به میزبانی دانشگاه بناب؛

نخستین رویداد بزرگ هفته نانو برگزار شد

۰۹ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۹ کد : ۴۶۰۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۲۴
اولین رویداد علمی هفته نانو در دو قالب سمینار و کارگاه‌های علمی با شرکت دانشگاه‌های منطقه ۳ کشور (شمالغرب کشور) به میزبانی دانشگاه بناب برگزار شد.
نخستین رویداد بزرگ هفته نانو برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بناب، دکتر حسین پیری، رئیس دانشگاه بناب در این همایش اظهار داشت: دانشگاه بناب در آستانه بیست و چهارمین سال تاسیس خود قرار دارد.
وی ادامه داد: دانشگاه بناب در این بیست و چهار سال فعالیت خود همایشهای معتبر کشوری و بین المللی را در بالاترین سطح با حضور دانشمندان مطرح کشوری و بین المللی تجربه کرده است و امروز مقتخریم که اولین همایش معتبر علمی در سطح منطقه ۳ کشور را به همت دانشجویان عزیز و انجمنهای علمی دانشگاه تجربه می کنیم.
رئیس دانشگاه بناب فعالیت‌های علمی دانشجویان دانشگاه بناب را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: حمایت‌های دانشگاه بناب از فعالیت‌های علمی و پژوهشی مختلف دانشجویی و همچنین مقالات علمی، طرح‌های پژوهشی، ساخت تجهیزات، تألیف کتاب و ثبت اختراع انجام گرفته است و زین پس نیز اعضای هیات رئیسه دانشگاه حامی دانشجویان و دانشگاهیان عزیز در برگزاری چنین همایش‌هایی خواهند بود.
وی با تأکید بر لزوم توسعه و ترویج فناوری نانو در سطح جامعه، ابراز امیدواری کرد تا با ارتباط عملی این مرکز دانشگاهی با صنایع مستقر در بناب و استان، موفقیت‌های بیشتری در این خصوص حاصل شود.
دکتر ناصر قاسمیان، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بناب، این رویداد علمی را نقطه عطفی دانست برای برگزاری هر چه بهتر همایشها و ویدادهای علمی دانشجویی دانشگاه در سطح کشوری و بین المللی و گفت: خوشبختانه این همایش نشان داد که دانشجویان عزیز پتانسیل خوبی برای برای دانشگاه محسوب می شوند که در همایشهای آتی نیز از حضور آنها استفاده خواهد شد.
وی دانشگاه بناب را چه از لحاظ بهره مندی از اساتید مجرب و چه از لحاظ دانشجویان فعال، مستعد برگزاری همایشهای معتبر کشوری دانست و گفت: دانشگاه بناب به جهت برخورداری از اساتید جوان و تحصیلکرده در دانشگاههای معتبر کشوری و بین المللی، مستعد برگزاری چنین همایشهای معتبری می‌‌باشد و امیدواریم در سال‌های آتی نیز بتوانیم با همکاری اساتید و دانشجویان دانشگاه همایشهای علمی خوبی برگزار کنیم.
دکتر جواد یکرنگ، دبیر علمی رویداد گفت: این رویداد با حمایت انجمن‌های علمی و اعضای هیات علمی دانشگاه بناب و با حمایت همه جانبه ریاست و معاونت فرهنگی دانشگاه و در زیرگروه‌‌های مهندسی شیمی و پلیمر، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی مکانیک، مهندسی اپتیک و لیزر و مهندسی نساجی برگزار شد.
وی با بیان اینکه مراسم هفته نانو در دانشگاه در دو بخش انجام پذیرفت افزود: بخش اول جنبه عمومی داشته و به مباحث مقدماتی مانند معرفی فناوری نانو، روش های تولید نانو مواد و کاربردهای این فناوری اختصاص داشته و در بخش دوم با استفاده از تخصص اعضای هیئت علمی دانشگاه و امکانات آزمایشگاهی موجود، کارگاه‌های تخصصی در زمینه‌‌های مختلفی مانند تولید نانوالیاف و روش‌های آبکاری مواد برگزار شد.
دکتر یکرنگ افزود: این رویداد به منظور آشنایی دانشجویان با زمینه های تخصصی فناوری نانو از قبیل کاربرد فناوری نانو در تصفیه آب و چالش‌های پیش رو، استفاده از فناوری نانو در صنایع پزشکی، دارویی و غذایی، کاربرد فناوری نانو در صنعت ساختمان‌‌سازی، معرفی آزمایشگاه‌‌ها و شرکت‌‌های فعال در زمینه فناوری نانو، کاربرد غشاهای نانوکامپوزیتی در تصفیه آب و فاضلاب، کاربرد علوم نانو در ذخیره‌سازی اطلاعات و تاثیر نانو لایه‌‌های گرافن بر روی خواص اُپتیکی ساختارهای لایه‌‌ای در دانشگاه بناب برگزار شد.
گفتنی است در حاشیه برگزاری این رویداد، نمایشگاهی از توانمندی‌ها و اختراعات صورت گرفته توسط دانشجویان دانشگاه بناب از قبیل روبات تله پرزنتر، کواد کوپتر، دستگاه لیزر بخار مس، دستگاه لیزر co2 و مسابقه ملی ارائه پژوهش در سه دقیقه و مسابقه نجات تخم مرغ برگزار شد.

ل. م ۵۴


( ۲ )