معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در دانشگاه زابل:

دسترسی به آموزش عالی در کشور ایران دو برابر متوسط جهانی است

۱۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۱ کد : ۴۵۵۳۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۷۶۳
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست هیئت رئیسه و اعضای هیئت علمی دانشگاه زابل گفت: دسترسی به آموزش عالی در کشور ایران دو برابر متوسط جهانی است.
دسترسی به آموزش عالی در کشور ایران دو برابر متوسط جهانی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زابل، دکتر محمد تقی نظرپور در سفری یک روزه به استان سیستان و بلوچستان به منظور افتتاح و کلنگ زنی پروژه های عمرانی دانشگاه زابل، با هیئت رئیسه و جمعی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این مراسم، دکتر نظرپور فرا رسیدن چهلمین سال بالندگی و پیشرفت انقلاب اسلامی ایران را گرامی داشت و برای تمامی مسئولان، اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه زابل آرزوی موفقیت و توفیق خدمت کرد.

وی با بیان اینکه ارزش و جایگاه علم برای مجموعه دانشگاهیان کشور کاملاً آشکار است؛ به سخن مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خطاب به دانشگاهیان اشاره کرد که می‌فرمایند: «علم مهم‌ترین ابزار پیشرفت و اقتدار ملّی است» و ادامه داد: علم می‌تواند متضمن اقتدار سیاسی، اقتدار اقتصادی و نیز آبرو و کرامت ملی باشد چرا که یک ملت دانا و تولید کننده علم در چشم جامعه بین المللی نیز با کرامت و محترم است.

دکتر نظرپور با برشمردن ۹ زیر شاخه ای که در حال حاضر در حوزه آموزش عالی کشور فعالیت می‌کنند به مقایسه نظام آموزش عالی با قبل از انقلاب پرداخت و گفت: جمعیت دانشجوی کشور در ابتدای انقلاب ۱۷۵ هزار نفر و جمعیت بانوان دانشجو ۵۴ هزار نفر بوده است که در حال حاضر در مورد اول با رشدی بیست درصدی به تعداد سه میلیون و ششصد هزار نفر و در مورد دوم نیز به یک میلیون و ۶۸۰ هزار نفر بالغ می گردد و این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ سهم دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به کل دانشجویان در ایران از بسیاری از کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا و ژاپن نیز بیشتر بوده است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، با اشاره به این حقیقت که دسترسی به آموزش عالی در کشور ۲ برابر متوسط جهانی است، اظهار داشت: بیش از این به توسعه کمی و ایجاد ظرفیت های جدید در آموزش عالی نیاز نیست بلکه لازم است همین ظرفیت های موجود را به نحو مطلوب اصلاح نموده و با تخصصی نمودن و عمق بخشی به دانش، آن را بهبود داده و ارتقا بخشیم، چرا که گسترش آموزش عالی بدون داشتن زیرساخت های لازم منجر به ایجاد بحران می گردد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد دانشجویان دکترای تخصصی به کل دانشجویان از اهداف برنامه توسعه نیز پیشی گرفته است، گفت: تعداد اعضای هیئت علمی تمام وقت کشور در فاصله سالهای ۱۳۵۸ تا ۱۳۹۶ از ۸ هزار و هشتصد و هجده نفر به ۸۵ هزار و ۵۹۴ نفر رسیده است و فضاهای کمک آموزشی، خدماتی و رفاهی نیز بیش از ۱۵ برابر شده است.

دکتر نظرپور در ادامه سخنان خود بهبود آموزش عالی را نیازمند اقدامات عملی دانست که دامنه عمل آن شامل تمامی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه زابل نیز می گردد و از جمله این اقدامات به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- ارتقای کیفیت آموزش عالی در کنار ارتقای علمی رشته ها و مدارک دانشگاهی؛

۲- حمایت از فرایند تبدیل علم به فناوری مورد نیاز و در خدمت اقتصاد دانش بنیان که اقدامات عملی دانشگاه زابل در این حوزه می تواند فرایند تجاری سازی را با کمک اعضای هیئت علمی به انجام برساند و از لحاظ علمی و مالی در تامین بخشی از هزینه های دانشگاه نقش آفرین باشد؛

۳- حرکت به سمت الگوی اسلامی و ایرانی دانشگاهها و توسعه پایدار علم و فناوری؛

۴- تعامل فعال با محیط های منطقه ای و بین المللی، امکان برقراری ارتباطات موثر دانشگاه زابل با کشورهای پاکستان و افغانستان و تمرکز بر نیازهای کشورهای هم مرز و تلاش برای برطرف نمودن آن با استفاده از بستر علمی دانشگاههای منطقه؛

۵- تامین منابع مالی آموزش عالی و تحقیقات مورد نیاز کشور و اینکه دانشگاهها باید از محل اعتبارات اختصاصی خود نیازهای اساسی خویش را برطرف کنند و تنها در انتظار تخصیص از سوی دولت نباشند تا در شرایط بحرانی بتوانند از توانمندی علمی و دانش فنی خود به دانش اقتصادی دست یابند.

دکتر نظرپور با اشاره به لزوم اصلاحات ساختاری در سطح دانشگاه، وزارت و فرا وزارتی افزود: در بعضی موارد ضرورت دارد دانشگاهی به عنوان دانشگاه اصلی تلقی شود و دیگر دانشگاههای منطقه زیر نظر آن قرار گیرند.

وی در پایان با اشاره به افتتاح و بهره برداری ۱۱۶ پروژه مختلف در دانشگاههای کشور از جمله دانشگاه زابل در دهه مبارک فجر گفت: در دهه فجر امسال در مجموع ۲۵۰ هزار متر مربع با هزینه ای بالغ بر ۴ هزار میلیارد ریال به فضاهای موجود اضافه شده که در این میان ۵۱ پروژه با زیربنای حدود ۱۷۰ هزار متر مربع و اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال مربوط به فضاهای آموزشی بوده است و ابراز امیدواری نمود دانشگاهها، مسئولین، اساتید و دانشجویان کشور بتوانند حداکثر استفاده را از فضاهای به بهره برداری رسیده بنمایند.

دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل نیز ضمن گرامیداشت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) و عرض تهنیت به مناسبت فرارسیدن چهلمین عید انقلاب اسلامی، سبقه آموزش عالی در سیستان را همزاد و هم قدمت با انقلاب دانست و دانشگاه زابل را دانشگاهی توصیف کرد که به عنوان قطب علمی منطقه خدمات ارزنده ای در راه نظام و انقلاب ارائه می‌دهد.

وی درخصوص چالش‌های پیش روی دانشگاه زابل به وضعیت نیروی انسانی، میزان نیروهای بورسیه شده و نیز محدودیت های اعتبارات جاری و عمرانی دانشگاه اشاره کرد و گفت: به منظور برون رفت از چالش های مورد اشاره و شتاب بخشی به توسعه عمرانی و پژوهشی دانشگاه، ارزیابی های تخصصی در هر حوزه صورت پذیرفته است و صرفه جویی ۴۰ میلیارد ریالی از محل اصلاح قراردادهای دانشگاه و نیز عدم جذب نیروی انسانی در سه ساله اخیر از جمله این برون رفت های تدبیر شده است.

رئیس دانشگاه زابل اصالت بخشی به امر پژوهش با برقراری پرداخت پژوهانه، انتشار چندین مقاله ی اعضای هیأت علمی دانشگاه در نشریات زیرمجموعهNature و برقراری مراودات علمی با پژوهشگران بیش از ۴۵ کشور جهان را از جمله دستاوردهای مهم دانشگاه زابل در حوزه پژوهشی برشمرد.

وی با اشاره به برگزاری دو همایش ملی و یک همایش بین المللی طی ماه‌های آینده، بر لزوم تعریف ماموریت و کاربردی نمودنِ علوم تولیدی دانشگاه تاکید کرد و برگزاری کنفرانس های معتبر علمی را بستری کارا جهت عرضه جدیدترین دستاوردهای پژوهشی و نیز کسب راهکارهای کارآمد با مشارکت مردم، مسئولان و متخصصان دانست و لزوم ارتباط‌گیری فراسرزمینی با دانشگاه‌های خارجی به ویژه کشور افغانستان و دخیل نمودن آنها در پروژه‌های علمی موثر و مرتبط با بحران های منطقه را ضروری برشمرد.

دکتر بهلولی، دانشگاه را در پایش علمی پروژه های اجرایی منطقه واجد وظیفه برشمرد و بر لزوم ارتباط با نهادها و دستگاههای اجرایی با هدف رفع مشکلات مردم تاکید کرد و تشکیل هسته‌های پژوهشی با محوریت پتانسیل های منطقه ای جهت سازماندهی به پژوهش های اعضای هیئت علمی را از جمله اقدامات دانشگاه در مهیا سازی زمینه های پیشرفت منطقه دانست.

وی به اثرگذاری اجتماعی گسترده دانشگاه زابل از استقبال بی نظیر مردم از دریاچه مصنوعی هامونک و در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز به برنامه های دانشگاه جهت تغییر الگوی کشت و گسترش کاشت زیتون و گیاهان دارویی در کنار راه اندازی تاسیسات فراوری و صنایع تبدیلی وابسته به این محصولات اشاره کرد.

رئیس دانشگاه زابل در پایان ابراز امیدواری کرد که دانشگاه بتواند حلقه اتصال موثری میان مردم و مسئولین اجرایی باشد و رسالتی که بر دوش دارد را به شایستگی به انجام برساند.

حجت الاسلام والمسلمین میری قلعه نو مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه زابل، ضمن عرض خیرمقدم، با نقل حدیثی قدسی در بیان منزلت بزرگ بانوی عالمیان حضرت فاطمه زهرا (س) حضور کنشگرانه و فداکارانه ایشان در دفاع از ولایت امام علی (ع) راضامن بقای اسلام و ولایت و بهره مندی از ثمره صالح آن در قالب انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دانست و با تاکید بر لزوم حفاظت از انقلاب، گفت: اکنون پس از گذرِ ۴۰ سال از عمر پیروزی انقلاب اسلامی، باید مهم ترین دستاوردهای آن را از مجموعه هایی همچون حوزه، دانشگاه و آموزش و پرورش اقتباس کنیم که با تربیت نیروی انسانی، نقشی کلیدی در حفظ و تکامل انقلاب داشته و دارند.

وی از ایجاد تمدن نوین اسلامی به عنوان مهم‌ترین دستاورد انقلاب یاد کرد و تحقق آن را در گروی تربیت نیروی انسانی انقلابی و کارآمد و هدایت آنان در مسیر اهداف گرانسنگ انقلاب دانست.

ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷