به همت محققان دانشگاه حکیم سبزواری؛

میز ارتعاشی با ظرفیت بالا و امکان شبیه‌سازی حرکت هارمونیک طراحی و ساخته شد

۲۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۰ کد : ۴۵۵۹۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۴۳۲
میز ارتعاشی با ظرفیت بالا و با امکان شبیه‌سازی حرکت هارمونیک با دامنه و فرکانس‌های مختلف توسط عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه حکیم سبزواری طراحی و ساخته شد.
میز ارتعاشی با ظرفیت بالا و امکان شبیه‌سازی حرکت هارمونیک طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، این دستگاه به منظور سنجش رفتار سازه‌ها و مخازن تحت تأثیر لرزه و تکان‌های ایجاد شده به کار گرفته می‌شود.
دکتر حسن ساقی عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه حکیم سبزواری در این خصوص اظهار داشت: حرکت عرشه میز توسط یک عدد جک هیدرولیکی دو طرفه ایجاد شده و میزان دامنه و فرکانس حرکت میز نیز با استفاده از مکانیسم تعبیه شده در سیستم کنترل دستگاه قابل تنظیم است.
وی افزود: ظرفیت این دستگاه تا ۵۰۰ کیلوگرم می‌باشد وکاربرد این دستگاه جهت انجام تحقیقات در زمینه تحلیل تجربی سازه‌های مختلف، شامل ساختمان‌ها و منابع آب در مقابل پدیده زلزله است. بدین منظور علاوه بر امکان استفاده دانشجویان تحصیلات تکمیلی، امکان عقد قرارداد با ارگان‌های مختلف جهت انجام تحقیقات پژوهشی در زمینه‌های فوق وجود دارد.
دکتر ساقی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مشابه خارجی در حدود ۲۵۰ میلیون تومان هزینه دارند که ساخت این دستگاه در حدود ۱۰ درصد هزینه فوق و معادل ۲۵ میلیون تومان هزینه داشته است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴