در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی اعلام شد؛

رتبه نخست انتشار مقالات برتر در جهان اسلام در سال ۲۰۱۸/ رتبه نخست تولید علم جهان اسلام و رتبه ۱۶ جهان در سال ۲۰۱۸

۱۰ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۵ کد : ۴۵۲۵۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۷۱۷
رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه اطلاعاتی شاخص‌های اساسی علم (Essential Science Indicators) نشان می‌دهد که پژوهشگران ایران اسلامی در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار رتبه نخست را در میان ۵۷ کشور اسلامی و نیز رتبه ۱۸ جهان را در انتشار مقالات برتر از آن خود کرده‌اند.
رتبه نخست انتشار مقالات برتر در جهان اسلام در سال ۲۰۱۸/ رتبه نخست تولید علم جهان اسلام و رتبه ۱۶ جهان در سال ۲۰۱۸

به گزارش اداره روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، دکتر دهقانی امروز (چهارشنبه) که به منظور برگزاری دوره دانش افزایی «شاخص‌های تأثیرگذار در جایگاه دانشگاه در نظام‌های رتبه‌بندی ملی و بین المللی» در دانشگاه گیلان حضور یافت، اظهار داشت: پایگاه اطلاعاتی شاخص‌های اساسی علم (Essential Science Indicators) یکی از زیر مجموعه‌های مؤسسه کلاریویتس آنالیتیکس Clarivate Analytics بوده که اطلاعات بسیار مهم، معتبر و مفصلی در خصوص برترین کشورها، قلمروهای موضوعی، دانشمندان، مجلات و سازمان‌ها بر اساس تعداد مقالات و استنادها را ارائه می‌دهد.
سرپرست ISC تصریح کرد: مقالات برتر به عنوان یک شاخص کیفی در تولیدات علم دنیا مطرح است. همچنین، از نظر کمیت و تولید علم، آخرین داده های مستخرج از WoS نشان می‌دهد که پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی کماکان با بیش از ۵۱ هزار مدرک علمی و مشارکت حدود دو درصدی از کل انتشارات علمی دنیا جایگاه شانزدهم جهان را کسب نموده‌اند.
وی افزود: پژوهشگران ایرانی همچنین در انتشار بیش از ۲۰ درصد مدارک علمی، بیشترین مشارکت را در میان کشورهای اسلامی داشته و توانسته‌اند همانند سال گذشته بار دیگر رتبه نخست تولید علم کشورهای اسلامی را کسب کنند و بار دیگر قدرت بلامنازعه علمی خود را به رخ تمامی کشورهای اسلامی و منطقه بکشانند.
دکتر دهقانی اظهار داشت: سنجش و ارزیابی علم واقعیتی است که همواره در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای مطرح بوده و هست؛ علت اصلی چنین بررسی، این است که علم و پیشرفت آن همواره می تواند موجب ارتقای سلامت، رفاه و پیشرفت ابعاد گوناگون جامعه بشری شود. آگاهی از آخرین رتبه و جایگاه کشورها در سطح منطقه و همچنین جهان می‌تواند به طراحی و تدوین برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری های راهبردی کلان کمک شایانی نماید.
وی افزود: آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه WoS جایگاه ۲۰ کشور برتر جهان براساس تعداد انتشارات را نشان می‌دهد که رتبه و جایگاه جمهوری اسلامی ایران مشابه سال قبل در جایگاه ۱۶ دنیا قرار داشته و کشورهای سویس، ترکیه، لهستان و سوئد پس از جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و جایگاه های هفدهم تا بیستم جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
سرپرست ISC در ادامه گفت: رتبه جهانی کشورهای برتر اسلامی از نظر تعداد مدارک نمایه شده در WoS در سال ۲۰۱۸ حاکی از آن است که ۱۰ کشور برتر اسلامی از نظر کمیت تولید علم، در بازه رتبه شانزدهم تا پنجاه و ششم جهانی هستند. جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در میان ۲۰ کشور نخست جهان قرار گرفته و ۸ کشور اسلامی دیگر در میان ۶۰ کشور نخست جهان قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین پایگاه استنادی شاخص‌های اساسی علم (ESI) اطلاعات مهم و کیفی را در قلمروهای موضوعی ۲۲ گانه و برخی شاخص‌های علم‏ سنجی به کار رفته از جمله مقالات داغ و پراستناد و مقالات برتر ( Top papers) را در طول ده سال اخیر نشان می‌دهد.
دکتر دهقانی افزود: آخرین اطلاعات مستخرج از این پایگاه تعداد مقالات برتر ۲۰ کشور نخست در جهان را نشان می‌دهدکه جمهوری اسلامی ایران با ۳۷۱ مقاله برتر تنها کشور اسلامی است که در بین ۲۰ کشور نخست جهان دیده می‌شود. پیش از ایران، دانمارک با تفاوت اندکی رتبه هفدهم و کشورهای اسکاتلند و برزیل جایگاه‌های نوزدهم و بیستم را به خود اختصاص داده‌اند.
وی افزود: از میان ۵۷ کشور اسلامی در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی ایران با انتشار ۳۷۱ مقاله برتر جایگاه نخست و سایر کشورها در رتبه‌های دیگر قرار دارند. پس از ایران عربستان با ۳۰۲، ترکیه با ۱۹۲ و پاکستان با ۱۵۱ مقاله برتر رتبه‌های دوم تا چهارم را کسب کرده‌اند.
دکتر دهقانی خاطر نشان کرد: یکی از شاخص‌های حرکت به سمت مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران که اولین بند از سند سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری است کیفی‌بخشی به پژوهش‌های علمی انجام شده و دستیابی هر چه بیشتر دانشمندان کشور به منابع هسته می‌باشد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷