در پژوهشی در دانشگاه حکیم سبزواری بررسی شد؛

بهینه‌سازی مصرف انرژی در مراکز داده (Data Center) با به کارگیری اکونومایزر و پمپ حرارتی

۳۰ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۵:۲۶ کد : ۴۵۸۰۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۳۳
در تازه‌ترین پژوهش انجام شده توسط محققان دانشگاه حکیم سبزواری، بهینه‌سازی مصرف انرژی در مراکز داده (Data Center) با به کارگیری اکونومایزر و پمپ حرارتی مورد بررسی قرار گرفت.
بهینه‌سازی مصرف انرژی در مراکز داده (Data Center) با به کارگیری اکونومایزر و پمپ حرارتی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، پژوهشگر این طرح مطالعاتی درخصوص اهداف و ابعاد طرح گفت: در این پژوهش که شامل دو بخش اصلی می‌باشد، راهکارهایی در راستای کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان مراکز داده ارائه شده است.
دکتر مهدی دیمی دشت بیاض عضو هیات علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه حکیم سبزواری افزود: در بخش اول، امکان‌سنجی استفاده از سیستم‌های اکونومایزر هوا(ASE)، اکونومایزر آب (WSE) و سیستم ترکیبی اکونومایزر هوا و آب (CAWE) برای ۱۰ شهر ایران با اقلیم‌های متنوع بررسی شده است.
وی تصریح کرد: بر اساس نتایج به دست آمده برای اقلیم‌های مختلف به جز شهرهای ساحلی، از ماه آبان تا اسفند بیش از ۸۰ درصد از زمان امکان کاهش مصرف برق با به کارگیری سیستم‌های اکونومایزر وجود دارد. همچنین در بخش دوم، امکان‌سنجی استفاده از حرارت اتلافی در یک مرکز داده به کمک پمپ حرارتی با منبع هوایی (ASHP) مورد بررسی قرارگرفته و تأثیر سیستم پیشنهادی از منظر اقتصادی، زیست‌محیطی و همچنین بهبود شاخص‌های عملکرد مراکز داده مورد تحلیل قرار گرفته است.
نتایج حاصل از این پژوهش در قالب دو مقاله در مجلات معتبر با رتبه Q1 به چاپ رسیده است.
این مقالات با عناوین زیر به ترتیب در مجلاتJournal of Cleaner Production باIF= 5.651 (جزو ۱۰% مجلات برتر زمینه علوم محیطی) و International Journal of Refrigeration با IF= 3.233 چاپ شده است.
“Thermoeconomic and Environmental Feasibility of Waste Heat Recovery of a Data Center Using Air Source Heat Pump“
“Potentiometric and economic analysis of using air and water-side economizers for data center cooling based on various weather conditions”
لینک دسترسی به مقالات؛
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959652619304408

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140700719300118

ل. م ۵۴