وزیر بهداشت در مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه:

در عرصه توسعه دانش و توسعه زیرساخت های پژوهش از سایر حوزه ها جلوتر هستیم

۰۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۹:۳۹ کد : ۴۵۹۹۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۶۵
وزیر بهداشت گفت: اگر به گذشته بعد از انقلاب اسلامی نگاه کنیم مشخص می شود که در عرصه توسعه دانش و توسعه زیرساخت های پژوهش و همچنین دستاوردهای عظیم آن، از سایر حوزه ها جلوتر هستیم.
در عرصه توسعه دانش و توسعه زیرساخت های پژوهش از سایر حوزه ها جلوتر هستیم

به گزارش ادار، کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر سعید نمکی در مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و هفتمین جشنواره دانشجوی نمونه که در تالار شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری و با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: به عنوان یکی از سربازان بنیان گذار توسعه علوم پزشکی کشور باید بگویم که دستاوردهای حوزه سلامت با سال ۵۷ قابل قیاس نیست. در آن زمان ۱۴ هزار پزشک که اکثر آنها خارجی بودند در کشور حضور داشتند اما امروز هیچ منطقه و روستایی نیست که باسوادترین پزشکان در کنار مردم حضور نداشته باشند.

وی در خصوص سوال یکی از دانشجویان نمونه مبنی بر دلیل ماندن آنها بعد از زمان تحصیل در کشور، گفت: اینکه چرا باید در کشور بمانیم را ما هم از طریق سوال از دیگران آشنا شدیم چون در دوران تحصیل ما، برای رفتن درها بازتر بود و کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و انگلیس به فارغ التحصیلان رشته های ما نیازمندتر از امروز بودند اما هرگز لذتی که دعای خیر یک پیرزن روستای دورافتاده در سیستان و بلوچستان به من هدیه کرد، تمام ارزشهای بیرون از مرزهای کشور نکرد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: هیچ پدیده ای ارزشمندتر از خدمتگذاری به مردمان نیازمند سرزمین مان و هیچ سرمایه ای ارزشمند تر از دعای خیر مردمان دردمند این سرزمین نیست البته نامهربانی هایی کرده یا دیده ایم و نابخردی هایی اعمال کرده ایم یا به ما تحمیل شده و بارها سهراب های خودمان را نشناخته ایم و سینه های آنها را دریده ایم.

دکتر نمکی از فاصله دانشگاه ها با فرهنگ ناب ایرانی اسلامی به عنوان یکی از مشکلات امروز دانشگاه ها یاد کرد و افزود: متاسفانه امروز در رشته طب، طبیب تربیت می کنیم نه حکیم. در حالیکه پزشکان قدیم را حکیم می نامیدند چون از حکمت، فلسفه، عرفان، موسیقی و شعر می دانستند.

وی اضافه کرد: امروز ریزترین و جزییات مسائل علمی در پزشکی را به دانشجویان منتقل می کنیم اما وابستگی به فرهنگ اصیل ایرانی که عامل چسبندگی به سرزمین مان است را به دانشجویان انتقال نمی دهیم و انسانهای تک بعدی تربیت می کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سعدی قرنها پیش می گوید علاج درد مشتاقان طبیب عام نتواند، مگر لیلی کند درمان غم مجنون شیدا را. بنده ۲۸ سال پیش که به عنوان معاون بهداشت وزارت بهداشت برای پی گیری یک موضوع بهداشتی به سازمان ملل رفتم به اتاق رییس دپارتمانی رفتم که آن شخص آمریکایی بود و تابلویی از شعر سعدی به فارسی و انگلیسی نصب کرده بود و معتقد بود که سعدی برای اولین بار از بیماری رشته ای سخن گفته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: وقتی دانشجوی طب، بزرگان کشور را نشناخته باشد، دچار بی خویشتنی می شود اما آنچه ما برا به این آب و خاک پیوند زده، علقه به سرزمین، فرهنگ و اقلیمی بود که از دیگران به ما منتقل شد.

دکتر نمکی افزود: استاد دکتر فاضل یکی از پنجه طلایی های جراحی در آمریکا بود که در ۴۱ سالگی رییس انجمن جراحی دیتون آمریکا بود اما هرآنچه داشت را کنارگذاشت و به ایران بازگشت.

وی خطاب به دانشجویان نمونه گفت: می پذیریم که گله بسیار است اما مردم سرزمین ما حق دارند و محتاج خدمات شما هستند البته بنده نیز به معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دستور داده ام تا از فردا جلساتی برگزار کند که از وجود دانشجویان نمونه و نخبه در کنار وزیر به عنوان مشاور در عرصه های سلامت، استفاده کنیم.