با حضور معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،سامانه «پژوهش‌کار» در ایرانداک رونمایی شد

۲۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۸ کد : ۴۵۴۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۴۲
با حضور دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سامانه «پژوهش‌کار» برای کمک به خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد. ب...
با حضور معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،سامانه «پژوهش‌کار» در ایرانداک رونمایی شد
با حضور دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سامانه «پژوهش‌کار» برای کمک به خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر شریعتی نیاسر با کلیک بر روی وبگاه سامانه «پژوهش‌کار»، این سامانه را رونمایی و از تلاش‌های صورت گرفته در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران برای طراحی و اجرای این سامانه و دیگر فعالیت‌های علمی و فناورانه ایرانداک قدردانی کرد.
وی گفت: یکی از نقاط ضعف بخش‌های مختلف سازمان‌های ایران فقدان تمرکز در حوزه آمار و اطلاعات است که منجر به دوباره‌‌کاری و موازی‌کاری می‌شود؛ «سامانه پژوهش‌کار» از یک سو موجب تقویت توجه به آمار، ذخیره‌سازی اطلاعات و از سوی دیگر آموزش جامعه علمی کشور برای ورود اطلاعات، پژوهش‌‌ها و آگاهی از منابع را ایجاد کرده است.
دکتر شریعتی وجود برخی از تخلف ها و بدرفتاری ها در عرصه های علمی و آموزشی را ناشی از کم آگاهی از شیوه‌های پژوهشی دانست و گفت: این سامانه می تواند اطلاع رسانی مناسبی در این زمینه انجام دهد.
وی ضمن تاکید بر به لزوم همکاری وزارت علوم و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، از آمادگی این وزارتخانه برای تقویت همکاری با پژوهشگاه خبر داد.
همچنین معاون آموزشی وزیر علوم از بخش‌های مختلف ایرانداک بازدید کرد و با سایر فعالیت‌های آن آشنا شد.
در ادامه دکتر مریم نظری، مجری طرح سامانه «پژوهش‌کار» ضمن معرفی این سامانه گفت: این سامانه پاسخی به یک نیاز پژوهشی مبنی بر متوقف کردن پژوهش‌های رفع‌تکلیفی و بداخلاقی‌های علمی از طریق کمک به خودتوانمندسازی خانواده تحقیق و توسعه دانشگاهی است.
وی افزود: «پژوهش‌کار» سامانه‌ای برای یادگیری، آموزش و ارزیابی پژوهش است و برای تمام کسانی که درگیر کار پژوهش، داوری پژوهش، راهنمایی پژوهش، نشر پژوهش و یا تجاری‌سازی پژوهش هستند و می‌خواهند از خودشان، دانشگاهشان، یا نشریه‌شان شروع کنند، مناسب خواهد بود.
دکتر نظری تاکید کرد: «پژوهش‌کار»  از دو طریق طراحی محتوا با رویکرد یادگیری چگونگی یادگیری و  ارائه منابع و نمونه‌های پشتیبان برای یادگیری ژرف‌تر و کامل‌تر آموزه‌ها خودتوانمندسازی را تغذیه می‌کند.
گفتنی است، این مراسم با حضور دکترعبدالرحیم نوه ابراهیم مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی، دکترسعدان زکایی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت عتف، دکترکارن ابری نیا مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی و دکتر علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، استادان و کارکنان در ایرانداک برگزار شد.