می رود.
از جمله خدمات قابل ارائه در آزمایشگاه سلول های بنیادی و زیست فناوری آزمایشگاه مرکزی می توان کشت رده های سلولی آماده (cell line)، استخراج و کشت سلول های بنیادی اسپرماتوگونی، استخراج و کشت سلولهای بنیادی مزانشیمی (مغز استخوان)، کشت تخمک گونه های مختلف و بلوغ آزمایشگاهی تخمک، لقاح آزمایشگاهی گونه های مختلف و کشت جنین، آنالیز کمی و کیفی اسپرم گونه های مختلف، آنالیز بیان ژن ها بصورت کمی، تفسیر آماری نتایج Real-Time،  استخراج RNA از انواع سلول و بافت، استخراج DNA از انواع سلول و بافت،  استخراج microRNA از انواع سلول و بافت رانام برد.
رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز، اضافه کرد: از دیگر تجهیزات آزمایشگاه مر کزی می توان به طیف سنج تحرک یونی، GC ، طیف سنجی فلوئورسانس ، فرمانتور، دستگاه لایه نشانی، پتانسیو استات، نانودراپ، شبیه ساز خورشیدی، دستگاه لیزر ، منابع نوری مختلف و سنسور های مرتبط و منابغ تغذیه ای و سیستم های الکتریکی ، فریزر 70- درجه سانتیگراد ، دستگاه رسوب نشان شیمیایی از بخارآب به کمک پلاسما ، ERP و دستگاه لرزه نگار اشاره کرد.
 همچنین حجت الاسلام ابوترابی‌فرد، نائب رییس مجلس شورای اسلامی، ضمن بازدید از مرکز رشد واحدهای فناوری این دانشگاه، در جریان آخرین اختراعات و تکنولوژی های نوین دانشگاه تبریز  قرار گرفت.
گفتنی است علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند، به سایت آزمایشگاه مرکزی به آدرس اینترنتی  http://central-lab.tabrizu.ac.ir  مراجعه کنند.