به همت پژوهشگران دانشگاه ایلام صورت گرفت؛

طراحی سیستم ارسال و دریافت داده بر روی کنتورهای دیجیتال با قابلیت تشخیص برق دزدی

۳۰ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۸:۲۲ کد : ۴۵۷۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۹۲۱
سیستم ارسال و دریافت داده بر روی کنتورهای دیجیتال با هدف تشخیص برق دزدی، توسط محققان دانشگاه ایلام طراحی و به عنوان یکی از طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور معرفی شد.
طراحی سیستم ارسال و دریافت داده بر روی کنتورهای دیجیتال با قابلیت تشخیص برق دزدی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، این سیستم شامل سه قسمت اندازه‌گیر جریان نصب شده بر روی کابل مشترکین در نقطه اتصال به شبکه، افزونه هوشمند نصب شده روی کنتور و ثبات نصب شده در تابلوی ترانسفورماتور می‌باشد.
این سیستم علاوه بر اینکه قابلیت تشخیص برق دزدی را دارد، قابلیت قرائت از راه دور مصرف مشترکین و همچنین ثبت و انتقال اطلاعات ترانس به مرکز و امکان قطع و وصل کنتورهای مشترکین را دارا می‌باشد؛ در حقیقت این طرح علاوه بر قابلیت کشف برق دزدی، دو ویژگی ایجاد بستر ارتباط دو طرفه با کنتور مشترکین و قابلیت مانیتورینگ پست‌های توزیع را نیز دارد.
تعریف این پروژه که با توجه به مشکل اصلی صنعت توزیع برق در استان ایلام انجام گرفته است، سبب طراحی و ساخت یک ثبات هوشمند با قابلیت ارتباط چندگانه شده است.
این پروژه منتهی به ایجاد قابلیت ساخت انواع تجهیزات اندازه‌گیری شده و در حال حاضر منجر به عقد چند قراداد جدید برای ساخت نمونه‌های ثبات و کنتور به سفارش شرکت‌های دیگر شده است و کل فرایند طراحی و ساخت با همکاری دانشجویان دانشگاه ایلام انجام گرفته است.
یکی از دستاوردهای این پروژه بومی‌سازی دانش اندازه‌گیری و انتقال اطلاعات از طریق بی سیم بوده که در حال حاضر در چندین پروژه تحقیقاتی و صنعتی دیگر در حال انجام است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۶ )