رئیس سازمان امور دانشجویان در نشست معاونان دانشجویی دانشگاه ها تاکید کرد:

لزوم بهره مندی از نگرش جدید و هدفمند در ارائه خدمات دانشجویی در دانشگاه ها/ توسعه رستوران های مکمل؛ اولویت مهم در حوزه تغذیه دانشجویان

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۸ کد : ۴۵۶۰۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۲
دکتر مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در شصت و سومین همایش معاونان دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تاکید کرد: در ارائه خدمات دانشجویی لازم است نگرش جدید و هدفمند مورد استفاده قرار گیرد و از تفکرهای سنتی و ناکارآمد در حوزه های دانشجویی پرهیز شود.
لزوم بهره مندی از نگرش جدید و هدفمند در ارائه خدمات دانشجویی در دانشگاه ها/ توسعه رستوران های مکمل؛ اولویت مهم در حوزه تغذیه دانشجویان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش که امروز (چهارشنبه) در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج برگزار شد، دکتر صدیقی با بیان اینکه توفیق ها و موفقیت های آموزش عالی در چهاردهه ای که از عمر نظام جمهوری اسلامی گذشته، فوق العاده بوده است، اظهار داشت: این توفیقات نشانگر حرکت صحیح آموزش عالی در این مدت بوده و افزایش جمعیت دانشجویی و دسترسی به آموزش عالی برای همه جوانان کشور که ورود به دانشگاه را از رویا و آرزو به واقعیت ملموس تبدیل کرده، از جمله این موفقیت ها بوده است.
رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به پیشرفت های آموزش عالی کشور در عرصه پژوهش و فناوری گفت: رتبه ۱۶ تولید علم در جهان، مقام اول در شاخص های مختلف در سطح منطقه، فعالیت ۴۳ پارک علم و فناوری و ۱۹۶ مرکز رشد در سطح کشور که تبدیل ایده به محصول را دنبال می کنند، همگی حاکی از افقی روشن در فعالیت های علم و فناوری در کشور را ترسیم می کنند.
وی افزود: در همه این توفیقات آموزش عالی، حوزه های خدمات دانشجویی و معاونت های دانشجویی دانشگاه ها نقش مستقیم و غیر مستقیم داشته و ایجاد فضای قابل قبول در حوزه خدمات دانشجویی برای حرکت مناسب علمی و پژوهشی دانشگاه ها توسط حوزه های دانشجویی موفقیت های مذکور را تضمین کرده و افراد تربیت شده در دانشگاه ها، حوزه های فناوری و پژوهشی را پشتیبانی کرده اند.
دکتر صدیقی با بیان اینکه در بخش دانشجویی برنامه افزایش اختیارات معاونت های دانشجویی و استقلال نسبی آنها را برای فعالیت های بهتر و آزادی عمل بیشتر در دانشگاه ها دنبال خواهیم کرد، گفت: در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی باید به محورهایی همچون نهادسازی و جریان شدن موفقیت ها، پرداختن بیشتر به ارتقای کیفیت، عقلانیت در تصمیم گیری ها همراه با حفظ روحیه انقلابی، اتکا به داشته ها به ویژه هویت ملی و علاقه به مسائل کشور در همه اقشار بویژه دانشجویان، جوان گرایی مدیریت ها، شفافیت و پاسخ گویی و نیز رعایت اصول اخلاقی بیشتر توجه شود.
وی در خصوص ارتقای کیفیت خدمات دانشجویی در سال های اخیر اظهار داشت: ارتقای سطح کمی و کیفی سراهای دانشجویی کماکان ادامه دارد و با حذف رتبه های ۴ و ۵ امیدواریم در سال آینده به ارتقای رتبه های ۳ بیشتر بپردازیم. ساخت خوابگاه های دانشجویی جدید با تبصره های قانونی موجود و با حمایت صندوق رفاه دانشجویان نیز از برنامه های اصلی ماست تا بتوانیم به هدف ساخت ۲۰۰ خوابگاه جدید برسیم.
دکتر صدیقی ادامه داد: در راستای ارتقای کیفیت خدمات دانشجویی، ارتقای سطح آشپزخانه ها با مشارکت دانشگاه ها و صندوق رفاه دانشجویان در سال آینده شتاب بیشتری می یابد و تامین مواد اولیه غذایی و حمایت از ارائه مداوم خدمات تغذیه در دانشگاه ها، به مثابه نیمسال تحصیلی قبل، ادامه خواهد داشت و همچنین توسعه رستوران های مکمل کماکان از سیاست های حوزه تغذیه پیش بینی شده است.
رییس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به دفاتر مشاوره دانشجوئی و توسعه طرح های مداخله ای برای کاهش آسیب های روانی و اجتماعی مورد نظر گفت: توسعه فعالیت های تربیت بدنی و افزایش زیر ساخت های ورزشی در رأس برنامه های دانشجویی قرار دارد و توسعه زمین های چمن مصنوعی، اتاق های تندرستی و نیز حضور در رقابت های ورزشی منطقه ای، ملی و بین المللی از برنامه های درحال اجراست.
رئیس سازمان اموردانشجویان با تأکید بر رعایت اصول ایمنی درهمه بخش های دانشگاهی اعم از آموزشی، پژوهشی و دانشجویی افزود: رعایت مقررات در تصمیم گیری های شوراهای انضباطی کماکان مورد تأکید است و رعایت آیین دادرسی ابلاغ شده و حفظ حریم خصوصی همچون گذشته توصیه می شود.
وی افزود: شوراهای صنفی دانشجویی نیز کماکان مورد حمایت قرارمی گیرند و مبنای عمل هم آیین نامه ها و شیوه نامه های مصوب است.
در این همایش سه نفر از مدیران مناطق ده گانه دانشجویی و معاونان دانشجویی دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، اراک، یزد و صنعتی ارومیه تقدیر شدند.
ر.ب ۴۲/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷