به همت محققان پارک علم و فناوری مازندران؛

نخستین داروی ایرانی درمان فقر آهن بدون عارضه وارد بازار شد

تعداد بازدید:۱۴۱۱۵
با تلاش پژوهشگران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران، نخستین داروی ایرانی درمان فقر آهن بدون عارضه، وارد بازار شد.
نخستین داروی ایرانی درمان فقر آهن بدون عارضه وارد بازار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری مازندران، امید رجبی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: کار تحقیقاتی برای ساخت داروی آهن با ساختار یون، از سال ۱۳۸۵ آغاز و در سال ۱۳۸۹ فرمول ساخت آن نهایی شد.

وی با بیان اینکه داروی آهن فروتونیک مجوز سیب سلامت و کد ثبت فرآورده را از سازمان غذا و دارو اخذ کرده است، گفت: تولید این داروی گیاهی آهن به طور رسمی در تیر ماه سال ۱۳۹۷ در یکی از شرکت‌های دارویی کشور آغاز شد و اکنون در سطح داروخانه‌های کشور موجود است.

رجبی اظهار کرد: همه دارو‌های آهن در شکل‌های مختلف از جمله شربت، قطره، کپسول بدون استثنا دارای مل و نمک هستند.

وی درباره عملکرد آهن در بدن تصریح کرد: بدن بر پایه یون طراحی شده است و مولکول آهن را نمی‌شناسد از طرفی‌آهن مولکولی است که دندان‌های بچه‌ها را سیاه و یبوست و اسهال ایجاد می‌کند و موجب اختلال در عملکرد کبد می‌شود.

رجبی تصریح کرد: داروی درمان قطعی فقر آهن در ایران به صورت صددرصد طبیعی با خواص منحصر به فرد و مطابق ساختار بدن انسان بر پایه یون طراحی و تولید شده است.

وی افزود: فرمولاسیون نوین این دارو به درمان کم خونی فقر آهن منجر می‌شود و پس از مصرف آن بدن بیمار دیگر نیاز به استفاده از داروی کمکی ندارد، چرا که آهن موجود به دلیل یونی بودن ساختار آن به صورت کامل در بدن جذب می‌شود و در نتیجه آن عوارض کم خونی به طور کامل برطرف خواهد شد.

رجبی ادامه داد: این دارو فقط یک مکمل برای جبران کمبود آهن نیست بلکه بیش از ۱۲ ریز مغزی از جمله مقادیر بالای از ویتامین D و C، انواع کلسیم و منیزیم دارد و در حقیقت یک مولتی ویتامین مینرال حاوی آهن است.

وی گفت: نتایج مطالعات بالینی داروی درمان فقر آهن گیاهی با استناد خون‌سازی و تولید فاکتور‌های خونی از سوی پژوهش‌های مرکز تحقیقات پزشکی موکول دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیانگر درجه رضایتمندی بیماران است، همچنین این دارو در درمان کم خونی ناشی از فقر آهن در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی و مبتلایان به بیماری مزمن نیز کاربرد دارد.

رجبی تاکید کرد: داروی گیاهی درمان فقر آهن با ساختار یونی کاملاً طبیعی است و ساختار آن با دارو‌های موجود در بازار تفاوت دارد و برخلاف مکمل‌های رایج از هیچ ماده شیمیایی، چون نمک‌های گلوکونات، فومارات، یا سولفات در ترکیبات آن استفاده نشده است.

وی افزود: این داروی درمان فقر آهن حاوی عصاره آبی نوعی گیاه بومی فلات ایران شکر سرخ و طعم دهنده طبیعی است و هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد و فاقد افزودنی‌ها و شیرین‌کننده‌های مصنوعی است.

ل.م ۵۴


( ۲۸۳ )