وزیر علوم در دیدار با وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس تاکید کرد:

لزوم توجه به همکاری‌های تحقیقاتی و رفت و آمد اساتید و دانشجویان / دانشگاه‌های ایران توان تربیت تمامی تخصص‌های مورد نیاز را دارند

۰۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۶ کد : ۴۵۹۰۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۹۵
دکتر منصور غلامی در دیدار با وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس بر لزوم تقویت همکاری‌های تحقیقاتی و رفت و آمد اساتید و دانشجویان در حال تحصیل بخصوص دانشجویان مقطع دکترا، تاکید کرد و گفت: درحال حاضر دانشگاه‌های ایران توان تربیت تمامی تخصص‌های مورد نیاز کشور را دارند.
لزوم توجه به همکاری‌های تحقیقاتی و رفت و آمد اساتید و دانشجویان / دانشگاه‌های ایران توان تربیت تمامی تخصص‌های مورد نیاز را دارند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی امروز (شنبه) با دکتر کوستاس چامپیورائوس، وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس در خصوص راهکارهای گسترش همکاری‌های علمی بین‌المللی در محل این وزارتخانه دیدار کرد.
در این دیدار، دکتر غلامی با اشاره به جایگاه مطلوب دانشگاه‌های ایران در دنیا گفت: در حال حاضر یکی از سیاست‌های وزارت علوم این است که دانشجویان بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر تحصیل کنند چراکه این یکی از روش‌های کسب تجربه، مشارکت علمی با دانشگاه‌های مختلف است.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌های ایران توان تربیت تمامی تخصص‌های مورد نیاز کشور را دارند، افزود: امروزه اعزام دانشجویان ایرانی به دیگر دانشگاه‌ها، چندان از طریق بورسیه‌های دولتی انجام نمی‌شود و به همین خاطر در درجه اول دانشجویان خودشان انتخاب می‌کنند که در کدام دانشگاه تحصیل کنند.
وزیر علوم با اشاره به اینکه دانشگاه‌‌های خارجی مورد انتخاب دانشجویان، باید مورد تایید وزارت علوم باشد و مدرک تحصیلی آ‌ن‌ها پس از بازگشت به کشور نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، ادامه داد: دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند قبل از انتخاب و اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، از طریق مراجعه به سایت وزارت علوم یا مراجعه حضوری، در خصوص کیفیت و اعتبار علمی آن‌ها، هدایت شوند و تلاش خواهیم کرد تا استادان و همکاران در ارائه راهنمایی‌های خود، دانشگاه‌های خوب قبرس را معرفی و آن‌ها را مورد توجه قرار دهند.
دکتر غلامی در رابطه با گسترش همکاری‌های علمی بین دانشگاه‌های ایران و قبرس، اظهار داشت: در این راستا، تقویت همکاری‌های تحقیقاتی و رفت و آمد اساتید و دانشجویان در حال تحصیل بخصوص دانشجویان مقطع دکترا، باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. البته در حال حاضر برخی دانشگاه‌های کشور بعضاً خودشان برنامه‌هایی را با همکاری دانشگاه‌های دیگر کشورها تنظیم می‌کنند که وزارت علوم نیز آن‌ها را در پیشبرد اقدامات خود حمایت و در صورت نیاز همراهی می‌کند.
وی با اعلام آمادگی ایران نسبت به تقویت روابط علمی و فناوری با دانشگاه‌های قبرس تصریح کرد: در حال حاضر ایران با اغلب کشورهای بزرگ اتحادیه اروپا در انجام پروژه‌های مشترک همکاری دارد که بر همین اساس امروزه رفت و آمد اساتید و دانشجویان به منظور انجام همکاری‌های تحقیقاتی با این کشورها، بیش از پیش صورت می‌گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه موقعیت علمی بین ایران و قبرس، زمینه مناسبی را برای توسعه روابط علمی دو کشور فراهم می‌کند، نسبت به شروع یک همکاری مطلوب بین دانشگاه‌های دوکشور ابراز امیدواری کرد.
گفتنی است، این دیدار با حضور دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر جبارعلی ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دیگر مسئولان وزارت علوم برگزار شد و در پایان نیز تفاهم‌نامه‌ای پیرامون مباحث علمی و تحقیقاتی و گسترش تبادل اساتید و دانشجویان، بین دکتر غلامی و وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس امضا شد.
ز. ح ۷۴/ ع.ع ۵۷
 


( ۱ )